Wybór armatury łazienkowej - decyzja już na etapie projektu

Wybór armatury łazienkowej często traktowany jest nieco po macoszemu i pozostawiany na ostatnią chwilę. Tymczasem to ważna kwestia, a decyzja o zakupie konkretnej baterii może być nietrafiona choćby ze względu na późniejszy brak możliwości jej montażu.

Już na etapie projektowania domu lub wykonania projektu remontu łazienki warto zatrzymać się na chwilę i przemyśleć, jaka powinna być nasza wymarzona łazienka. Z pewnością komfortowa i funkcjonalna, ale najważniejsze są decyzje związane z instalacją wodno-kanalizacyjną, ponieważ tę kwestię trudno zmienić już na etapie samego wykańczania wnętrza.

Wybór armatury łazienkowej jest zatem sprawą, którą powinniśmy mieć na względzie już w fazie projektowania instalacji, ponieważ inny sposób doprowadzenia rur z wodą ma miejsce przy montażu baterii typu podtynkowego, natynkowego i podłogowego.

Bateria wannowa wolnostojąca z kolekcji Y, Omnires

Bateria wolnostojąca - zalety i wady

Bateria wolnostojąca z pewnością jest elementem, który wprowadza do wnętrza tę nutkę luksusu, przywodzącą na myśl rezydencje hollywoodzkie bądź ekskluzywne hotelowe łazienki z wannami wolnostojącymi w wyposażeniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainwestować w taki luksus we własnym domu. To nie taka znowu nowość, dlatego ceny stały się już przyjazne dla każdej kieszeni.

Bateria wannowa wolnostojąca z kolekcji Allure Brilliant, Grohe

Kolejną zaletą baterii wolnostojącej jest możliwość jej montażu w każdym miejscu łazienki. Oznacza to, że możemy umieścić ją przy wannie narożnej, wolnostojącej, czy ustawionej pod ścianą. To nie koniec, ponieważ do kompletu możemy zakupić baterię wolnostojącą z tej samej serii do umywalki, zachowując spójność i harmonię aranżu. Jako wadę armatury wolnostojącej wymienia się konieczność wcześniejszego przygotowania instalacji, umożliwiający jej montaż.

Jaki model baterii wolnostojącej wybrać?

Wybierając model baterii podłogowej, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej wysokość. Zmierzmy wysokość wybranej wanny i upewnijmy się, czy wylewka baterii, na którą się zdecydowaliśmy, znajduje się co najmniej kilka centymetrów powyżej brzegu wanny. Analogicznie mierzymy wysokość baterii wolnostojącej przeznaczonej do montażu przy umywalce łazienkowej. Standardowa wysokość baterii podłogowej z reguły wynosi 94 cm. Ten rozmiar pasuje do każdej wanny wolnostojącej, jednak w sprzedaży dostępne są również baterie niższe o wysokości 80 cm i wyższe sięgające nawet 120 cm.

Bateria wannowa wolnostojąca z kolekcji Contour, Omnires

Kolejnym aspektem jest wyposażenie baterii w ceramiczną głowicę, co zapewni jej długie i bezawaryjne użytkowanie oraz słuchawkę prysznicową, która zwiększy funkcjonalność urządzenia i zapewni łatwiejszą pielęgnację wanny. Kolejną kwestią jest wybór pomiędzy baterią jedno-uchwytową i dwu-uchwytową, przy czym opcja jednouchwytowa jest zdecydowanie wygodniejsza i płynniejsza w użytkowaniu, ponieważ jednym uchwytem kontrolujemy przepływ ciepłej i zimnej wody. Przydatną propozycją producentów jest również wyposażenie baterii w perlator, który pozwala znacznie zmniejszyć zużycie wody oraz zawór termostatyczny.

Design baterii wolnostojącej, czyli jak zaaranżować stylową łazienkę?

Marzy nam się stylowa i spójna aranżacyjnie łazienka? Z pewnością w tej kwestii wybór baterii jest kluczowy. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto wiedzieć, pomiędzy czym wybieramy.

Bateria wolnostojąca chromowana - jest najkorzystniejszym ekonomicznie wyborem. To bateria, która pasuje zawsze i wszędzie, ponieważ produkowana jest w ogromnej ilości wzorów i kształtów od nowoczesnych wariantów o ostrych krawędziach po klasyczne obłe formy. Do baterii chromowanej łatwo również dobrać pozostałe dodatki i akcesoria łazienkowe.

• Bateria wolnostojąca niklowana - jest nieco ciemniejsza, niż chrom i występuje w opcji polerowanej i szczotkowanej. Jest bardziej stylowym wyborem, niż chrom, ponieważ niklowana bateria prezentuje się szlachetniej. Srebrny kolor baterii ma bardziej stonowany, cieplejszy odcień i stąd jej szlachetniejszy design.

• Bateria wolnostojąca z mosiądzu - to właśnie te modele upiększają wnętrza vintage. Stylowe nieco zaokrąglone kształty i charakterystyczna złota barwa z polerowanym bądź satynowym wykończeniem tworzą, zdecydowanie antyczny, rustykalny klimat. Nierzadko wyposażone są w retro kurki obrotowe i już na pierwszy rzut oka przenoszą nas mentalnie do lat 50.

• Bateria wolnostojąca miedziana - to przykład ponadczasowej kolorowej armatury łazienkowej produkowanej w połysku lub macie. Miedziana bateria jest bezdyskusyjnie elegancka i świetnie pasuje do wnętrz glamour, ale również o dziwo zupełnie odmiennych stylów wnętrzarskich, bazujących na estetyce zakrawającej na niezwykle wysublimowane i pełne gracji wyczucie piękna.

Bateria termostatyczna wolnostojąca Organic, proj. P. Starck, Axor

Zupełnie odmiennym sposobem wykorzystania baterii miedzianych jest styl industrialny. Na potrzeby surowych loftowych aranżacji powstały modele przypominające wyglądem armaturę techniczną. Oprócz baterii w kolorach metalu możemy zdecydować się na baterię wolnostojącą w kolorze czarnym lub białym.

Co prawda kolorowa bateria podłogowa to wybór nieoczywisty, ale z pewnością doda wnętrzu wyjątkowego charakteru. Niezwykle reprezentacyjny design osiągniemy, kupując baterię wolnostojącą stanowiąca połączenie kolorystyczne bieli lub czerni ze srebrem albo złotem.

Montaż baterii wolnostojącej

Na montaż baterii wolnostojącej najlepiej zdecydować się podczas budowy domu bądź gruntownego remontu łazienki. Jeśli zamierzamy zamontować baterię wolnostojącą w już wykończonej łazience, musimy liczyć się z poważną ingerencją w podłogę. Kolejną kwestią jest wykonanie otworów rewizyjnych, umożliwiających dostęp do elementów montażowych w przypadku awarii.

Montaż baterii podłogowej w przypadku prawidłowego wykonania instalacji nie jest skomplikowany. Skupia się głównie na dokładnym uszczelnieniu łączeń i stabilnym przymocowaniu podstawy baterii. Najlepiej baterię umieścić w taki sposób, aby wylewka baterii znajdowała się w połowie boku wanny, wtedy dostęp do niej jest najbardziej komfortowy dla osoby korzystającej z kąpieli.

Autor
Bateria wolnostojąca - modele, aranżacje, sposób montażu
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...