Czy warto używać kamienia do pizzy?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca i to z wielu powodów. Kamień do pieczenia pizzy magazynuje ciepło w piecu i równomiernie oddaje je ciastu, przez co spód jest bardzo dobrze wypieczony i lekko chrupiący. Wysoka temperatura kamienia sprawia, że wilgoć ciasta szybko jest redukowana, a w rezultacie możliwe jest upieczenie ciasta typowego dla południowych Włoch. Jest to więc rozwiązanie nie tylko dla wielbicieli pizzy rzymskiej, ale również tradycyjnej pizzy neapolitańskiej z cienkim, chrupiącym spodem.

Kamień jest narzędziem o tyle praktycznym, że skraca czas pieczenia do pięciu lub dziesięciu minut, a materiały stosowane do produkcji tego rodzaju kamieni sprawiają, że ciasto w ogóle do nich nie przylega. To z kolei sprawia, że dobrze przygotowana pizza po upieczeniu będzie się bardzo estetycznie prezentowała. Nie bez znaczenia jest również to, co docenią wybitni smakosze włoskich placków, a mianowicie unikalny smak pizzy z kamienia.

Jeśli te wszystkie argumenty to za mało, warto dodać, że kamień świetnie sprawdza się również jako narzędzie do przyrządzania innych potraw. Można go wykorzystać do pieczenia ciast, bułek, ciasteczek, a nawet mięs i warzyw.

Kamień do pizzy - jak go używać?

Korzystanie z kamienia do pizzy jest proste, ale należy pamiętać o paru kwestiach. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby kamień do pizzy dobrze spełniał swoją rolę. Pierwszą z nich jest konieczność nagrzania kamienia w piekarniku.

Wystarczy włożyć go do zimnego piekarnika i włączyć najwyższą temperaturę. Nigdy nie wkładamy kamienia do rozgrzanego już piekarnika, ponieważ może to poskutkować pęknięciem. Nagrzewanie kamienia trwa zwykle około pół godziny, a ten czas można wykorzystać na przygotowanie ciasta i sosu oraz pokrojenie składników na pizzę.

Kamienia nie wyciągamy z piekarnika, tylko przekładamy gotową pizzę na kamień za pomocą szerokiej łopatki. Warto ją wcześniej posypać mąką, aby ciasto do niej nie przywierało. Kiedy pizza będzie gotowa, czyli po kilku minutach, wyciągamy ją za pomocą tej samej łopatki. Sam kamień wyciąga się dopiero, kiedy całkiem wystygnie. 

Jak czyścić kamień do pizzy?

Po wyłączeniu piekarnika, ostygnięciu kamienia, co zajmuje około dwóch godzin, i oczywiście zjedzeniu pizzy przychodzi czas na wyczyszczenie wszelkich narzędzi. Jak czyścić kamień do pizzy? Wystarczy dokładnie wymyć go za pomocą ciepłej wody. Nie powinno się go drapać twardymi gąbkami, ani tym bardziej narzędziami do szorowania powierzchni.

Bardzo ważne jest to, aby nie korzystać z żadnych detergentów czy płynów do naczyń, chyba że jest to wyraźne zalecenie producenta. Czyszczenie kamieni do pizzy wygląda w ten sposób, ponieważ zazwyczaj są one pokryte specjalną powłoką, w którą środki czyszczące mogą wniknąć. W rezultacie kolejna pizza może fatalnie smakować. 

Jakie są rodzaje kamieni do pizzy?

Obecnie w sklepach można znaleźć ogromny wybór kamieni do pizzy, które różnią się pod względem kształtu i koloru. Niektóre z nich są prostokątne i kwadratowe, a inne okrągłe. Mają też różne odcienie, przez co mogą pasować do reszty wyposażenia w kuchni. Są to jednak kwestie drugorzędne, ponieważ najważniejszy jest materiał, z jakiego został wykonany kamień.

• Kamienie szamotowe charakteryzują się tym, że najdłużej trzymają ciepło, a ich porowata struktura bardzo efektywnie niweluje wilgoć. Sprawdzają się przede wszystkim w przypadku pieczenia pizzy na cienkim cieście. Niestety o wiele gorzej sprawdzają się w przypadku przyrządzania innych potraw i trudniej utrzymać je w czystości.

• Kamienie granitowe mogą ważyć nawet do 9 kilogramów, ale są odporne na uszkodzenia mechaniczne, bardzo łatwe w czyszczeniu i z powodzeniem można na nich przygotowywać również inne potrawy. Z kolei kamienie ceramiczne są lekkie i względnie tanie, ale też najmniej wytrzymałe. Bardzo często po krótkim czasie używania pękają, dlatego zaleca się raczej wybór pomiędzy dwoma pierwszymi wariantami.