Częste mycie skraca życie

Niestety częste pranie ręczników, choć bardzo dobre dla naszej higieny, nie jest najlepsze dla samych ręczników. Z czasem robią się sztywne i szorstkie, co odbiera przyjemność z ich użytkowania. Zamiast miękkiego otulenia, mamy nieprzyjemny peeling, którego wcale nie planowaliśmy.

Choć detergenty są konieczne by pranie było naprawdę skuteczne, to często przesadzamy z ilością zarówno proszku do prania, jak i płynu do płukania. Niewypłukane resztki środków myjących, oblepiają ręczniki, przyczyniając się do ich szorstkości. Planując pranie sprawdzajmy dokładne wytyczne producenta. Czasem mamy do czynienia z silnym koncentratem i wystarczy naprawdę mała ilość.

Jak przywrócić ręcznikom miękkość i puszystość, którą miały na początku? Znam na to świetny, domowy sposób. Nie dość, że sprawdzony, to jeszcze taki, który nie wymaga biegania do sklepu i nie będzie nic kosztował!

Przyprawa z kuchni do łazienki

Jeśli w Waszej głowie pojawiła się myśl, że chodzi o sodę oczyszczoną, to uprzedzam od razu, że nie o niej dziś będzie mowa. Nie będzie też potrzebny ocet, który jest skuteczny, lecz ma dużą wadę w postaci niezwykle intensywnego zapachu. Nie jestem wielką fanką dodawania go do prania, choć oczywiście można próbować zniwelować jego zapach dodatkiem olejku eterycznego.

W kuchennej szafce ukrywa się bowiem jeszcze jeden bardzo skuteczny środek na zmiękczanie prania. Co to takiego? Sól! Choć w kuchni należy używać jej z dużym umiarem, to w praniu się świetnie sprawdzi. To dzięki niej, nasze szorstkie ręczniki zyskają miękkość, którą miały na początku. A to nie jedyny plus dodawania soli do prania.

Babcine metody

Sól w pralce może zdziwić naszą koleżankę, ale raczej nie babcię. To metoda używa już od dawna na odświeżenie firanek czy obrusów. Dzięki niej było im nie tylko łatwo usunąć plamy, ale także przywrócić tym rzeczom pożądaną biel.

Kuchenna przyprawa sprawdzi się jednak w praniu nie tylko białych rzeczy. Spokojnie można ją dodawać do pralki wraz z kolorowymi ręcznikami czy ubraniami. Zadziała zarówno na ich miękkość, jak i delikatnie ożywi kolor i będzie zapobiegać jego blaknięciu.

Autor
Ręczniki puszyste i miękkie jak nowe? Wystarczy, że wrzucisz to do pralki
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...