Zmywarka przed pierwszym użyciem

Zmywarka jest zakupem na lata. Właśnie dlatego warto zadbać o wszystkie detale, które zapewnią urządzeniu długą żywotność, a także poprawią jakość jego pracy. Na szczęście przygotowanie zmywarki do pierwszego użycia jest dość proste i każdy jest w stanie sobie z nim poradzić.

Zapoznanie się z instrukcją obsługi

Oczywisty punkt, który zaskakująco często jest pomijany. W instrukcji obsługi znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Obejmują one montaż zmywarki, opis detergentów i programów zmywarki, a także zasady bezpiecznego korzystania z urządzenia.

Podłączenie zmywarki

Zastanawiając się nad tym, jak podłączyć zmywarkę, należy przede wszystkim zadbać, aby stała na równym i stabilnym podłożu. Musi mieć również odpowiednią ilość przestrzeni wokół siebie (zarówno wolnostojąca, jak i w zabudowie), aby nie obijała mebli ani sprzętów AGD. Kiedy zmywarka zostanie już ustawiona we właściwym miejscu, należy podłączyć ją do zaworu zimnej wody, a następnie podpiąć wtyczkę do gniazdka elektrycznego. Podczas zmywania, urządzenie samodzielnie podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, a więc nie ma potrzeby podłączania zmywarki do zaworu ciepłej wody.

Test paskowy

twardości wody Jakość wody ma duże znaczenie w przypadku zmywarki. Należy wykonać test paskowy twardości wody, aby we właściwy sposób dobrać detergenty, które będą najskuteczniejsze przy określonym poziomie twardości wody.

Uzupełnienie detergentów

Przed nastawieniem pierwszego zmywania należy uzupełnić wszystkie niezbędne detergenty w zmywarce. Są to:

  • sól regeneracyjna (sól do zmywarki),
  • nabłyszczacz,
  • środek myjący.

Puste zmywanie

Po uzupełnienie zmywarki detergentami należy uruchomić puste zmywanie, czyli włączyć zmywarkę bez znajdujących się w środku naczyń. Pozwoli to na oczyszczenie zmywarki i jej wyparzenie przed umyciem naczyń. Do tego celu należy ustawić program "Zmywanie bez naczyń".

Środki czyszczące do zmywarki

Zastanawiając się nad wyborem właściwych środków czyszczących do zmywarki, należy mieć na uwadze, że muszą one być przeznaczone do tego konkretnego urządzenia. Używanie soli kuchennej czy płynu do naczyń może prowadzić do trwałego uszkodzenia zmywarki.

Sól do zmywarki

Zadaniem soli regeneracyjnej jest zmiękczenie wody. Jest to nie tylko skuteczny sposób na poprawę efektywności zmywania, ale przede wszystkim ochrona urządzenia przed osadami z kamienia. Sól do zmywarki wsypuje się do specjalnego zbiornika, który przeważnie znajduje się w dnie zmywarki, po jej lewej stronie.

Detergent myjący

Na rynku dostępne są detergenty myjące do zmywarki w kilku różnych postaciach. Chociaż żele i proszki mają swoich zwolenników, to największą popularnością cieszą się kapsułki i tabletki. Ich stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy umieścić kapsułkę lub torebkę w dozowniku znajdującym się po wewnętrznej stronie drzwiczek zmywarki. Urządzenie automatycznie uwolni tabletkę w odpowiedniej fazie zmywania, dzięki czemu detergent myjący zmiesza się z gorącą wodą i skutecznie umyje naczynia.

Nabłyszczacz do zmywarki

Chociaż ten detergent nie jest wymagany, to zawsze warto zadbać, aby był uzupełniony. Nabłyszczacz sprawia, że na naczyniach nie powstają smugi, dzięki czemu zawsze są lśniące i błyszczące. Nabłyszczacz nalewa się do specjalnego pojemnika, który (w zależności od modelu zmywarki) oznaczony jest symbolem słońca, śnieżynki lub gwiazdy.

Korzystanie ze zmywarki

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków zmywarka jest już gotowa do swojej normalnej pracy. Teraz wystarczy napełnić ją naczyniami, wybrać odpowiedni program, uzupełnić detergenty i poczekać, aż naczynia będą świeże i czyste. Warto jednak pamiętać również o kilku prostych zasadach dotyczących używania zmywarki:

- spłukiwanie resztek - naczynia, przed włożeniem do zmywarki, należy opłukać z resztek jedzenia, aby uniknąć zatkania rur lub uszkodzenia zmywarki

- układanie naczyń - woda w zmywarce musi mieć zapewniony swobodny przepływ. Naczynia nie tylko nie mogą się ze sobą stykać, ale również nie mogą na siebie zachodzić. Na szczęście w odpowiednim ułożeniu naczyń pomagają specjalne szufladki i pręty przytrzymujące szklanki czy talerze

- program - przed uruchomieniem zmywarki warto zapoznać się z dostępnymi programami zmywania, co znacząco poprawi skuteczność pracy urządzenia