Czy warto robić osobną łazienkę dla dzieci?

Taka łazienka może wydawać się zbędnym luksusem, w końcu to duża inwestycja, lecz są liczne powody, aby rozważyć takie rozwiązanie. Dzieci mają wyjątkowe potrzeby, jeśli chodzi o korzystanie z łazienki, dlatego dedykowane pomieszczenie tylko dla nich, może okazać się dobrym pomysłem. Inne powody, przemawiające za takim rozwiązaniem to:

Bezpieczeństwo

Łazienka zaprojektowana z myślą dla dzieci jest znacznie bezpieczniejsza. Zaokrąglone krawędzie, podłogi antypoślizgowe i inne czynniki, które w maksymalnym stopniu zwiększają bezpieczeństwo.

Komfort użytkowania

Niższe blaty, odpowiednia wysokość umywalki i toalety, to tylko niektóre elementy, które znacznie zwiększają komfort użytkowania.

Bałagan

Dzieci często bałaganią. Porozrzucane zabawki, porozlewane płyny, lustro całe od pasty, czy zalana łazienka, to rzeczy, z którymi rodzice muszą sobie poradzić. Nie zawsze jest czas na dokładne sprzątanie, ponieważ inni domownicy również mogą mieć potrzebę skorzystania z tego pomieszczenia. Osobna łazienka dla dzieci pozwala lepiej zapanować nad bałaganem.

Samodzielność

Osobna łazienka w pewnym stopniu uczy samodzielności i niezależności, ponieważ dzieci mogą wykonywać niektóre czynności samodzielnie. Jest to również okazja, aby nauczyć je, że po skorzystaniu z danego pomieszczenia należy je posprzątać.

Jak mądrze zaprojektować łazienkę dla dzieci? Odległości, wymiary i bezpieczeństwo

Projektując taką łazienkę, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, które są niezbędne, aby dziecko mogło komfortowo z niej korzystać.

Toaleta

Wysokość WC musi być dostosowana do dziecka, aby mogło swobodnie z niej korzystać. Parametr ten zależy od wieku i wzrostu, ale 40-50 cm, czyli średnia wysokość toalety, z której korzystają dorośli, to zbyt wysoko. Trudno o zachowanie optymalnej wysokości, gdy toaleta jest współdzielona z dorosłymi, dlatego jest to kolejny argument, aby stworzyć osobną łazienkę tylko dla dzieci.

Ważny jest także rozmiar miski WC. Najlepszym rozwiązaniem będzie nakładka sedesowa dopasowana do dziecka. Nie tylko będzie miała odpowiednią średnicę, ale niektóre wyposażone są również w boczne uchwyty zapewniające stabilność, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej z niej korzystać.  

Kwestie bezpieczeństwa

Jest to najistotniejszy element łazienki zaprojektowanej dla dzieci. Koniecznie musi ona zawierać pewne standardy, które zwiększają bezpieczeństwo podczas użytkowania:

  • zamontowane płytki podłogowe antypoślizgowe;
  • zaokrąglone powierzchnie, a każde ostre ranty zabezpieczone silikonowymi nakładkami;
  • osłonięte gniazdka elektryczne;
  • zabezpieczenie szafek np. poprzez blokady, jeśli przechowywane są w nich rzeczy, do których dziecko nie powinno mieć dostępu;
  • usunięcie wszelkich elementów, które mogłyby spowodować zagrożenie.

Umywalka dla dziecka

Jest to przestrzeń, z której dziecko będzie korzystało najczęściej, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią umywalkę, która spełni wszelkie standardy. Oprócz tego należy zapewnić dobre umiejscowienie oraz solidne przymocowanie, ponieważ dzieci lubią się o nią opierać. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość, na jakiej umywalka zostanie zainstalowania. Musi być ona taka, aby zapewniała komfortowe korzystanie.

Baterie łazienkowe

Termostatyczne baterie z możliwością precyzyjnego ustawienia temperatury, są bardzo ważnym elementem. Dzięki nim dziecko nie poparzy się zbyt gorącą wodą, ponieważ wiele z nich ma funkcję zapamiętywania ustawień. Dobrze jest również sięgnąć po ochronne nakładki na baterie, które uchronią przed uderzaniami o krawędzie.

Jak urządzić łazienkę dla dzieci? Pomysły na aranżacje

Kwestie bezpieczeństwa i komfortu są bardzo istotne, ale nie można również zapominać o odpowiednim urządzeniu łazienki w kwestii wizualnej. U dzieci dominuje „wesoły” wystrój. Urządzając taką łazienkę, można puścić wodzę fantazji. Należy unikać zbyt jaskrawych kolorów, które mogą być drażniące, ale również zbyt ciemnych, które wprowadzają ponury nastrój.

Dobrym rozwiązaniem będzie stonowane tło z dodatkami. Dodatkowo, aby wprowadzić dziecięcego charakteru, warto zadbać o odpowiedni wystrój. Kolorowe haczyki, ręczniki z ulubionymi bohaterami, kolorowa deska, zasłony z dziecięcymi motywami, zabawne naklejki, które łatwo w każdej chwili usunąć, pomysłowe oświetlenie jest wiele czynników, które można dodać do takiej łazienki. Warto również wziąć pod uwagę, czy łazienka będzie dla chłopca, czy dziewczynki.   

Łazienka dla dzieci - inspiracje

Inspiracje można czerpać z internetu, przeglądając aranżacje różnych dziecięcych łazienek, wspomóc się opinią fachowców lub całkowicie samemu wedle własnego uznania i pomysłu zaprojektować i urządzić łazienkę dla dziecka. Biorąc pod uwagę czynniki związane z komfortem użytkowania oraz kwestiami bezpieczeństwa, można stwierdzić, że osobna łazienka dla dzieci ma sens i warto ją zaprojektować.

Stosując się do kilku zasad, można stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń, w której dziecko będzie czuło się bardzo dobrze i która będzie całkowicie dopasowana do jego potrzeb.