Czy warto kupić lodówkę z kostkarką?

Najczęściej pojawiającą się wątpliwością jest ta o wykorzystanie potencjału urządzenia. Odpowiadamy. Nawet jeśli nie jesteś duszą towarzystwa i dom nie nawiedzają tabuny przyjaciół, z którymi spotykasz się na wieczornych spotkaniach, z pewnością lubisz orzeźwiające napoje latem i czasem eksperymentujesz z koktajlowymi deserami lub zimnymi owocowymi musami.

Lód przydaje się również w sytuacjach awaryjnych, gdyż przyłożony w miejscu bólu, ogranicza dolegliwości bólowe i opuchliznę. Lodówka z kostkarką przyda się zatem osobom aktywnym i rodzicom, których pociechy co rusz przychodzą z plenerowych zabaw ze stłuczonym kolanem. Warto również wiedzieć, że lód pomaga usunąć gumę do żucia, przyklejoną do dywanu lub ulubionych spodni. A to tylko niektóre z zalet posiadania lodu na wyciągnięcie ręki. 

Jaki wybrać rodzaj kostkarki w lodówce?

Kostkarka w lodówce może przyjąć formę automatyczną lub ręczną (manualną). Kostkarka ręczna, zwana twistową wyposażona jest w tackę z foremkami, która napełniana jest wodą. Po przekręceniu pokrętła, kostki lodu wypadają od spodu tacki. Kostkarka manualna może również przyjąć formę tacki bez mechanizmu i wtedy kostki są po prostu wyjmowane z foremek umieszczonych w zamrażarce na tackach. W wąskich lodówkach jednodrzwiowych najczęściej stosowana jest kostkarka manualna.

Kostkarka automatyczna z kolei widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Panel sterowania i przestrzeń do wypadania kostek umiejscowione są na froncie drzwi lodówki. To najchętniej wybierany model, gdyż po podłączeniu urządzenia do wody, obsługa polega jedynie na uruchomieniu jednym dotykiem funkcji kostkarki na panelu i cieszenie się równymi, chłodnymi kostkami lodu.

Dwudrzwiowa lodówka z kostkarką - do nowoczesnej kuchni

Dwudrzwiowa lodówka z kostkarką to elegancja, luksus i najzwyczajniej szczyt marzeń. Ten niezwykle pojemny model side by side z pewnością spełni oczekiwania kilkuosobowej rodziny. Idealnie, jeśli lodówka wyposażona jest w funkcję No Frost, co oznacza, że urządzenie nie wymaga mechanicznego rozmrażania.

Dwudrzwiowa lodówka z kostkarką może zostać wyposażona w wiele innych przydatnych funkcji takich jak technologia niebieskiego światła, przedłużająca świeżość owoców i warzyw, czy funkcja LINEAR Cooling, oferująca precyzyjną regulację temperatury, bardzo przydatną podczas konieczności szybkiego schłodzenia produktów. Wskazany jest wybór modelu z pojemną zamrażarką, filtrami antybakteryjnymi, alarmem otwartych drzwi, komorą zero stopni i jak najwyższą klasą energetyczną.

Warto nadmienić, że kostkarka zajmuje we wnętrzu lodówki dodatkową przestrzeń, jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwiające przechowywanie, w znacznym stopniu niwelują te niedogodności. Co więcej, mechanizm kostkarki często umieszczany jest w zamrażarce lub drzwiach, co zwiększa ilość miejsca do przechowywania na półkach.

Dużą popularnością cieszą się nowoczesne modele lodówek dwudrzwiowych z automatyczną kostkarką i szybą, przez którą bez konieczności otworzenia lodówki, można zobaczyć jej zawartość. Szczytem technologii jest inteligentna lodówka multimedialna z kostkarką. Wbudowane kamery pozwalają podejrzeć zawartość lodówki na smartfonie, co ułatwia zakupy lub wręcz zamówienie ich za pomocą ekranu lodówki lub smartfona.

Wąska lodówka z kostkarką - do małej kuchni

Ten model z reguły jest jednodrzwiowy i sprawdzi się w przypadku użytkowania kuchni przez niewielką rodzinę, ponieważ należy liczyć się ze znacznie mniejszą pojemnością urządzenia, niż ma to miejsce w przypadku lodówki dwudrzwiowej. Jeśli zatem rezygnacja z zakupu lodówki z kostkarką opiera się na jej dużym rozmiarze, obalamy ten mit.

Nowoczesna lodówka z kostkarką może mieć szerokość 60 cm, jednak najczęściej są to modele z manualną kostkarką i aby wyjąć kostki lodu, trzeba otworzyć drzwi zamrażarki. Zdarzają się jednak wąskie lodówki z automatyczną kostkarką, niewymagające nawet podłączenia do wody z sieci. W kwestii designu lodówki, rynek ma tu dużo do zaoferowania. Z powodzeniem można kupić lodówkę z kostkarką, dopasowaną stylem i kolorem do aranżacji kuchni.

Lodówka z kostkarką i dystrybutorem wody

Lodówka wyposażona w kostkarkę i dyspenser wody to rozwiązanie idealne dla osób, którym ochrona środowiska nie jest obojętna i jednocześnie cenią sobie wygodę. Zamiast kupować wodę w butelkach, wystarczy podstawić szklankę pod dystrybutor na froncie lodówki, z którego po zaznaczeniu opcji na panelu, może płynąć zarówno woda, jak i mogą sypać się kostki lodu.

Świeża, chodna, filtrowana woda w jedną chwilę to z pewnością duża wygoda dla całej rodziny. Zarówno lodówka z samą kostkarką, jak i z dodatkową funkcją dystrybucji wody, wyposażona jest w filtry. Mowa o lodówkach podłączonych bezpośrednio do sieci wodociągowej. Ważne jest, aby dopilnować cyklicznej wymiany filtrów. Z reguły ogranicza się to do wymiany raz na pół roku, przy czym koszt filtra, w zależności od modelu lodówki, wynosi od 30 do 200 zł.

Lodówka z kostkarką w stylu retro, industrialnym, a może nowoczesnym?

Nie ma co się oszukiwać, styl jest ważny. Weźmy na przykład kuchnię urządzoną w stylu vintage i lodówkę w stylu totalnie nowoczesnym. Oczywiście zestaw taki nie będzie tworzył wizualnie spójnego i harmonijnego wnętrza. Sprzęt AGD powinien zostać dopasowany do stylu kuchni. Do wnętrz urządzonych w stylu retro można zdecydować się na zakup jednego z modeli firmy SMEG.

Lodówki o opływowych kształtach i zaokrąglonych krawędziach oraz odważnych kolorach świetnie wpiszą się w retro styl. Innym rozwiązaniem jest klasyczna prosta forma lodówki lub lodówka z kostkarką zabudowana w meblach. Do nowoczesnych wnętrz polecane są lodówki w kolorze czarnym i stalowym, natomiast w loftach można pokusić się o lodówkę z kostkarką w niebanalnym kolorze.

Lodówka z kostkarką bez podłączenia do wody - to możliwe

Pokutuje powszechny pogląd, że do montażu lodówki z kostkarką niezbędne jest podłączenie do wody. Prawdą jest, że większość modeli tak właśnie działa, jednak ma to swoje wady. Niejednokrotnie nie ma po prostu takiej możliwości technicznej lub jakość wody oferowanej przez sieć wodociągową, pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązaniem jest lodówka z kostkarką, która jest wyposażona w zbiornik na wodę.

Woda w zbiorniku uzupełniana jest w tym modelu ręcznie i jest to zaletą, ponieważ może zostać użyta woda bardzo dobrej jakości i dokładnie przefiltrowana. Przykładowo firma Beko oferuje dwudrzwiową lodówkę z kostkarką, w której zbiornik na wodę umieszczony jest pomiędzy szufladami chłodziarki, a kostki lodu wpadają do górnej szuflady zamrażarki. Z kolei firma Liebherr ma w sprzedaży lodówkę z kostkarką o zbliżonym działaniu, jednak ten model ma szerokość zaledwie 60 cm i zmieści się w niewielkiej kuchni.

Autor
Lodówka z kostkarką - jaki model wybrać?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...