Wracając po wakacjach do rytmu szkolnego, młody człowiek powinien mieć w swoim pokoju odpowiednie warunki do nauki. Zadbajmy o ergonomię oświetlenia, ale dajmy mu też szansę na jego własne wybory.

Bez względu na to, czy biurko jest ustawione przy oknie czy przy ścianie, niezmiennie ważne jest, by w miejscu do nauki było odpowiednie światło. Oprócz lampy sufitowej, która zapewnia oświetlenie centralne, powinniśmy także dobrze doświetlić miejsce, gdzie nasze dziecko się uczy.

Lampa biurkowa nie musi być duża, ale powinna być umieszczona tak, by nachylając się nad zeszytem lub książką, ani ręka, ani głowa dziecka nie rzucały cienia na blat. Dlatego dla praworęcznych lampkę powinniśmy postawić z lewej strony biurka. I analogicznie - jeśli nasze dziecko jest leworęczne, lepiej będzie umieścić dodatkowe źródło światła po prawej.

Oszczędność formy, prostota kształtów i funkcjonalność, jaką charakteryzuje się oświetlenie w stylu skandynawskim, to dobry sposób na stworzenie ergonomicznej przestrzeni do nauki w każdym miejscu. Także w pokoju dziecka o mniejszych rozmiarach lub dzielonym przez dwójkę naszych pociech.

Lampa na biurko, fot. Markslojd

Oświetlenie w pokoju ucznia: zdrowe nawyki

Na ergonomię miejsca pracy zawsze trzeba zwracać uwagę, bez względu na wiek, ale szczególnie należy o nią dbać w przypadku dzieci w wielu szkolnym. Nawyki, które wtedy powstają, mogą mieć pozytywny wpływ na ich dalszy rozwój. Jeśli zapewnimy dziecku odpowiedni komfort nauki i przyjazną dla zdrowia przestrzeń, tym chętniej zasiądzie na co dzień do biurka, a przy okazji nabierze kilku dobrych zwyczajów na przyszłość.

Pamiętajmy, że zalecana odległość między źródłem światła a blatem biurka to ok. 35-50 cm. Ma to związek z natężeniem światła i jest o tyle ważne, że zbyt silne światło będzie się odbijać od blatu biurka, zeszytów i książek, a przez to oślepiać nasze dziecko. Dlatego upewnijmy się, że chcąc dla dziecka jak najlepiej, nie wybraliśmy jednak zbyt silnej żarówki.

Równie istotna jest barwa światła - powinna być zbliżona do naturalnego światła dziennego. Najlepiej sprawdzą się żarówki ledowe albo halogenowe o temperaturze barwowej 4000 kelwinów, które naturalnie odwzorowują kolory i nie męczą oczu. Ani ciepłe, ani zimne źródła światła nie są w stanie zapewnić optymalnych dla zdrowia warunków do nauki.

Lampa na biurko, fot. Markslojd

Oświetlenie w pokoju dziecka: przyjemne skojarzenia

Tak samo istotne jest stworzenie przestrzeni, która daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Są rzeczy wspólne dla rodziny, czy rodzeństwa, ale też takie, które powinny być bardziej osobiste i naznaczone własnym stylem i charakterem dziecka.

Dlatego jeśli zależy nam na rozwijaniu kreatywności i ciekawości świata u naszych pociech, nie zabraniajmy im dopasować do własnych potrzeb przestrzeni, w której przebywają. Wybieranie mebli czy sprzętu do pokoju to może być dobry test na pierwsze, ważne decyzje dziecka w wieku szkolnym. Także plakaty czy naklejki do swojego pokoju to dobry sposób na zamanifestowanie przez dzieci ich własnych zainteresowań i pokazanie tego, co lubią.

Lampa na biurko, fot. Markslojd