Nie jestem fanką inwazyjnych środków, które mimo, iż doczyszczają powierzchnię nadal są obecne na jej powierzchni po wymyciu? Dlaczego tak uważam? Wystarczy rozgrzać naczynie i wyczuć, ze resztki środka dalej unoszą się w powietrzu. To ryzykowne zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za takimi rozwiązaniami i są narażeni na reakcje alergiczne. Wielokrotnie zdarzało mi się, że po użyciu pozornie ekologicznych płynów nie mogłam pozbyć się ich zapachu z kuchni. Wypróbujcie mój sposób, który jest znacznie łatwiejszy, tańszy, a przede wszystkim wydajniejszy.

Jak doczyścić przypaloną patelnię domowym sposobem? Wystarczą te 2 składniki

Sposób, który wam przedstawię może być stosowany na patelniach teflonowych, ceramicznych oraz stalowych. W wielu przypadkach bardzo szybko schodzi przypalony brud, a w szczególności tłuszcz, który ścieka pod zewnętrzna powierzchnię. Tam jest narażony na przepalanie na gazie lub płycie indukcyjnej, dodatkowo jeszcze silniej wtapiając się w materiał.

Zmywaczkiem i tradycyjnymi sposobami nie wyczyścimy tych zabrudzeń. Wybierzcie płyn do zmywania naczyń, najlepiej z kwasami pochodzącymi z cytryny lub jabłek i dodajcie gruboziarnistą sól kamienną. Taką mieszankę najlepiej robić w proporcji - 2 łyżek soli na 1 łyżkę płynu.

W ten sposób otrzymacie dość zwarty peeling. Jeżeli chcecie, aby była to pasta, wystarczy delikatnie zmiksować blenderem. Umieśćcie ją na powierzchni patelni i pozostawcie na około 24 godziny. Po tym czasie delikatnie zetrzyjcie i przemyjcie gąbeczką. Nie dopuszczajcie do starych zacieków - wykonajcie taki zabieg regularnie - przynajmniej raz-dwa w miesiącu, aby szybciej pozbyć sie niechcianego osadu z tłuszczu.

Czy patelnię żeliwną można czyścić w ten sam sposób?

Patelni żeliwnej nie możemy czyścić w ten sam sposób z wielu względów. Wyjątkiem może być ciężka patelnia żeliwna, która dodatkowo jest pokryta grubą emalią z zewnątrz i wewnątrz. To bardzo dobre tworzywo, które potrzebuje świadomej pielęgnacji oraz konserwacji.

W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia powierzchni i pojawienia się trującej rdzy w kontakcie z jedzeniem. Wszystkim posiadaczom żeliwnej patelni polecam w pierwszym kontakcie porządnie wypalić ją tak, aby mogła się całkowicie nagrzać.

W ten sposób nieco zahartujemy jej powierzchnię. Dodatkowo naoliwiamy solidnie, dzięki czemu dodatkowo wspomożemy jej żywotność. Wszelkie zanieczyszczenia czy przypalenia nie mogą być zmywane żadnymi detergentami. Jedynym sposobem jest użycie czyścika oraz gruboziarnistej soli.

W ten sposób bardzo szybko pozbędziemy się resztek z obiadu. To naturalny peeling dla patelni, która pozostanie jak nowa przez długie lata.

Autor
Patelnia straszy przypalonym tłuszczem? Wymieszajcie, natrzyjcie i spłuczcie. Będzie jak nowa
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....