Serwetki są nie tylko ważnym elementem na stole, ale też dodatkiem o zastosowaniu praktycznym. Podczas większych przyjęć czy świąt Bożego Narodzenia mogą stać się piękną dekoracją, podkreślającą podniosłość chwili i świadczącą o wyczuciu gustu gospodarzy. Jak je składać, aby pięknie się prezentowały? Poniżej znajduje się kilka propozycji, dzięki którym stół będzie wyglądał gustownie.

Jakie serwetki wybrać?

Mogłoby się wydawać, że serwetki to dość wąska kategoria, która nie może nas niczym zaskoczyć, ale wcale tak nie jest. Serwetki na stole mogą być wykonane z flizeliny, która do złudzenia przypomina elegancki materiał, a także z papieru. Każdy z tych wariantów występuje w różnych opcjach kolorystycznych i może być pokryty najróżniejszymi deseniami. Jeśli motyw graficzny jest istotny ze względu na okoliczności przyjęcia, serwetki można układać na płasko, aby całość była widoczna. Jeśli jednak serwetki są w jednym kolorze lub pokrywa je regularny wzór, może pokusić się o stworzenia z nich unikatowych kształtów.

Jak składać serwetki?

Kieszonka na sztućce

Wykonane z serwetek kieszonki na sztućce to opcja, która ma w sobie sporo minimalizmu i elegancji. Sprawdza się zarówno podczas świąt, jak i niedzielnych obiadów w większym gronie. Do wykonania kieszonki potrzebne są kwadratowe serwetki z materiału. Wystarczy zgiąć serwetkę na pół do środka i powtórzyć tę czynność, a następnie chwycić pierwszą warstwę serwetki za róg i zagiąć ją do środka, tworząc w ten sposób trójkąt. Kolejne rogi można zaginać w dokładnie ten sam sposób, a wówczas na kieszone pojawią się eleganckie plisy.

Jak zrobić efektowne łabędzie z serwetek?

Składanie serwetek może przerodzić się w sztukę przypominającą origami, jeśli zdecydujemy się na wzór łabędzia. Ułożone w ten sposób robią wielkie wrażenie i świetnie sprawdzają się w wykwintnych restauracjach czy podczas większych przyjęć w domu. Od czego należy zacząć? W tym wypadku o wiele lepiej sprawzą się kwadratowe serwetki z papieru, który można zagiąć i który jest bardziej plastyczny. Serwetkę zginamy na pół, a nastepnie rozkladamy i zginamy dwa rogi po obu stronach tak, aby ich brzegi były równoległe do środkowej linii powstałej po pierwszym zgięciu.

Kolejnym krokiem jest odwróceni serwetki na drugą stronę i zagięcie do środka dłuższych krawędzi po obu stronach. Uzyskany w ten sposób szpic należy ułożyć ostrą stroną do środka. Najostrzejszy róg serwetki należy zgiąć do środka, ponieważ będzie tworzył głowę łabędzia, a całą konstrukcję zgiąć na pół w kierunku zewnętrznym. Ostatnim krokiem będzie wyciągnięcie do góry głowy łabędzie i rozchylenie palcami rogów, które stanowią jego ciało. Jeśli na stole będzie biały obrus, warto wybrać serwetki w ciemniejszym odcieniu, aby nie zlewały się z tłem.

Eleganckie wachlarze z serwetek. Jak je zrobić?

Wachlarze z serwetek to opcja, która cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest bardzo efektowna, a jednocześnie prosta w wykonaniu. Papierową serwetkę należy zgiąć na pół w prostokąt, a następnie zagiąć jej krawędzie w paski, które będą miały szerokość nieprzekraczającą 1 centymetra z jednej i drugiej strony. Kolejnym krokiem jest złożenie serwetki na pół po stronie, na której nie ma zagięć i uformowanie stopki wachlarza. Wystarczy zagiąć serwetkę pod skosem i podwinąć mały fragment pod spód. Wachlarz wykonany w ten sposób będzie pięknie prezentował się na talerzu.

Żagle, statki, okręty

Układanie serwetek w formie żagli, które często nazywa się też okrętami czy statkami, nie jest skomplikowane, a pozwala na uzyskanie eleganckiej prostoty. Sposób ten popularny jest w restauracjach, ale w związku z tym, że nie jest zbyt pracochłonny, z powodzeniem może stać się stałym elementem podczas domowych przyjęć. Materiałową serwetkę należy zgiąć na 1/3 jej długości, a dolną część materiału założyć na górną, zginając jej boki do środka. Prawy i lwy róg trzeba założyć do środka, a rogi prostokątnej części wygiąć do tyłu i włożyć jeden w drugi. Powstały żagiel można położyć na talerzu lub obok niego, a najpiękniej prezentuje się, jeśli pod względem kolorystycznym pasuje do jakiegokolwiek innego elementu na stole