Kilka faktów o molach spożywczych

Jeśli zauważamy w szafkach lub produktach sypkich takich jak mąka, makaron, cukier albo ryż lepką pajęczynkę, oznacza to, że jesteśmy już na etapie posiadania w kuchni tych niechcianych latających brązowych gości. Pajęczynka to nic innego jak jajka złożone przez dorosłego owada-motyla.

Co należy wiedzieć o molach spożywczych? Na pewno to, że raczej nie są groźne dla zdrowia człowieka i że ich obecność w mieszkaniu nie jest naszą winą. Nawet w najbardziej sterylnej kuchni mogą pojawić się mole, ponieważ ich larwy z reguły przynosimy w produktach ze sklepu, migrują od sąsiada lub owady niepostrzeżenie wlatują przez okno w dorosłej już postaci motyla.

Czym żywią się mole? Uwielbiają orzechy, musli, suszone owoce, pieczywo i czekoladę, czyli w skrócie - jedzą to, co my. Co gorsza, woreczki foliowe i papierowe, w które zapakowana jest żywność, nie są żadną przeszkodą dla larwalnej postaci moli, ponieważ owady z łatwością mogą je przegryźć. Mogą także pod wieczkami dostać się do pożywienia zamkniętego w słoikach szklanych i plastikowych. Brzmi przerażająco, jednak nie popadajmy w panikę. Poniżej kilka wskazówek, od których powinniśmy rozpocząć walkę z molami.

1. Przegląd artykułów w kuchni

Wszystkie artykuły w kuchni dokładnie sprawdzamy, kierując się wiedzą o typowych dla moli pajęczynkach. Przeglądamy zatem i przesypujemy dokładnie każdy produkt. Jeśli zauważamy oprzędy i przyklejające się do nich drobinki produktu, z pewnością jest on zanieczyszczony jajami moli. Możemy również znaleźć larwy o jasnym kolorze, podłużnym kształcie i brązowej główce. Musimy zrozumieć jedno - w tym momencie nie ma mowy o oszczędności i pozostawianiu, mogłoby się wydawać, wolnej od oprzędów części produktu. W worku na śmieci ląduje całe pudełko ryżu, cała torebka cukru, czy cały słoik rodzynek.

2. Kompleksowe wyczyszczenie kuchni

Po wysprzątaniu zawartości szafek i wyniesieniu na śmietnik „skażonego” jajami moli i samymi owadami pożywienia, czas na generalne porządki. Idealnie, jeśli zbiegnie się to ze świętami, jednak jeśli ta przykra niespodzianka zdarzy nam się latem, i tak nie unikniemy intensywnego sprzątania. Odkurzamy całą kuchnię łącznie ze ścianami, wnętrzem szafek i szczelinami międzyszafkowymi oraz każdym najgłębiej ukrytym zakątkiem. Worek z odkurzacza od razu wynosimy z domu na śmietnik. Następnie myjemy dokładnie wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu wodą z octem i mydłem. Dokładnie myjemy również wszystkie opakowania, w których znajdowała się żywność.

3. Ponowne pakowanie

Ocalałą żywność należy zapakować w dokładnie umyte, suche i szczelnie zamykane opakowania szklane lub z twardego tworzywa. Wskazane są opakowania wyposażone w uszczelki.

Kuchnia lśni - ale czy jesteśmy pewni, że gdzieś za grzejnikiem, lodówką lub pod zapomnianą szafką w przedpokoju nie zaczaił się jakiś okaz? Najprawdopodobniej tak, dlatego poznajmy kilka domowych, ale bardzo skutecznych sposobów na odstraszenie moli spożywczych lub ich złapanie.

Pułapki na mole spożywcze

Pułapkę na mole można własnym sumptem wykonać z octu jabłkowego lub wytrawnego wina. Produkty te swoim zapachem przyciągają mole, więc wystarczy wlać do niewielkiej miseczki niewielką ilość płynu i poczekać, aż zachęcone zapachem owady wejdą do pojemnika i się utopią. Możemy również zmieszać ocet winny z winem wytrawnym. Jest to mało humanitarny sposób, jednak jeśli ocalał po porządkach jakiś owad, z pewnością nie oprze się zapachowi i prędzej, czy później odnajdzie miseczkę.

Zapachy, których nie lubią mole spożywcze

Za pomocą zapachów, możemy również odstraszyć mole i zmusić ich do poszukania innego lokum. Wybitnie odstraszająco działa na mole spożywcze zapach tytoniu, goździków, wanilii, mięty, liści laurowych oraz cytryny i pomarańczy. Możemy zdecydować się na olejki zapachowe albo zasuszone rośliny rozłożone w szafkach lub powieszone w woreczkach z siatki w różnych miejscach kuchni. W odstraszeniu moli z pewnością pomoże również mieszkanka nielubianych przez owady olejków i wody, którą rozpylamy w szafkach i przestrzeni kuchennej za pomocą buteleczki z atomizerem. Dla moli zapach wanilii lub pomarańczy jest nie do zniesienia, a my możemy cieszyć się przyjemną wonią i jednocześnie pozbyć się szkodników.

Cytrusy na mole spożywcze - czy to działa?

Skórka cytryny lub zasuszona połówka pomarańczy zdziała cuda i wyprowadzi na dobre mole spożywcze z naszej kuchni. Aby wzmocnić efekt, możemy wbić w owoc kilka goździków. Wtedy mamy pewność, że owady nie podejdą do miejsca, w którym rozłożymy owoce.

Liść laurowy w pojemnikach odstrasza mole

Dobrym sposobem odstraszenia moli, jest włożenie do pojemników z produktami sypkimi kilku suchych liści laurowych. Żaden dorosły mol nie będzie chciał złożyć tam jaj, ponieważ jak każde stworzenie, mole do rozmnażania potrzebują przyjaznych warunków. Nie będą chciały zadomowić się w miejscu, które roztacza nielubiany przez nie zapach.

Jak zabezpieczyć się przed molami spożywczymi?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć najlepiej zastosować prewencję. Artykuły sypkie dobrze jest przemrozić przez kilka dni zaraz po przyniesieniu ze sklepu i dopiero przesypać do transparentnych pojemników, w których, przesypując produkt w trakcie codziennego użytkowania, z pewnością zauważymy oprzędy, jeśli się pojawią. Dobrze jest często wietrzyć kuchnię i do sprzątania szafek używać wody z octem. Moskitiery zapobiegną dostaniu się do mieszkania dorosłych owadów, nie zapominajmy o zabezpieczeniu siatką również kratek wentylacyjnych. Pamiętajmy, żeby do przechowywania żywności nie używać torebek foliowych, a raczej pojemników z uszczelkami.

Autor
Połączcie skórkę pomarańczy z tą przyprawą, a mole będę uciekać w popłochu. Zapasy będą bezpieczne!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...