Czym jest kamień w czajniku?

Kamień w czajniku to nic innego, jak osad gromadzący się w nim wskutek korzystanie z twardej wody z kranu. Osadzające się w czajniku minerały mają coraz grubszą warstwę, a z czasem zaczynają wpływać na smak przygotowanej herbaty, innych napojów czy nawet potraw.

Kamień ten nie tylko przylega do ścianek i dna, ale ze względu na kruchość unosi się na powierzchni wody, a jego cząstki, mimo filtrów, zawsze w jakiejś ilości przedostają się na zewnątrz. W rezultacie na powierzchni gorącego napoju unoszą się niezbyt apetycznie wyglądające cząsteczki kamienia.

Odkamienianie czajnika domowymi sposobami

Regularne stosowanie domowych metod do odkamieniania czajnika pozwalają zlikwidować problem i z powrotem cieszyć się nie tylko czystym czajnikiem, ale również smacznymi napojami.

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym należy do najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod. Kwasek cytrynowy jest związkiem chemicznym o działaniu zakwaszającym, który jest powszechnie stosowany w kuchni. Tymczasem okazuje się, że może stanowić również skuteczną broń w walce z kamieniem. Jak użyć go w tym wypadku?

Wystarczy wsypać do czajnika standardową saszetkę kwasku cytrynowego i zalać całość wodą, a następnie ją zagotować. Gorący roztwór należy pozostawić w czajniku na kilka godzin, a następnie wylać roztwór i kilka razy pod rząd zagotować zwykłą wodą, aby usunąć pozostałości po kwasku.

Alternatywą dla kwasku cytrynowego będzie sok z połówki cytryny, z którym należy postępować dokładnie tak samo. Wyciśniętą cytryną można pod koniec przetrzeć ścianki czajnika, a wówczas będzie on dokładniej odkamieniony.

Odkamienianie czajnika octem

Ten sposób należy do najstarszych, a to dlatego, że dawniej ocet znajdował się niemal w każdym gospodarstwie. Dziś wiele osób woli zastępować ocet kwaskiem lub sokiem z cytryny ze względu na nieprzyjemny zapach octu, ale dawniej cytryny w przeciwieństwie do octu były w cenie. Wystarczy wlać do czajnika ocet i wodę w proporcji jeden do jednego, zagotować całość, a następnie pozostawić roztwór w czajniku na godzinę.

Po tym czasie czajnik koniecznie trzeba kilka razy wypłukać i zagotować w nim świeżą wodę, aby kompletnie pozbyć się aromatu octu. Choć nie jest on zbyt przyjemny, trzeba przyznać, że ocet wyjątkowo skutecznie usuwa kamień.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną to kolejny znany od dawna sposób na szybkie pozbycie się kamienia. W tym wypadku należy wymieszać z wodą około dwóch łyżek sody oczyszczonej i wlać roztwór do czajnika. Efekt będzie lepszy, jeśli pozostanie tam około godziny, ale świetne efekty działania sody widać już po piętnastu minutach. Po całym procesie czajnik trzeba dokładnie wypłukać i kilka razy zagotować w nim czystą wodę, aby całkiem pozbyć się charakterystycznego zapachu sody. 

Mniej popularne sposoby na kamień

Usuwanie kamienia za pomocą soku z cytryny, kwasku cytrynowego, octu lob sody to najsłynniejsze sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Istnieją jednak mniej popularne metody stosowane przez sporo osób.

Należy do nich na przykład zalewanie czajnika Coca-Colą, której chemiczny skład w ciągu godziny jest w stanie rozprawić się z kamieniem. Dla wielu osób w tym wypadku uciążliwe jest mycie czajnika po tym zabiegu. Jak wiadomo, brązowy napój zawiera ogromne ilości cukru, który jest tylko trochę mniej trudny do usunięcie niż sam kamień.

Część osób decyduje się również na gotowanie w czajniku wody zawierającej obierki z ziemniaków. Przynosi to rzeczywiście efekt, ale nie tak dobry, jak w przypadku sody czy octu, a wiele osób uważa tę metodę za niehigieniczną. 

Jak uniknąć kamienia i czy warto stosować profesjonalne środki?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, które są w stanie bardzo szybko usunąć kamień i sprawić, że czajnik będzie wyglądał jak nowy. Nie działają one jednak dużo lepiej niż najpopularniejsze z domowych sposobów, dlatego stosowanie octu czy sody zdaje się być zarówno wygodniejszym, jak i oszczędniejszym rozwiązaniem. Ostatecznie domowe metody pozwalają na wykorzystywanie środków, które zazwyczaj już mamy w domu albo możemy kupić za niewielkie pieniądze w każdym sklepie spożywczym.

Czy są jakieś sposoby na to, aby kamień nie powstawał zbyt szybko? Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie centralnego zmiękczacza wody czy też montowanych na kranie filtrów do wody, dzięki którym w trakcie gotowanie będzie się z niej wytrącało znacznie mniej osadu. Najtańszą opcją profilaktyczną będą dzbanki filtrujące, które zatrzymują metale ciężkie, magnez i wapń.