Dobrym i skutecznym sposobem będą środki chemiczne

Nie da się w dzisiejszych czasach nie korzystać z detergentów, które pozwalają na to, żeby nasze garnki lśniły czystością. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę takie produkty jak: płyn do mycia naczyń, odkamieniacz czy też środki, które służą do dbania o meble kuchenne. Nie inaczej jest ze środkami służącymi do czyszczenia garnków. Trzeba jednak powiedzieć, że nie zawsze wystarcza ona na długi czas, a nie można zapomnieć o tym, że może podrażniać dłonie. To spory problem dla tych, którzy mają delikatną skórę bądź cierpią na problemy dermatologiczne. Koniecznością będzie wtedy praca w rękawiczkach, co nie zawsze daje pewien komfort pracy. Istotne jest również to, że taka chemia nie jest ekologiczna, może zatruwać środowisko. Na samym końcu jest to też wydatek, który często jest niemały.

Nie będziemy wam podawać konkretnych przykładów środków chemicznych, bo też trzeba powiedzieć, że spora część z nich jest bardzo skuteczna i tym samym wasz przypalony garnek po ich zastosowaniu może lśnić swoim blaskiem. W kontekście czyszczenia naczynia, trzeba pamiętać, że koniecznością będzie posiadanie druciaka, którym będziemy mogli zdrapać zanieczyszczenia. Gdybyśmy mieli dać wam najważniejszą radę, na co zwracać uwagę, to odpowiedzielibyśmy, że na zdrowy rozsądek, bo tego nigdy za mało.

Domowe sposoby na wyczyszczenie garnka - jakie są ich zalety?

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych sposobów na wyczyszczenie garnka, bo tych nie brakuje, to należy podkreślić, że ich zalet jest mnóstwo. Przede wszystkim najważniejsze jest to, że są to skuteczne sposoby. Dzięki nim nasz przypalony garnek wróci do łask, aczkolwiek są to sposoby, które nie wymagają od nas wielkich nakładów finansowych. Może się więc okazać, że posiadanie kilku podstawowych artykułów jak np. kwasek cytrynowy, który jest dostępny w każdym sklepie sprawi, że garnek będzie znów lśnić.

Szukając kolejnych zalet domowych sposobów to na pewno naturalność. Nie trzeba kupować chemii, która potem zalega czy też jest szkodliwa dla środowiska. Możliwość zaoszczędzenia "kilku złotych" to też spory plus, biorąc pod uwagę, że w ostatnich miesiącach ceny życia znacznie wzrosły i są rodziny, które każdą złotówkę oglądają bardzo dokładnie. Tak więc stosowanie domowych sposób pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić naprawdę niemały pieniądz.

Jakie są domowe sposoby na wyczyszczenie garnka?

Jeżeli chodzi o sposoby na wyczyszczenie garnka, które są domowe, to z pewnością należy wyróżnić pastę z sody oczyszczonej. W celu lepszego usuwania tłuszczu, należy dodać do niej parę kropel płynu do mycia naczyń. Aby pasta była w pełni skuteczna, należy dodać do niej odrobinę soli kuchennej. Tym samym będzie miała ona właściwości szorujące, które wyczyszczą nasz przypalony garnek. Na samym końcu należy jednak pamiętać, że istotne jest to, z jakiego materiału został stworzony garnek. Do garnków emaliowanych nie używa się octu, a z kolei soda nie będzie najlepszym pomysłem na garnki aluminiowe, czy też sól do ceramicznych.

Kolejnym domowym sposobem jest ocet, który wyczyści spód garnka. Należy moczyć go w roztworze octu tak długo, aż zanieczyszczenie odpadnie. Warto podkreślić znaczenie coli. Często ją pijemy, chociaż jest ona również środkiem do czyszczenia śrub. Poradzi sobie również z garnkami, chociaż trzeba ją podgrzać. Z tego miejsca apelujemy, aby wysokość cieczy była powyżej 2-3 cm, dlatego, że jeżeli będzie mniej, to może po prostu wyparować.

Czyszczenie garnków może się odbyć również za pomocą kawałków cytryny. Tutaj trzeba dodać, że piękny jej zapach pozostanie w garnku na kilka dni i z pewnością przedostanie się też do powietrza naszej kuchni. Pocieranie i zalanie jej ciepłą wodą sprawi, że zabrudzenie powinno odpaść, chociaż kwasy wydzielające się z cytryny sprawiają, że może być to szkodliwe w szczególności dla garnków aluminiowych. Z tego miejsca dodamy jeszcze pomysł z tabletkami do zmywarki - włóżcie kostkę do garnka wypełnionego wrzącą wodą w 1/4. Nie każdy jednak dysponuje w domu zmywarką, więc posiadanie tabletek może być zbędne, natomiast powyższe sposoby będą równie skuteczne.