Kiedy wyprowadzasz się na swoje, nadchodzi czas, aby odkryć pełen zakres uciążliwych obowiązków domowych. Te obowiązki stają się łatwiejsze, gdy masz urządzenia gospodarstwa domowego i przybory, aby je ułatwić. Urządzenia te nie działają jednak jak magia, dlatego ważne jest, aby poznać je dogłębnie, aby poznać każdą z ich cech. Tylko w ten sposób można je w pełni wykorzystać, zaoszczędzić czas i przedłużyć ich żywotność.

Tak jest w przypadku zmywarek, które są idealnym towarzyszem, gdy jesteśmy zbyt leniwi, aby umyć codzienne naczynia lub gdy mieliśmy przyjęcie inaugurujące nasze nowe, samodzielne życie, a talerze i szklanki piętrzą się na kuchennym blacie. Jednak sztuczka z tego typu urządzeniami domowymi nie polega tylko na włożeniu naczyń, włożeniu tabletu i naciśnięciu przycisku włączania. Ważne jest, aby być świadomym wszystkich funkcji, które oferuje.  

Jak układać naczynia w zmywarce?

Szklanki, talerze, kubki, miski, naczynia i sztućce towarzyszą nam w codziennym życiu i są używane codziennie przez całą rodzinę. Dlatego ważne jest, aby znać kilka wskazówek i trików podczas mycia naczyń i szkła, aby utrzymać je w dobrym stanie. Pomimo ciągłego zużycia, będą one przez lata jak nowe, jeśli będziesz przestrzegać poniższych zaleceń.

Zmywarka do naczyń jest naszym idealnym towarzyszem w utrzymaniu czystości szklanek, sztućców i talerzy. Ale, jak ze wszystkim innym, ważne jest, aby przestrzegać porządku podczas umieszczania tych przyborów w zmywarce. To nie tylko zapobiegnie ich porysowaniu lub uszkodzeniu, ale także pozwoli zaoszczędzić czas i detergenty, poprawiając jednocześnie wydajność i sprawność urządzenia.

Szklanki i filiżanki stawiamy więc w kolejności według wysokości i do góry dnem w miejscu przeznaczonym na tego typu naczynia. Sztućce w odpowiednim koszyku, a talerze w zależności od ich kształtu lub wielkości w każdej z przewidzianych do tego celu przegródek.

Po zakończeniu programu zmywania ważne jest, aby naczynia kuchenne doskonale wyschły. W tym celu należy pozostawić otwarte drzwiczki zmywarki na kilka minut, aby para wodna znajdująca się w środku stopniowo się ulotniła, a naczynia ostygły i wyschły naturalnie na powietrzu. Aby usunąć uporczywe krople wody z najbardziej delikatnych szklanek, można je przetrzeć miękką, niestrzępiącą się ściereczką.

Symbole umieszczone na zmywarce - co oznaczają?

Teraz kiedy już wiesz, jak prawidłowo myć talerze, szklanki, kubki, łyżki, widelce, garnki, patelnie itp., nadszedł czas, aby poznać niektóre symbole, które znajdziesz na zmywarce i dzięki którym poprawisz jej wydajność. Praktycznie w większości zmywarek w dzisiejszych czasach można znaleźć te trzy bardzo powszechne i przydatne symbole w tego typu urządzeniach domowych.

Przycisk płukania

Pierwsza z nich dotyczy funkcji zmywania wstępnego, która jest idealna do zapobiegania powstawaniu nieprzyjemnych zapachów w miarę upływu dni i stopniowego wypełniania zmywarki sztućcami i naczyniami używanymi każdego dnia. Dzięki temu, dzięki płukaniu w zimnej wodzie, przedmioty te nie wydzielają brzydkiego zapachu aż do dnia, w którym napełnimy wnętrze i oddamy je do użytku. Jeśli Twoja zmywarka latem bardzo brzydko pachnie lub potrzebujesz kilku dni, aby ją napełnić, przepłucz ją tym przyciskiem, gdy masz już w niej kilka naczyń.

Przycisk szybkiego zmywania i suszenia

Jeśli brakuje Ci czasu, zmywarki mają programy szybkiego zmywania i suszenia. Cykl jest znacznie krótszy, więc jest szczególnie przydatny, jeśli należysz do osób, które przed włożeniem naczyń do zmywarki przecierają je szybko szmatką. Ten cykl zmywania zużywa mniej wody, ale w niektórych urządzeniach naczynia mogą pozostać bardziej mokre. To może być opcja, jeśli potrzebujesz szybko wyczyścić zawartość i nie masz nic przeciwko wycieraniu niektórych szklanek do sucha. Jest to również przydatne w przypadku częstego mycia naczyń w zmywarce.

Przycisk włączania/pauzy

Gdy już wszystko mamy w środku naciskamy start i rozpoczyna się proces mycia. Po kilku minutach widzimy, że zostawiliśmy na stole kilka szklanek i talerzy, które zapomnieliśmy włożyć do zmywarki. Nie ma problemu: dzięki funkcji pauzy i ładowania możemy zatrzymać program na kilka chwil, aby bez problemu włożyć naczynia.

Poza tymi trzema wskaźnikami, jeśli na urządzeniu znajduje się przycisk z napisem ECO, możesz cieszyć się systemem, który pomaga Ci, gdy chcesz umyć naczynia i sztućce, które nie są zbyt brudne. Dzięki temu programowi z funkcją połowy załadunku, będziesz mógł umyć te naczynia, optymalizując zużycie wody i energii. Dodatkowo urządzenie to posiada opcję połowy załadunku, gdy nie zapełniliśmy całkowicie wnętrza, a potrzebujemy umyć kilka talerzy i szklanek.

Specjalny przycisk do mycia butelek

Kiedy w domu są niemowlęta, higiena domowa musi być nienaganna; a tym bardziej, jeśli mówimy o naczyniach, których używają te dzieci, takich jak pierwsze sztućce czy butelka. Z tego powodu niektóre zmywarki posiadają funkcję, która zapewnia dodatkową czystość podczas zmywania. W tym celu stosuje się wyższą temperaturę. Niekoniecznie musi być tak skuteczny jak gotowanie, aby wysterylizować, ale poprawia sanityzację.

Przycisk intensywnego zmywania do usuwania zeschniętych pozostałości

Jest to program dla tych "uporczywych" resztek jedzenia, które przywierają do naczyń i do których trzeba mieć trochę wprawy, jeśli myjemy ręcznie. Program ten myje wszystkie przedmioty domowego użytku w temperaturze około 70°C, aby w mgnieniu oka usunąć uporczywe zabrudzenia.

Przycisk szybkoschnący

Przycisk szybkoschnący zapobiega powstawaniu plam na szkle. Technologia zastosowana w tej najwyższej klasy zmywarce dba również o najdelikatniejsze naczynia, myjąc je z najwyższą starannością, a także oferuje system bezpieczeństwa, dzięki któremu zawsze jesteś chroniony przed ewentualnymi szkodami spowodowanymi przez wyciek wody.