Okno w łazience dodaje pomieszczeniu ciekawego charakteru, wpuszcza naturalne światło dnia oraz umożliwia skuteczne, szybkie wietrzenie. Jeśli myślimy nad oknem łazienkowym, a widok jest przyjemny dla oka, nie mamy nad czym się zastanawiać.

Okno w łazience - dlaczego w ogóle warto?

Gdy budujemy dom, często stajemy przed dylematem, czy z łazienki stworzyć pomieszczenie całkowicie zamknięte, czy może urozmaicić ją oknem. Z wielu powodów druga koncepcja jawi się jako o wiele lepsza pod wieloma względami. Jakie są plusy aranżacji łazienki z oknem?

  • Wietrzenie

To zaleta numer jeden. Nie dość, że podczas sprzątania realnym jest szybkie pozbycie się zapachów szkodliwych dla zdrowia detergentów, to jeszcze można korzystać z tej funkcji przebywając w toalecie. Żaden odświeżacz powietrza ani powszechnie dostępny system wentylujący nie da takiego efektu jak zwyczajne otwarcie okna.

  • Światło

To ogromny plus łazienki z oknem. Światło dnia sprawi, że nie musimy już uruchamiać sztucznego. Jednocześnie będzie ono mocniejsze od większości lamp, więc łazienka nie przestanie nam się kojarzyć z przytulnym pomieszczeniem. A jeśli zamierzamy urządzić pokój kąpielowy, bez otworu okiennego będzie on niekompletny.

  • Luksusowy charakter 

Oczywiście, jeśli mamy zamiar urządzić pokój kąpielowy w stylu orientalnym - przypominający SPA, to okno nie będzie nam do niczego potrzebne. Wtedy wystarczy wanna wolnostojąca np.: kolo.com.pl/produkty/wanny/wanny-owalne/wanna-owalna-clarissa-180-x-85-cm/4761. Do tego kilka świeczek, przytłumione światło. Jeżeli chcemy, by pomieszczenie miało bardziej europejski charakter, warto zwrócić uwagę na ten istotny szczegół. Choć trzeba przyznać, że nawet małe łazienki z oknem potrafią mieć ciekawy klimat.

O czym należy pamiętać? Wskazówki

Jest kilka szczegółów, które musimy wziąć pod uwagę jeszcze na etapie projektowania. Wówczas w pełni będziemy mogli cieszyć się z naszej jasnej, dobrze doświetlonej i zawsze przewietrzonej łazienki. To bardzo ważne, ponieważ jest ona jednym z kluczowych elementów naszego domostwa. Na szczęście ciekawych projektów łazienek z oknem jest sporo.

  • Lustro kontra słońce

Dopilnujmy, by najważniejsze lustro nie zawisło vis a vis słońca. Jeśli okno znajduje się od północnej strony, nie powinno mieć to aż takiego znaczenia. Gdy jednak istnieje prawdopodobieństwo, że słońce zaświeci prosto w lustro, lepiej uniknąć takiej sytuacji. Na dłuższą metę stanie się ona męcząca. Oczywiście, kiedy trwa tylko dwa kwadranse w ciągu całego dnia, a nie ma innego miejsca na zwierciadło, nie powinniśmy traktować tego jako przeszkodę. Gdy mimo wszystko słońce będzie operować niekorzystnie przez pół dnia, wówczas stanie się to kłopotliwe.

  • Intymność

O ile okno naszej łazienki nie znajduje się na trzecim piętrze i nie wychodzi na rozległe jezioro albo las, zadbajmy o naszą intymność. Osoba znajdująca się w pomieszczeniu musi czuć się w 100% odizolowana od otoczenia. Ale nawet jeśli jesteśmy pewni, że nikt nie znajdzie się po drugiej stronie, pamiętajmy o np. o osobach sterujących dronami. Nasze czasy nie są już niestety w pełni bezpieczne pod względem prywatności. Dlatego dopilnujmy, by okno przyozdobione było specjalną, przepuszczającą światło zasłoną, matowym szkłem lub lustrem weneckim. Oczywiście takim, przez które można spojrzeć od wewnątrz. I nie mylmy go z lustrem fenickim. To dwa zupełnie odmienne, ale często mieszane zagadnienia.Czysty parapet

Przestronny parapet obok okna łazienkowego aż kusi, żeby potraktować go jako półkę. Musimy być na tym polu ostrożni. Jeżeli bowiem planujemy regularnie wietrzyć pomieszczenie w szybki sposób, nie będziemy mogli tego zrobić, gdy na przeszkodzie staną kosmetyki, środki czystości albo elementy ozdobne takie jak kwiaty. Kompromisem będzie korzystanie tylko z funkcji lufcika, ale podczas generalnego porządku dobrze jest skutecznie i intensywnie wywietrzyć pomieszczenie.

  • Odpowiednia izolacja otworu okiennego

Coś, co wiosną i latem jest ogromną zaletą, zimą i jesienią bywa kłopotliwe. Przez źle wyizolowany otwór okienny w łazience może umknąć mnóstwo cennej energii cieplnej. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby dobrze uszczelnić ten element. Najlepiej już na samym początku wybrać okno plastikowe, które nie będzie reagować na wilgoć, a jednocześnie skutecznie zamknie dopływ zimnego powietrza i ucieczkę tego ciepłego.

Łazienka z oknem na wiele sposobów

Dawniej okno w łazience było albo nie. Dziś na szczęście zdajemy sobie sprawę z nieuchronnego faktu, że wszystko, czego dotykamy na co dzień, wpływa na nas bezpośrednio.

Bardzo ważnym elementem jest również miejsce, gdzie żyjemy. Posiadanie ładnej, funkcjonalnej kuchni i ciekawego salonu to jedno. Należy jednak także pomyśleć o ładnej łazience, do której będziemy udawać się z przyjemnością.

Odpowiednia aranżacja łazienki z oknem może odbyć się na wielu płaszczyznach. Wszystko zależne jest od naszych potrzeb, wyobraźni i możliwości finansowych. Wiele ciekawych projektów i porad znajdziemy np. tutaj kolo.com.pl/aranzacja-lazienki/porady/rodzaje-przeznaczenia-lazienki/lazienka-z-oknem/. Warto jest zastanowić się, który styl będzie dla nas najlepszy i spełnić marzenia.

Advertisement