Blat laminowany, drewniany, czy z konglomeratu - na każdym widać upływ czasu. Z biegiem lat nawet najbardziej odporne materiały mogą ulec uszkodzeniu, szczególnie jeśli narażone są codziennie na działanie wilgoci, wody, wysokich temperatur i różnego rodzaju zabrudzeń. Jak zatem przywrócić blatowi jego pierwotny blask i funkcjonalność? Jak odnowić blat kuchenny, naprawić go i o niego dbać? Nie warto dłużej się zastanawiać, tylko trzeba to po prostu zrobić. Podpowiadamy jak!

Stary blat da się odnowić!

Blaty w kuchni są miejscem tak intensywnie użytkowanym, że nawet przy ciągłym utrzymaniu czystości, cudem byłoby, gdyby zachowały swój początkowy wygląd po kilku latach. Jak odnowić stary blat kuchenny? Zawsze warto robić to z szacunkiem do materiału. Na początek należy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy blat odnawiamy w taki sam sposób. Inaczej jest w przypadku blatu z drewna, inaczej z kolei postępuje się z blatem kuchennym z płyty MDF i konglomeratu. Zapraszamy do zapoznania się ze sposobami odnowienia różnych rodzajów blatów kuchennych.

Jak odnowić blat kuchenny laminowany?

Laminaty to nic innego jak płyta MDF lub płyta wiórowa pokryta dwustronnie laminatem. To trwała powłoka, jednak i na niej z czasem widoczne staną się rysy. Odnowić blat kuchenny z płyty MDF można na różne sposoby i każdy z nich gwarantuje spektakularną metamorfozę. Renowacja blatu to również dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy jego wygląd już nam się znudził lub wyszedł z mody i nie pasuje do aranżacji kuchni. Aby odnowić laminowany blat kuchenny, można wybrać jedną z poniższych metod.

  • Pomalowanie blatu kuchennego z laminatu - wykonuje się specjalnym lakierem lub farbą przeznaczoną do powierzchni drewnopodobnych. Ważne jest, aby preparat przeznaczony był do miejsc narażonych na kontakt z żywnością. Renowacja blatu za pomocą farby jest bardzo prosta. Powierzchnię należy oczyścić, zmatowić, odpylić i odtłuścić, a następnie nałożyć odpowiednią farbę lub lakier.
  • Oklejenie blatu kuchennego folią - oklejanie blatu z płyty wiórowej i MDF jest zabiegiem, wymagającym sporej precyzji i cierpliwości, jednak efekt może pozytywnie zaskoczyć. Duży wybór oklein może wizualnie całkowicie odmienić nie tylko blat, ale także całe meble kuchenne. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są okleiny samoprzylepne w rolce.
  • Położenie na blacie płytek ceramicznych - najlepiej sprawdzi się gres, który cechuje się twardością i dużą wytrzymałością. Na blat kuchenny warto wybrać płytki wielkoformatowe, montowane z cienką fugą, wtedy unikniemy spoin, w których mógłby gromadzić się bród. Jako wypełnienie spoin stosowane są żywice, dzięki którym łączenia są niewidoczne.

Jak odnowić drewniany blat?

Renowację drewnianego blatu możesz wykonać całkowicie samodzielnie, ponieważ naturalne drewno jest dość łatwe w obróbce. Prace nad blatem kuchennym z drewna rozpoczynamy zawsze od zeszlifowania jego powierzchni za pomocą papieru ściernego. Zasada jest prosta - zaczynamy od papieru ściernego gradacji 80, następnie jeszcze raz szlifujemy papierem o gradacji 120, końcowy etap to użycie papieru ściernego gradacji 180. Płytkie zarysowania zostały zdarte, natomiast jeśli widoczne są głębokie rysy na blacie, należy wypełnić je odpowiednim preparatem.

Następnie powierzchnię drewnianego blatu odkurzamy i odpylamy, przecierając wilgotną ściereczką. Tak przygotowany blat drewniany możemy odświeżyć na kilka sposobów:

  • używając olejów do blatów z drewna (olejowanie to jedna z najpopularniejszych metod, ponieważ podkreśla naturalne usłojenie drewna),
  • wykorzystując lakiery do drewnianych blatów,
  • malując lakierobejcą,
  • stosując wosk do drewna,
  • nakładając olejowosk do drewna,
  • pokrywając blat powłokami epoksydowymi.
Blat kuchenny drewniany wymaga utrzymania w czystości i regularnej impregnacji (olejowania, woskowania lub lakierowania)

Większość preparatów wymaga położenia kilku warstw i ważne jest, aby upewnić się, że każda z nich przed nałożeniem kolejnej dobrze wyschła.

Jak odnowić blat kuchenny z konglomeratu?

Najczęściej wybierany na blaty jest konglomerat kwarcowy z uwagi na bardzo dużą twardość i odporność na uszkodzenia. Z założenia nie odnawia się blatów kwarcowych, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Drobnych zarysowań można pozbyć się za pomocą nieściernych środków polerujących, przeznaczonych do blatów kwarcowych. Głębsze rysy i ewentualne odpryski na blacie kuchennym najczęściej wymagają wypełnienia epoksydem lub żywicą. Te blaty naprawdę długo zachwycają swoim pierwotnym pięknem przy zachowaniu właściwych zasad pielęgnacji. Renowacja byłaby trudna przez wzgląd na słabą przyczepność farby do śliskiej powierzchni blatu.

Blaty kuchenne z kamienia - jak przywrócić dawny blask?

Kamienny blat to klasa sama w sobie, szczególnie marmurowy blat kojarzy się z luksusem. Warto wiedzieć, że aby zachować blat kamienny w dobrej formie, wymagana jest konserwacja blatu poprzez jego cykliczną impregnację. Marmur impregnuje się co 3 miesiące, natomiast granitowy blat wystarczy poddać temu zabiegowi raz w roku. Czasem jednak nawet to nie wystarczy i na blacie pojawiają się pęknięcia, głębokie rysy, odbarwienia i ubytki.

Blat kuchenny kamienny jest odporny na działanie wody i wysokiej temperatury. Przed pierwszy użyciem należy go zaimpregnować

Blat z kamienia naturalnego jest monolitem, więc jego odnowienie polega na zeszlifowaniu powierzchni, uzupełnieniu ewentualnych ubytków i ponownym zaimpregnowaniu. Dzięki temu blat kuchenny odzyska połysk i kolor. Impregnacja zapobiegnie także wnikaniu zanieczyszczeń i płynów w strukturę kamienia.

Jak naprawić uszkodzony blat kuchenny?

Łatwo jest porysować blat kuchenny, wszak w jego pobliżu używamy noża. Zamiast wymienić blat na nowy, kiedy jego powierzchnię szpecą głębokie rysy i odpryski, można naprawić ubytki i cieszyć się nim jeszcze przez kilka lat. Warto poznać wypełniacze rys i ubytków, aby właściwie dobrać je do rodzaju blatu. Poniżej praktyczne porady.

  • Blat z laminowanych płyt wiórowych oraz MDF - wosk do retuszu, gotowe zestawy naprawcze, szpachla lub pasta naprawcza, wypełniacz. Wszystkie produkty powinny być przeznaczone do naprawy blatu kuchennego wykonanego z laminatu.
  • Blat drewniany - wosk dopasowany do gatunku drewna i jego koloru, drewniana masa naprawcza, szpachlówki i szpachle do drewna.
  • Blat z konglomeratu - gotowy wypełniacz do blatu z konglomeratu (strukturalny klej metakrylowy), zestaw naprawczy do konglomeratu, epoksyd, żywica.
  • Blat z kamienia naturalnego - żywica poliestrowa do wypełnienia ubytków i rekonstrukcji kamienia, klej lub masa szpachlowa do kamienia, pasta polerska.

Jak wyczyścić blat kuchenny, aby go nie uszkodzić?

Uniwersalnym sposobem czyszczenia wszystkich rodzajów blatów kuchennych jest codzienne używanie miękkiej wilgotnej ściereczki z łagodnym detergentem. Co ważne, natychmiast wycieramy wszelkie plamy, zanim wsiąkną w strukturę materiału. Absolutnie wykluczone jest używanie ostrych szczotek i szorstkich druciaków, ponieważ mogą pozostawić na powierzchni blatu rysy. Niewskazane jest również używanie agresywnych środków chemicznych, mogących odbarwić powierzchnię blatu. W przypadku zaplamień warto wykorzystać łagodne nieścierne środki chemiczne i zawsze należy zapoznać się z ostrzeżeniami na opakowaniu oraz zaleceniami producenta.

Czy jest sposób na spuchnięty blat?

Nie mamy dobrych wieści. Spuchnięty z powodu absorpcji wilgoci blat kuchenny z płyty wiórowej trzeba po prostu wymienić na nowy blat lub wyciąć uszkodzony element i uzupełnić go nowym. Oczywiście blat można spróbować wysuszyć suszarką do włosów z nadzieją, że wybrzuszenie zniknie, jednak nie gwarantujemy sukcesu. Ważne jest, aby wyeliminować przyczynę, którą często jest wyciek wody.

Jak odnowić blat kuchenny: podsumowanie

Odnowienie, naprawa i czyszczenie blatu kuchennego nie jest skomplikowane, wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i zastosowania właściwych środków. Pamiętajmy, że regularna pielęgnacja to najlepszy sposób na przedłużenie żywotności blatu i zachowanie jego estetycznego wyglądu.

Autor
Jak odnowić, naprawić i wyczyścić blat kuchenny? Porady i sposoby na zniszczony blat
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...