Jak powinno się przechowywać wino? 

Wina uwielbiają miejsca ciemne i chłodne. Nie bez powodu w francuskich winnicach czy posiadłościach starych rodów zawsze znajdowały się efektowne piwnice z regałami po sufit wypełnionymi butelkami tego trunku.

- Po pierwsze, wino powinno być przechowywane w mocno zacienionym miejscu. Zbyt intensywne oświetlenie sprawia, że wino starzeje się, traci swój kolor i powoduje wytrącanie w nim siarki, a co za tym idzie nieprzyjemny smak. - mówią eksperci skandynawskiej marki ASKO.

- Po drugie, temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Wino czerwone powinno być przechowywane w temperaturze 15-18 stopni Celsjusza. W nieco niższej temperaturze 10-15 stopni Celsjusza przechowujemy wino białe, a w najniższej temperaturze 9-10 stopni Celsjusza – wino różowe. Ostatnim istotnym warunkiem pozostaje wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 70%. Zbyt duża wilgotność powietrza może przyczynić się do pojawienia pleśni na korku, z kolei za niski poziom wilgoci przyczyni się do wyschnięcia korka i utlenienia wina. Spowoduje to zmianę smaku, a w niektórych przypadkach nawet zepsucie trunku.- tłumaczą specjaliści.

Większość z nas jednak nie może sobie pozwolić na stworzenie warunków do przechowywania wina w tradycyjnym stylu, dlatego też idealnym rozwiązaniem jest chłodziarka do wina. Przechowywane w niej wino ma zapewnioną optymalną temperaturę i wilgotność, a dzięki leżakowaniu w takich warunkach o wiele dłużej zachowuje swój oryginalny smak i właściwości. Nie jest prawdą, że wino może stać na półce latami i czekać na szczególną okazję. Większość win powinno się wypić w ciągu roku lub dwóch lat od zakupu, ale dzięki specjalnym chłodziarkom czas przestaje grać aż tak wielką rolę.

Dlaczego chłodziarka na wino jest lepsza od lodówki?

Nie ma potrzeby kupowania specjalnej chłodziarki, jeśli wino w domu pojawia się sporadycznie lub zazwyczaj na stanie nie ma więcej niż dwie butelki trunku. Jeśli jednak ktoś jest koneserem i kolekcjonuje wina, to domowa lodówka z pewnością się nie sprawdzi. Dzieje się tak, ponieważ często z niej korzystamy, a zmiany temperatury podczas otwierania drzwi czy też drgania negatywnie wpływają na wino.

fot. ASKO

Ponadto w chłodziarkach znajdują się specjalne półki, na których wino leżakuje w takiej pozycji, aby korek nie usychał. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ wyschnięty korek traci szczelność, co wpływa na jakość wina. Ponadto zapachy z lodówki mogą przedostać się do butelki z trunkiem, a w rezultacie aromat wina zmieni się i to nie w pozytywnym sensie. Dodatkową przeszkodą w tym wypadku jest fakt, że sztuczne oświetlenie oraz promienie UV bardzo źle wpływają na wino, a światła nie da się uniknąć korzystając co najmniej kilka razy dziennie z lodówki.

Jak wybrać odpowiednią chłodziarkę do wina?

Wybór odpowiedniej lodówki na wino powinien być uzależniony od jej konkretnego przeznaczenia. Jeśli chcemy przechowywać wino w warunkach najbardziej zbliżonych do tradycyjnych piwnic, w których wino stopniowo się starzeje, konieczna jest temperatura wynosząca 12 stopni Celsjusza, ograniczony dostęp do światła i określona wilgotność. Jeśli komuś zależy na chłodziarce do dojrzewania oraz serwowania wina, powinien zdecydować się na wielofunkcyjną chłodziarkę multistrefową, która oferuje szeroki zakres temperatur.

fot. ASKO

Z kolei chłodziarki użytkowe sprawdzają się najlepiej do serwowania wina, czyli w sytuacjach, kiedy zależy nam na tym, aby wino w każdej chwili nadawało się do podania. W przypadku wybitnych smakoszy, którzy regularnie przywożą do domu wina z lokalnych winnic lub podróży, zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w większą chłodziarkę. Dzięki temu z czasem uda się w niej pomieścić powiększającą się kolekcję. Na rynku można znaleźć zarówno urządzenia wolnostojące, jak i chłodziarki do wina do zabudowy, które mogą stać się idealnie pasującą do reszty kuchni częścią wyposażenia.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania chłodziarki do wina?

Parametry techniczne urządzenia przekładają się nie tylko na jakość przechowywanych w środku trunków, ale również na koszty eksploatacyjne. Jeśli chodzi o specjalne chłodziarki do wina, warto zdecydować się na klasę energetyczną A lub B, ponieważ będą najtańsze w utrzymaniu. Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj filtra powietrza. Jego jakość w chłodziarce wpływa bezpośrednio na szczelność korka, a to z kolei na smak i aromat wina.

Na rynku dostępne są filtry z włókniny oraz węglowe, przy czym węglowe pochłaniają również niepożądane zapachy i w związku z tym są uważane za znacznie lepsze. Wnętrze chłodziarki powinno być oświetlone za pomocą LED-ów, które nie emitują ciepła, a całe urządzenie wyposażone w panel sterowania z termometrem elektronicznym.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano półki w chłodziarce. Najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne, ponieważ pochłania nadmiar wilgoci i amortyzuje nawet najmniejsze drgania całego urządzenia.