Jak wygląda i czym się charakteryzuje zlewozmywak granitowy?

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych, jakie może spotkać w przyrodzie. Warto jednak wiedzieć, że zlewozmywaki nie są tworzone w osobnych blokach skalnych, ale produkowane z kompozytu. W tego rodzaju konglomeracie przeważa mieszanka kwarcowa, a około dwudziestu do trzydziestu procent stanowi żywica akrylowa lub poliestrowa. W związku z tym zlewozmywaki te mogą mieć najróżniejsze kolory. Do najczęściej spotykanych należą czerń, beż, biel i szarość, ale na rynku dostępne są również zlewozmywaki o znacznie intensywniejszych barwach takich, jak zieleń czy czerwień.

Granitowe zlewozmywaki mogą różnić się nie tylko pod względem koloru, ale również pod względem kształtu i wielkości. W przypadku większych rodzin, gdzie codziennie zmywa się sporo naczyń, o wiele bardziej sprawdzą się zlewozmywaki dwukomorowe. Jeśli zaś na bieżąco w gospodarstwie używa się mało naczyń, zlewozmywak jednokomorowy w zupełności wystarczy.

fot. Hansgrohe

Zainteresowani zakupem mogą zdecydować, czy ich zlewozmywak będzie miał gładki czy też żłobkowany ociekacz, a także czy cały zlewozmywak będzie bardziej komfortowy dla osoby leworęcznej czy też praworęcznej. Wszystkie z wymienionych modeli mają kilka wspólnych mianowników, a mianowicie wyglądają bardzo stylowo, a poza tym mają też parametry techniczne czyniące je niezwykle odpornymi i trwałymi.

Wady i zalety zlewozmywaka z granitu

Jeśli chodzi o zalety tego rodzaju zlewozmywaków, to warto zacząć od tego, co wyróżnia je już na pierwszy rzut oka, a mianowicie od estetyki. Występują one zarówno w formie kwadratowej i prostokątej, jak i owalnej czy okrągłej. Ponadto bogata gama kolorów i form sprawia, że z powodzeniem można wybrać model idealnie pasujący do danego wnętrza. Jasne i stonowane kolory sprawdzają się świetnie w kuchniach klasycznych, reprezentujących styl skandynawski czy angielski. Kolory ciemne będą komponowały się dobrze z innymi elementami w nowoczesnych, surowo urządzonych kuchniach, a z kolei kolorowe zlewozmywaki mogą stanowić ciekawe przełamanie kolorystyczne.

fot. Home Concept Warszawa/ Studio Prostych Form

Ponadto granitowe zlewozmywaki należą do najtwardszych na rynku, a to sprawia, że są trwałe i mogą z powodzeniem służyć przez długie lata. Bardzo dobrze znoszą zarówno niskie, jak i skrajnie wysokie temperatury, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a czyszczenie ich silnymi detergentami nie ujmuje im z czasem walorów estetycznych. Wielką zaletą jest fakt, że utrzymanie granitowych zlewozmywaków w czystości nie nastręcza żadnych problemów. Regularne przemywania ich szmatką nasączoną płynem do naczyń i ciepłą wodą, a potem osuszenie suchą ściereczką, w zupełności wystarczy, aby dobrze wyglądały. Dzięki temu na powierzchni zlewozmywaka nie zacznie gromadzić się kamień.

Jeśli chodzi o ich wady, to jedną z największych jest cena. Koszt jest zależny od kształtu i rodzaju zlewozmywaka, ale i tak są one zdecydowanie droższe od standardowych zlewozmywaków. Kolejną wadą jest waga. W związku z tym, że mamy tutaj do czynienia z kamieniem, konieczne jest wzmocnienie szafek, na których ostatecznie zamontowany zostanie zlew, a w związku z tym również jego montaż jest droższy. Warto dodać, że granit źle znosi substancje barwiące, dlatego czarna kawa, barszcz, czerwone wino czy resztki jedzenia z kurkumą powinny być jak najszybciej usunięte, a zlewozmywak przemyty. Zwłoka może sprawić, że zlewozmywak będzie trzeba czyścić specjalnymi środkami do plam.

Czym czyścić zlewozmywak z granitu?

Na co dzień zlewozmywak powinien być przynajmniej raz przemyty ciepłą wodą, wytarty mokrą ściereczką z płynem do naczyń i osuszony do sucha. Osuszanie w tym wypadku jest bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć pojawienia się kamienia. Wiele osób korzysta z tabletek do zmywarki, które są wrzucane do wypełnionego ciepłą wodą zlewozmywaka. Po takim zabiegu również należy osuszyć jego powierzchnię. Sytuacja jest zgoła inna, kiedy nie chodzi o codzienną pielęgnację, a o usunięcie powstałych na powierzchni zlewozmywaka plam. Pozostawiają je wszelkie substancje barwiące w napojach i jedzeniu.

fot. Hansgrohe

Jednym z domowych sposobów na tego rodzaju plamy jest zalanie plam octem i pozostawienie go w komorach na noc. Nazajutrz wystarczy je wypłukać i umyć płynem. W razie konieczności do mycia trudnych do usunięcia plam należy korzystać wyłącznie ze środków, które są tworzone z myślą o granitowych zlewozmywakach i wystrzegać się mleczek czyszczących z polerującymi granulkami.

Ile kosztuje zlewozmywak granitowy?

Cena zlewozmywaków granitowych jest zależna od ich rodzaju, wielkości i akcesoriów. Najprostszy zlewozmywak granitowy jednokomorowy można kupić już za mniej więcej czterysta złotych, ale eksperci twierdzą, że jakość zaczyna się od modeli wartych około tysiąca złotych. Najdroższe modele równoznaczne są z ceną rzeu kilku tysięcy złotych, a chodzi tutaj przede wszystkim o dwukomorowe zlewozmywaki z designerskimi ociekaczami i w nietuzinkowym kolorze.