Tak, jak wiele rzeczy nawiązujących do odległych lat, kredens stał się modnym i poszukiwanym meblem w XXI wieku, kiedy zapanowała moda na styl retro. W sklepach wnętrzarskich pojawiają się meble tego rodzaju w nowoczesnym stylu, a przede wszystkim stylizowane na stare. Wiele osób decyduje się na renowację starego kredensu odziedziczonego po dziadkach, który od dawna zbierał kurz na strychu. Co warto wiedzieć o kredensie?

Kredens w kuchni - do jakiego stylu pasuje najlepiej?

Tradycyjny kredens jest bardzo użytecznym i pięknym meblem, który zazwyczaj ma szerokie szafki i szuflady na dole, a u góry półki, które często zamknięte są za przeszklonymi drzwiczkami. Tradycyjny kredens, jaki był modny na przełomie XIX i XX wieku, ma dodatkowe rzeźbienia, mosiężne nóżki czy dekoracyjne uchwyty. Całość robi niezwykle wdzięczne wrażenie i ma szansę stać się najpiękniejszym meblem w dzisiejszych kuchniach.

Kredens znakomicie sprawdza się w przypadku stylów takich, jak angielski, prowansalski, rustykalny, shabby chic i skandynawski. Styl angielski łączy tradycję i bycie na czasie, sprawiając wrażenie niezwykle przytulnego. Kuchnia w stylu prowansalskim jest jasna i przestronna, a kojarzy się z sielską Prowansją dzięki charakterystycznym meblom i dodatkom.

W stylu skandynawskim dominują jasne barwy, prostota i nietuzinkowe dodatki, a w stylu rustykalnym stare meble, drewno, suszone kwiaty i tradycyjne naczynia przywołują na myśl polską wieś z początków XX wieku. Styl shabby chic ma przywodzić na myśl romantyczne rezydencje angielskie, w których panuje pozorny rozgardiasz, ale które w rzeczywistości są przemyślaną kompozycją z tkanin, postarzanych mebli, kwiatów, naczyń i zdobień.

Co przechowywać w kuchennym kredensie?

W zabudowanych szafkach kredensu najczęściej przechowuje się zastawę i naczynia niezbędne do nakrycia stołu. Szuflady najczęściej wykorzystywane są do przechowywania sztućców, natomiast przeszklona witryna jest miejscem idealnym do wyeksponowania najpiękniejszej porcelany czy ozdobnych filiżanek.

W stylu rustykalnym zdarza się, że za przeszklonymi drzwiczkami znajdują się również nawiązujące do wsi rekwizyty takie, jak stare młynki do mielenia kawy czy emaliowane pojemniki z produktami takimi, jak cukier, mąka czy sól. Niektórzy to właśnie w tym miejscu chcą wyeksponować przygotowane w efektownych słoiczkach przetwory na zimę, a inni czynią z niego miejsce na barek, w którym efektownie prezentują się kolorowe alkohole.

Choć kredens najczęściej ustawiany jest w kuchni lub jadalni, coraz modniejsze staje się ustawianie go w salonie, a wówczas przeszklone witryny idealnie nadają się na książki czy gry planszowe. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko modny i efektowny mebel w salonie, ale również fakt, że książki nie kurzą się na odkrytych półkach.

Kredens kuchenny - jakie powinien mieć wymiary?

W dobie mody na kredens w kuchni wybór jest ogromny, a każdy może dostosować zakup do własnych potrzeb, a przede wszystkim do wymiarów kuchni. Jeśli jest ona pomieszczeniem przestronnym i jasnym, można zdecydować się na tradycyjny kredens, który ma szerokie szafki i szeroką witrynę. Mają one zazwyczaj nieco ponad 200 centymetrów szerokości, 190 centymetrów wysokości i ponad 50 centymetrów głębokości. Tak szeroka witryna pozwoli na wyeksponowanie całości najpiękniejszej zastawy, a w szafkach powinny zmieścić się wszystkie używane na co dzień naczynia.

Jeśli zaś kuchnia jest pomieszczeniem mniejszym, a nam bardzo zależy na kredensie, warto zdecydować się na znacznie węższą wersję. Zarówno stylizowany na stary, jak i nowoczesny kredens można kupić w wersji zwężonej do szerokości nie przekraczającej 100 centymetrów i o mniejszej głębokości.

W zależności od aranżacji i metrażu każdy mebel w tym stylu będzie piękną ozdobą kuchni lub jadalni, a także praktycznym rozwiązaniem w zakresie przechowywania naczyń i sztućców. Warto wybrać kredens, który nie będzie stanowił zbyt masywnego i zabierającego przestrzeń w pomieszczeniu mebla i który będzie pasował to pozostałych elementów w kuchni.