Na co zwrócić uwagę przy planowaniu kuchni?

Funkcjonalność jest jednym z ważnych aspektów przy planowaniu aranżacji wnętrz. W przypadku kuchni składa się na nią wybór układu szafek, rozmieszczenie miejsca do przechowywania czy dobór odpowiedniego sprzętu AGD. Zastanawiając się nad układem, weź pod uwagę potrzeby i rytm dnia swój oraz innych domowników. Dobrze zaplanowana kuchnia ułatwia codzienne czynności, dzięki czemu oszczędzamy czas i energię, zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Układ narożny mebli kuchennych Qubik, zdjęcie: materiały Agata

Dla układu narożnego (kształt litery "L") pojawiło się wiele nowoczesnych rozwiązań, które znacznie zwiększyły wygodę użytkowania kuchni. Systemy cargo, które można zastosować w szafkach sprawiają, że bez trudu można sięgnąć po znajdujące się tam garnki czy patelnie. Projektując kuchnię pamiętaj także o pojęciu - "trójkąt roboczy". Trójkąt roboczy w kuchni określa, w którym miejscu powinny zostać ustawione trzy podstawowe urządzenia AGD, czyli lodówka, zlewozmywak, zmywarka oraz płyta.

Zagospodarowanie narożnych szafek kuchennych, zdjęcie: materiały Agata

Układ z wyspą zapewnia dodatkową przestrzeń roboczą oraz miejsce do spędzania czasu przy wspólnych posiłkach. Wyspy kuchenne niezmiennie nie wychodzą z trendów wnętrzarskich.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także zastosowanie liniowego układu szafek w kuchni. W tym przypadku istotne jest odpowiednie rozmieszczenie stref kuchennych - zapasów, mycia, przygotowania posiłków.

Zwróć uwagę również na to, aby zapewnić sobie sporo miejsca do przechowywania. Zapewni to kuchnia Qubik - kolekcja mebli modułowych dostępna w Agacie, którą możesz zaprojektować samodzielnie lub z pomocą doradcy, a także w specjalnym planerze online.

Jeśli masz już zaplanowany układ swojej kuchni, pora przejść do aspektów estetycznych. Zastanów się, jaki styl odpowiada Tobie i domownikom? Jaki styl będzie pasował do Twojego wnętrza? Lubicie surowe wnętrza utrzymane w stylu loft, akcenty glamour, które nadadzą kuchni luksusowego wyglądu, a może preferujecie prosty styl skandynawski lub roślinność i naturę?

Ryflowane fronty w odcieniu szałwii, zdjęcie: materiały Agata

Przegląd kuchennych trendów wnętrzarskich

Postaw na oświetlenie! Aby wszystko pięknie się prezentowało o różnych porach dnia, musisz odpowiednio rozplanować oświetlenie kuchenne. Zróżnicowane źródła światła pozwalają na rozmieszczenie i rozjaśnienie najważniejszych punktów pomieszczenia. Na funkcjonalność powinno złożyć się rozproszone światło, które zwiększa wygodę i bezpieczeństwo. Światło można także zintegrować w różnych zasobach kuchennych (szuflady, szafki). Dostosowane do szklanych półek może pełnić również element dekoracyjny.

Podświetlenie szafek kuchennych, zdjęcie: materiały Agata

Jaka kolorystyka frontów kuchennych będzie królowała w tym roku? Modnym odcieniem frontów kuchennych są odcienie zieleni jak szałwia czy oliwka. Popularnością cieszą się także fronty w odcieniach niebieskiego, a także ciepłe barwy, jak beż. W kuchni 2024 zdecydowanie królować będzie lekkość. Jeśli jesteśmy już przy temacie frontów, to w nowoczesnej aranżacji sprawdzą się gładkie, lakierowane na matowo fronty, ramiaki, a także wnętrzarski krzyk mody, jakim są ryflowane dekory.