Czerń i biel to duet uniwersalny oraz ponadczasowo elegancki. Nic zatem dziwnego, że także we współczesnych wnętrzach stale święci triumfy. Czarno-biała łazienka jest tego najlepszym przykładem! W przypadku tego pomieszczenia jednak proporcje kolorystyczne w dużej mierze zależą i od metrażu, i od wybranej konwencji stylistycznej. Przyglądamy się różnym opcjom oraz rozwiązaniom.

Black & white stanowi swoistą grę przeciwieństw. Z jednej strony czysta, jasna, lekka optycznie biel, a z drugiej - mocniejsza, bardziej tajemnicza oraz niezwykle szykowna czerń. Jak taką symfonię kontrastów z sukcesem wprowadzić do łazienki? Przede wszystkim najbezpieczniej jest zachować dominację bieli, szczególnie jeśli mowa o małym pomieszczeniu. Czerń w detalach, ale też większych elementach wyposażenia niezwykle za to urozmaica wystrój. Jednak scenariuszy w tym zakresie jest bardzo dużo.

Łazienka czarno-biała - inspiracje od podstaw

Na początek należy wziąć pod uwagę metraż łazienki. Małe i ciasne pomieszczenia powinny być zdominowane przez biel, a jedynie w detalach lub w wybranych strefach wzbogacone o czarne elementy. Jeśli zaś łazienka jest przestronna i aranżujemy pokój kąpielowy, czerni może być znacznie więcej. Oto przykłady, jak można zastosować ten wyrazisty kolor:

• Czarne farby lub okładziny ścienne - najlepiej na jednej wybranej ścianie albo w strefie prysznicowej. W ten sposób można wizualnie wyróżnić część kąpielową. Warto pamiętać, że płytki na wysoki połysk w strefach mokrych mogą być wymagające w utrzymaniu w czystości! Lepiej więc wybrać w takich sytuacjach mat. Świetnie prezentuje się także czarna mozaika.

• Czarna (lub czarno-biała) podłoga - może to być główny element aranżacji w tym kolorze. Bardzo ciekawe efekty zapewnia czarno-biała szachownica. Idealnie pasuje do takich konwencji stylistycznych jak glamour czy vintage.

• Czarna ceramika - czarna umywalka, a nawet czarna wanna to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Nieco rzadziej decydujemy się na czarne miski ustępowe czy bidety.

Czarna armatura - baterie umywalkowe, wannowe czy prysznicowe w kolorze czarnym to jeden z hitów aranżacyjnych od kilku lat. Wspaniale ożywiają białą bazę barwną.

• Czarne akcenty - np. rama kabiny prysznicowej, wieszaki, haczyki, poręcze czy różnorodne akcesoria łazienkowe (mydelniczki, dozowniki na mydło, szczotki do WC).

• Czarne lampy - świetnie komponują się z innymi czarnymi akcentami w pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że kolor czarny to też dobry sposób na zamaskowanie ewentualnych mankamentów w pomieszczeniu!

Czarno-biała łazienka i projekty w różnych stylach

Tyle w zakresie możliwości - pora na konkretne konwencje stylistyczne, w jakich może być urządzona czarno-biała łazienka. Inspiracje są tu bardzo szerokie, a przykłady podajemy trzy:

• Czarno-biała łazienka glamour - spektakularna i olśniewająca! Ważne są w niej wyraziste kontrasty, stąd śmiało można przeplatać biel i czerń na dużych powierzchniach. Glamour kocha blask, dlatego warto zadbać o wykończenie na wysoki połysk, eleganckie lustra, meble o kształtach bardziej klasycznych, ale potraktowane w designie z nowoczesną fantazją. Do bieli i czerni koniecznie dokładamy blask srebra bądź złota!

• Czarno-biała łazienka vintage - dobrą bazą jest wspomniana już czarno-biała szachownica na podłodze - rodem z mieszkań w starych kamienicach. Do tego przydadzą się stylizowane meble (np. na kabriolowych bądź toczonych nóżkach) i oczywiście odpowiednia ceramika - najlepszym wyborem jest zawsze wanna wolnostojąca na tzw. lwich łapach (może być czarna!). Także armatura i dodatki powinny mieć historyzujące formy.

• Czarno-biała łazienka w stylu skandynawskim - tu stawiamy na więcej bieli, a nieco mniej czerni. Przydadzą się łagodne formy, subtelne wykończenia (połysk przeplatany matem), a przede wszystkim - naturalne akcenty. Dlatego w stylistyce skandynawskiej świetnie sprawdza się czarno-biała łazienka z drewnem.

Nowoczesne łazienki biało-czarne

W nowoczesnych łazienkach najczęściej bazą kolorystyczną jest biel - ewentualnie wzbogacona o łagodną szarość. Czerń z kolei stosuje się do wizualnego wyznaczania stref (np. kąpielowej) czy podkreślania obecnych wnęk. Bardzo ważne, by wystrój był przejrzysty, minimalistyczny i rygorystycznie uporządkowany. Nie znaczy to jednak, że musi być pozbawiony łagodności.

Tę wprowadzają chociażby obłe kształty ceramiki czy miękkie, zaokrąglone linie armatury. Czarne baterie, zestawy prysznicowe, ramy kabin, wieszaki czy ramy luster stanowią świetny sposób na ożywienie i zdynamizowanie takiego wystroju. Oczywiście - zależnie od gustu - może on być bardziej surowy i zgeometryzowany. Również w tej materii wyposażenie nowoczesnej czarno-białej łazienki daje ogromne możliwości.

Czarno-biała łazienka - jakie dodatki?

To właśnie dodatki stanowią najlepszy sposób na to, by wprowadzić więcej czerni do wystroju albo przeciwnie - nieco przełamać dominację konwencji black & white. Zwłaszcza w łazience spod znaku stylu skandynawskiego mile widziane są drewniane akcenty. Świetny efekt zapewniają też żywe rośliny (choć tu raczej mowa o łazience z oknem). Kolejną podpowiedzią stylistyczną w zakresie dodatków jest nowoczesne wcielenie stylu boho. Czerń i biel można wzbogacić o różnorodne plecionki, np. w postaci dywaników czy wiszących osłonek na doniczki.

Autor
Czarno-biała łazienka - najpiękniejsze aranżacje
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...