Metamorfoza wnętrza z użyciem ściennej dekoracji to jeden z najszybszych sposobów na to, jak bez nadwyrężania domowego budżetu i ciężkiej pracy odmienić dotychczasowy wystrój. W związku z tym, że dla wielu osób fototapeta w łazience wciąż jest rozwiązaniem ryzykownym z powodu panującej wilgoci, chcemy wyjaśnić, że wystarczy odpowiedni dobór produktu, by trudne warunki przestały być problemem!

Jak wyremontować łazienkę szybko i naprawdę efektownie? Postaw na fototapetę!

Tym, co bardzo często determinuje wygląd łazienki, są warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu. Z powodu wilgoci i wody wiele osób rezygnuje z jakichkolwiek akcentów dekoracyjnych, uważając, że szybko stracą na swoim wyglądzie. Inni z kolei traktują łazienkę jak miejsce, w którym spędza się obiektywnie niewiele czasu, w porównaniu z salonem czy sypialnią, i świadomie rezygnują z inwestowania w jej wygląd. Tymczasem w bardzo prosty i szybki sposób można zyskać zachwycającą aranżację, która odmieni to pomieszczenie nie do poznania. Rozwiązaniem tym jest fototapeta. Łazienka za sprawą tego jednego akcentu nabierze zupełnie nowej prezencji. Jeśli pozostałe elementy wystroju nie wymagają wymiany ani odświeżenia, to ścienna dekoracja jest idealną opcją. 

Dużym atutem tego pomysłu jest łatwość jego realizacji. Fototapetę uda się wybrać bez wychodzenia z domu. W sklepie internetowym https://redro.pl/, a więc w zasięgu ręki, znajdują się tysiące wzorów, które można kupić paroma kliknięciami myszki. Sam montaż natomiast, dzięki załączonej instrukcji, a także filmom instruktażowym, jakie znajdują się w internecie, można przeprowadzić samodzielnie. Tym bardziej, że wystarczy wytapetować tylko jedną ze ścian, a niekoniecznie wszystkie, by zyskać zachwycający efekt metamorfozy.   

Niech zachwyci Cię nowa łazienka! Remont przy użyciu fototapety pójdzie jak z płatka 

Najważniejszym elementem w przeprowadzanej metamorfozie będzie tapeta do łazienki odporna na wilgoć. Trzeba mieć na uwadze, że jest to pomieszczenie, które odznacza się zupełnie innymi warunkami niż salon czy sypialnia. Zwykłe papierowe bryty nie nadają się do tego pomieszczenia, ponieważ bardzo szybko wchłoną wilgoć, zaczną się marszczyć, a z czasem odklejać od podłoża. Należy więc postawić na flizelinowe fototapety wzmocnione winylem. Ten rodzaj ściennej dekoracji jest nie tylko odporny na uszkodzenia mechaniczne i rozciąganie się, ale także na szkodliwe działanie wilgoci.

Jeśli jednak fototapeta ma się pojawić na ścianie, przy której znajduje się umywalka lub wanna, wówczas warto pójść o krok dalej i podczas zakupu dekoracji wybrać opcję laminacji brytów, czyli pokrycia ich warstwą folii. Jest to dodatkowa ochrona, dzięki której fototapeta będzie odporna na bezpośredni kontakt z wodą. W ten sposób wzór nawet po wielu latach wciąż będzie wyglądał jak nowy.

Remontowanie łazienki - koszty, które należy uwzględnić przy użyciu fototapety 

Wydatkiem oczywistym jest zakup fototapety oraz kleju. Cena ozdoby będzie zależeć od wymiaru, a więc powierzchni ściany, którą planuje się udekorować. Dodatkowym kosztem będzie wspomniana wcześniej opcja laminacji, ale jest to wydatek, z którego nie warto rezygnować, bo to właśnie ta ochrona zapewni trwałość metamorfozy.

Warto też wiedzieć, że remontowanie łazienki z użyciem fototapety należy zacząć od przygotowania podłoża, czyli ściany pod montaż brytów. Powierzchnia musi być oczywiście sucha, gładka i czysta. Nie mogą się na niej znajdować żadne nierówności ani dziury po gwoździach czy hakach na półki. Aby bryty mocno przykleiły się do ściany, należy ją także zagruntować. Do tego trzeba użyć albo specjalnych preparatów gruntujących, albo rozcieńczonego z wodą kleju do tapet. Grunt należy nałożyć na ścianę pędzlem, a następnie odczekać dobę, by powierzchnia całkowicie wyschła. Na tak przygotowaną ścianę można przyklejać fototapetę. Kosztami, które należy uwzględnić, mogą więc być: papier ścierny, pędzel, a także szpachla i gładź szpachlowo-gipsowa, jeśli ściana wymagała wyrównania.

Fototapetę można przykleić samodzielnie, zwłaszcza gdy dekorowana będzie tylko jedna ściana, ale jeśli nie ma się żadnego doświadczenia, można zamówić specjalistę i wówczas jego praca będzie dodatkowym kosztem przeprowadzonej metamorfozy. 

Oto wzory fototapet, które będą się pięknie prezentować w łazience 

Fototapeta odporna na wilgoć pozwoli w mgnieniu oka odmienić dotychczasowy wygląd łazienki. Warto więc przyjrzeć się wzorom, które będą pasować jak ulał do tego pomieszczenia. Zebraliśmy propozycje bardzo różne, by do każdego stylu aranżacyjnego udało się dobrać odpowiedni motyw dekoracyjny. Tym, co łączy wszystkie pomysły, jest natomiast ponadczasowość wzorów, które będą się doskonale prezentować bez względu na zmieniające się trendy.

Motywem, który zawsze się sprawdza, są roślinne kompozycje. Jeśli szuka się pomysłu na kolorystyczne ożywienie wnętrza, warto postawić na bujne kwiaty - mogą to być zarówno polne, jak i egzotyczne gatunki w wyrazistych barwach. Pięknie prezentują się fototapety z bukietami, które przypominają barokowe martwe natury. Są idealne do łazienki w stylu retro czy glamour. W nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym wystroju sprawdzą się wzory z liśćmi tropikalnych palm, które wizualnie ocieplą przestrzeń, lub geometryczne desenie, które zdynamizują aranżację. Rozwiązaniem, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są fototapety imitujące rozmaite tekstury - drogocenny marmur czy malachit, ale także drewno, beton czy cegłę. Te oraz inne propozycje znajdziesz na https://redro.pl/fototapety/przeznaczenia/do-lazienki/.

Oto, jak można przeprowadzić szybkie i efektownie remontowanie łazienki. Koszty takiego przedsięwzięcia są stosunkowo niskie, a rezultaty metamorfozy będą zachwycać i to przez wiele długich lat, jeśli fototapetę przyklei się do ściany poprawnie. Wyrazisty wzór wprowadzi nową jakość do pomieszczenia, dzięki czemu wnętrze, które nie odznaczało się niczym wyrazistym, nabierze wreszcie charakteru!