Zagadnienia w artykule:
  • Zawsze zaczynamy od czyszczenia filtra i dysz (śmigieł) - płyn do naczyń czyni cuda
  • Kolejny krok - konieczne czyszczenie uszczelek oraz drzwi. Czym je umyć?
  • Czyszczenie zmywarki cytryną - to błąd! Tylko kwasek cytrynowy!
  • Czyszczenie komory zmywarki za pomocą octu
  • Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną
  • Jak często i kiedy czyścić zmywarkę wewnątrz?
  • Czego absolutnie nie wolno używać do czyszczenia zmywarki?
  • Zmywarka rzadziej wymagająca czyszczenia - jak to zrobić?

Zawsze zaczynamy od czyszczenia filtra i dysz (śmigieł) - płyn do naczyń czyni cuda

Pierwszą sprawą jest wyjęcie ze zmywarki koszy na naczynia, aby podczas mycia była ona pusta. Do wyczyszczenia filtra będziemy potrzebować tylko płynu do mycia naczyń, który każdy ma w domu oraz szczoteczki do zębów. Czyszczenie zmywarki zawsze rozpoczynamy od czyszczenia filtra, ponieważ to tam osadzają się resztki jedzenia i tłusty osad. Wyjmujemy filtr ze spodu zmywarki wraz z koszyczkiem na resztki i metalową maskownicą.

Za pomocą płynu do naczyń oraz szczoteczki delikatnie czyścimy elementy pod ciepłą bieżącą wodą, uważając, żeby nie uszkodzić delikatnej siateczki filtra. Warto od razu umyć koszyk na sztućce. Kolejnym zadaniem jest odczepienie śmigieł i przepłukanie ich pod bieżącą wodą, ustawiając otwór wlotowy śmigła bezpośrednio pod strumieniem wody. Dobrze jest sprawdzić, czy we wlocie dyszy nie znajduje się osad. Jeśli wlot dyszy jest zanieczyszczony, trzeba wyczyścić go patyczkiem kosmetycznym. Następnie montujemy z powrotem wszystkie elementy.  

Kolejny krok - konieczne czyszczenie uszczelek oraz drzwi. Czym je umyć?

Do wyczyszczenia uszczelek przyda się użyta wcześniej szczoteczka do zębów. Z jej pomocą dotrzemy do najbardziej nawet zanieczyszczonych zakamarków. Najpierw szczoteczką dokładnie szorujemy wszystkie uszczelki, a następnie ściereczką lub ręcznikiem papierowym zbieramy wydobyty z zakamarków bród w okolicy uszczelek.

Sama szczoteczka może nie poradzić sobie z uporczywym tłuszczem, dlatego najlepiej podczas mycia uszczelek maczać ją w occie lub płynie do naczyń, rozcieńczonym wodą. Drzwi od wewnętrznej strony urządzenia najlepiej umyć ściereczką nasączoną octem lub namoczoną w rozcieńczonym wodą płynie do naczyń. Na koniec wkładamy do zmywarki kosze na naczynia i przystępujemy do kompleksowego czyszczenia komory zmywarki. Tutaj pomoże ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona.

Czyszczenie zmywarki cytryną - to błąd! Tylko kwasek cytrynowy!

Czyszczenie zmywarki cytryną chętnie polecają rozmaite portale internetowe. To błąd! Pełno jest porad, nakłaniających do umieszczania w zmywarce połówek lub plastrów cytryny. Doświadczenia użytkowników podpowiadają jednak coś innego. W cytrynie znajdują się pestki, niektóre tak małe, że z łatwością dostaną się do podzespołów i dysz (śmigieł), zatykając je.

Konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze niż niedomyte naczynia. Niedrożny układ wodny może spowodować uszkodzenie pompy, a to już naprawa rzędu od kilkuset złotych wzwyż w zależności od modelu zmywarki. Bezpieczną alternatywą dla cytryny jest ogólnodostępny najtańszy kwasek cytrynowy, który wsypujemy do dozownika tabletki przed uruchomieniem programu dla mocno zabrudzonych naczyń. Wystarczy zawartość jednej saszetki.

Czyszczenie komory zmywarki za pomocą octu

Tylko ten jeden produkt wystarczy, żeby dokładnie wyczyścić zmywarkę od wewnątrz. Ocet jest produktem, który powszechnie używany jest do przyrządzania posiłków, ale świetnie sprawdza się również jako domowy środek do skutecznego czyszczenia różnych powierzchni. Na dno zmywarki wlewamy szklankę octu i uruchamiamy program intensywnego mycia z największą temperaturą. Zmywarka podczas tego cyklu powinna być pusta, czyli nie zawierać naczyń. Gwarantujemy, że po zakończonym cyklu komora zmywarki będzie lśniła czystością.

Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną

Wiadomo, że czysta zmywarka działa najlepiej. Pamiętajmy jednak, że zbyt wiele starań czasem przynosi odwrotny skutek. Należy wiedzieć, że niewskazane jest łączenie podczas jednego czyszczenia zmywarki octu i sody, ponieważ te dwa produkty neutralizują się i użyte razem nie dadzą żadnego efektu.

Doskonały efekt przyniesie natomiast czyszczenie zmywarki samą sodą oczyszczoną. Do zasobnika przeznaczonego na tabletkę należy nasypać 3 łyżki sody i ustawić intensywny program z wysoką temperaturą. Można również opcjonalnie małą filiżankę sody oczyszczonej wsypać bezpośrednio na dno zmywarki. Soda ma doskonałe właściwości neutralizujące zapachy, więc jeśli ze zmywarki wydobywał się nieprzyjemny zapach, to po czyszczeniu sodą zniknie.

Jak często i kiedy czyścić zmywarkę wewnątrz?

Uniwersalną zasadą jest czyszczenie zmywarki raz w miesiącu przy intensywnym jej użytkowaniu lub co 2 miesiące, jeśli użytkowana jest rzadziej. Oznakami, które wskazują na to, że zmywarka wymaga czyszczenia, są: wydobywający się z wnętrza urządzenia nieprzyjemny zapach niedomywanie naczyń i osady na naczyniach niedokładne suszenie naczyń widoczne zabrudzenia nagromadzone w filtrze i przy uszczelkach na krawędziach frontu i w okolicy uszczelek widoczne są tłuste plamy.

Czego absolutnie nie wolno używać do czyszczenia zmywarki?

To grozi awarią! Czyszczenie zmywarki produktami i środkami, które posiadamy w domu to dobry pomysł pod warunkiem, że nie uszkodzą one urządzenia. Należy pamiętać, że bezwzględnie nie używamy do czyszczenia zmywarki wybielaczy, połówek i plastrów cytryny, proszku do prania i innych chemicznych specyfików, które nie są przeznaczone do czyszczenia zmywarki.

Zmywarka rzadziej wymagająca czyszczenia - jak to zrobić?

Możemy łatwo wydłużyć czas pomiędzy czyszczeniem zmywarki. Wystarczy przed włożeniem do zmywarki płukać naczynia z resztek jedzenia oraz fusów z kawy i herbaty. Dobrze jest również używać nabłyszczacza i soli, a także stosować środki do mycia w zmywarce, dostosowane do twardości wody.

Autor
Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki. Wydasz na nie kilka złotych!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...