Jakie serwetki wybrać?

Mogłoby się wydawać, że serwetki to dość wąska kategoria, która nie może nas niczym zaskoczyć, ale wcale tak nie jest. Serwetki na stole mogą być wykonane z flizeliny, która do złudzenia przypomina elegancki materiał, a także z papieru. Każdy z tych wariantów występuje w różnych opcjach kolorystycznych i może być pokryty najróżniejszymi deseniami. Jeśli motyw graficzny jest istotny ze względu na okoliczności przyjęcia, serwetki można układać na płasko, aby całość była widoczna. Jeśli jednak serwetki są w jednym kolorze lub pokrywa je regularny wzór, może pokusić się o stworzenia z nich unikatowych kształtów.

Jak składać serwetki?

Kieszonka na sztućce

Wykonane z serwetek kieszonki na sztućce to opcja, która ma w sobie sporo minimalizmu i elegancji. Sprawdza się zarówno podczas świąt, jak i niedzielnych obiadów w większym gronie. Do wykonania kieszonki potrzebne są kwadratowe serwetki z materiału. Wystarczy zgiąć serwetkę na pół do środka i powtórzyć tę czynność, a następnie chwycić pierwszą warstwę serwetki za róg i zagiąć ją do środka, tworząc w ten sposób trójkąt. Kolejne rogi można zaginać w dokładnie ten sam sposób, a wówczas na kieszone pojawią się eleganckie plisy.

Jak zrobić efektowne łabędzie z serwetek?

Składanie serwetek może przerodzić się w sztukę przypominającą origami, jeśli zdecydujemy się na wzór łabędzia. Ułożone w ten sposób robią wielkie wrażenie i świetnie sprawdzają się w wykwintnych restauracjach czy podczas większych przyjęć w domu. Od czego należy zacząć? W tym wypadku o wiele lepiej sprawzą się kwadratowe serwetki z papieru, który można zagiąć i który jest bardziej plastyczny. Serwetkę zginamy na pół, a nastepnie rozkladamy i zginamy dwa rogi po obu stronach tak, aby ich brzegi były równoległe do środkowej linii powstałej po pierwszym zgięciu.

Kolejnym krokiem jest odwróceni serwetki na drugą stronę i zagięcie do środka dłuższych krawędzi po obu stronach. Uzyskany w ten sposób szpic należy ułożyć ostrą stroną do środka. Najostrzejszy róg serwetki należy zgiąć do środka, ponieważ będzie tworzył głowę łabędzia, a całą konstrukcję zgiąć na pół w kierunku zewnętrznym. Ostatnim krokiem będzie wyciągnięcie do góry głowy łabędzie i rozchylenie palcami rogów, które stanowią jego ciało. Jeśli na stole będzie biały obrus, warto wybrać serwetki w ciemniejszym odcieniu, aby nie zlewały się z tłem.

Eleganckie wachlarze z serwetek. Jak je zrobić?

Wachlarze z serwetek to opcja, która cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest bardzo efektowna, a jednocześnie prosta w wykonaniu. Papierową serwetkę należy zgiąć na pół w prostokąt, a następnie zagiąć jej krawędzie w paski, które będą miały szerokość nieprzekraczającą 1 centymetra z jednej i drugiej strony. Kolejnym krokiem jest złożenie serwetki na pół po stronie, na której nie ma zagięć i uformowanie stopki wachlarza. Wystarczy zagiąć serwetkę pod skosem i podwinąć mały fragment pod spód. Wachlarz wykonany w ten sposób będzie pięknie prezentował się na talerzu.

Żagle, statki, okręty

Układanie serwetek w formie żagli, które często nazywa się też okrętami czy statkami, nie jest skomplikowane, a pozwala na uzyskanie eleganckiej prostoty. Sposób ten popularny jest w restauracjach, ale w związku z tym, że nie jest zbyt pracochłonny, z powodzeniem może stać się stałym elementem podczas domowych przyjęć. Materiałową serwetkę należy zgiąć na 1/3 jej długości, a dolną część materiału założyć na górną, zginając jej boki do środka. Prawy i lwy róg trzeba założyć do środka, a rogi prostokątnej części wygiąć do tyłu i włożyć jeden w drugi. Powstały żagiel można położyć na talerzu lub obok niego, a najpiękniej prezentuje się, jeśli pod względem kolorystycznym pasuje do jakiegokolwiek innego elementu na stole