W przypadku tych pierwszych nie powinniśmy zostawiać tego na ostatni dzwonek. Tłuszcz wżera się w materiał i powoli niszczy powierzchnię. Próbowaliście już wszystkiego i pogodziliście się z obecnym stanem? Niepotrzebnie! Mam sposób, którego nauczyła mnie znajoma. Początkowo byłam sceptycznie do niego nastawiona, jednak po czasie zauważyłam pierwsze efekty. Doczyściłam garnki, które już dawno spisałam na starty.

Natrzyjcie garnek kuchenną mieszanką z 2 składników. Brud sam spływa po ściankach

Garnki wybieramy często ze względu na ponadczasowy design, styl vintage lub przywiązanie. Mają spełniać nie tylko funkcję praktyczną, ale także pasować do urządzonej kuchni. Osobiście jestem ogromną fanką szybkowarów - to ogromna oszczędność czasu, pieniędzy oraz miejsca.

Jeżeli cenicie sobie wygodę, warto zainwestować przynajmniej w jeden, a wróci do was z nawiązką. Jednak podobnie jak inne garnki, ma jedną wadę. Spód bardzo szybko brudzi się od resztek, spływającego sosu, czy zupy. Niestety te przypalenia są czasem dość mocne - gąbka i płyn do naczyń na niewiele się tutaj zdadzą.

Poznałam jedną metodę, która bardzo mnie zaskoczyła. Działą i jest bezbłędna. Wystarczy połączyć klasyczny rozpuszczalnik - aceton oraz fusy z kawy. Mieszamy 3 łyżeczki zaparzonych fusów z 2 łyżeczkami acetonu. Taką papkę układamy na spodzie garnka i pozostawiamy na 24 godziny.

Najlepiej całość przykryć papierowym ręcznikiem, aby dobrze rozprowadził składniki. Na koniec przecieramy i usuwamy resztki. Przemywamy płynem do mycia naczyń i gotowe!

Czy garnki żeliwne można czyścić w ten sam sposób?

Garnki żeliwne stały się bardzo popularne na przestrzeni lat. Popularny Le Creuset lub Staub to marzenie wielu pań domu. Są synonimem luksusu i solidnego, trwałego wykonania. Można kupić także te tańsze, które są oferowane przez dyskonty czy polskie marki.

Bez względu na to, na jaki się zdecydujecie, warto pamiętać o tym, że musimy je traktować zupełnie odmiennie od tradycyjnych stalowych czy szklanych garnków. Te pokryte emalią z zewnątrz i wewnątrz często możemy wyczyścić klasycznymi detergentami, jednak te, które mają w swoim składzie jedynie żeliwo, to już inna bajka.

Przy usuwaniu tłustych resztek jedzenie warto zaopatrzyć się w dobry zmywak oraz sól gruboziarnistą. Robiąc klasyczny peeling na patelni żeliwnej, pozbędziemy się zanieczyszczeń, nie doprowadzając do pojawienia się groźnej rdzy. W kontakcie z wodą czy żywnością jest toksyczna.

Nie zapominajmy też o pierwszym "przepaleniu" lub nagrzaniu garnka, aby móc zahartować materiał. Dobrym pomysłem jest także naoliwienie go i dokładne wtarcie oleju za pomoca szmatki. W ten sposób dokończymy proces konserwacyjny.

Autor
Spód przypalonego garnka wyczyścicie tylko taką kuchenną mieszanką. Zostawcie na 24h i przetrzyjcie
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....