Ścianka wspinaczkowa - z jakiego materiału powinna być wykonana?

Najprostsza ścianka wspinaczkowa to uchwyty z tworzywa sztucznego tworzywa, które są przykręcone do ściany. Wiele osób decyduje się jednak na większe urozmaicenie w postaci płyt ze sklejki, na których znajduje się sieć otworów z nakrętkami kłowymi, które tworzą gniazda. Ścianki wykonane mogą być z szeregu tworzyw sztucznych, które pozwalają na dowolność w ich kształtowaniu. Całość jest, oczywiście, zależna od powierzchni ściany i metrażu pokoju.

W mniejszych pomieszczeniach uchwyty przymocowane do standardowej ściany zdają się jedynym rozwiązaniem. Jeśli jednak pokój dziecięcy jest duży, można ukształtować jedną ze ścian w ciekawszy sposób. Chwyty najczęściej wykonywane są z żywicy epoksydowej z wypełniaczem w postaci piasku. Zdarza się również zastępowanie jej drewnem, a zdecydowanie najrzadszym rozwiązaniem jest korzystanie z naturalnych kamieni.

Ile kosztuje ścianka wspinaczkowa do pokoju dziecka?

Koszty zaaranżowania ścianki wspinaczkowej w pokoju dziecka są zależne od jej wielkości oraz użytych materiałów. Niewielkie ścianki wspinaczkowe dla najmłodszych wspinaczy mogą kosztować od nieco ponad tysiąca złotych wzwyż. Panele z wodoodpornej sklejki o wymiarach 120 centymetrów na 240 centymetrów z laminatem poślizgowym oraz siedemdziesięcioma gniazdami na chwyty to koszt oscylujący między 1600 a 1700 złotych. Jeśli panele pokryte są grafiką, trzeba liczyć się z tym, że ich cena będzie wyższa.

Wielką popularnością cieszą się również panele wspinaczkowe w kształcie plastrów miodu, które można ze sobą łączyć i które świetnie prezentują się na ścianach w pokojach małych wspinaczy. Za cztery panele tego rodzaju można zapłacić około 1600 złotych, a w przyszłości będzie możliwe rozbudowanie strefy wspinaczkowej o kolejne, idealnie pasujące części. Dodatkową zaletą wielu oferowanych ścianek jest możliwość wyboru ich koloru oraz koloru samych chwytów, przez co klient zyskuje ogromne możliwości aranżacyjne, a ścianka nie będzie inwazyjnym elementem, tylko częścią efektownego wystroju.

Pomysły na wykorzystanie ścianki wspinaczkowej w pokoju dziecka

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecka to przede wszystkim element, który pozwoli mu na rozwijanie motoryki i prawidłowy rozwój fizyczny. Poprzez wspinanie się dzieci rozwijają mięśnie grzbietu, które są bardzo ważne dla kręgosłupa, a także mają okazję korygować wady postawy. Nie da się jednak ukryć, że ścianka wspinaczkowa jest też elementem wystroju, który świetnie się prezentuje i nieużywana może stać się wielką dekoracją.

W okresie świątecznym kolorowe chwyty na ściance mogą stać się podporą dla świątecznych lampek, a dziecko zyska w pokoju magiczny klimat świąt Bożego Narodzenia. Z kolei jeśli w pokoju dziecka znajdują się doniczki z roślinami pnącymi, niewykorzystywane chwyty można wykorzystać do ich efektownego podtrzymania. Znajdujące się niżej chwyty mogą również znaleźć zastosowanie jako haki na zdobyte medale czy inne pamiątki, których zwykle nie ma gdzie powiesić.

Montaż ścianki wspinaczkowej krok po kroku

Montaż kupionych ścianek wspinaczkowych powinien przebiegać ściśle według zaleceń znajdujących się w instrukcji obsługi, co przełoży się nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo malucha. W gotowych zestawach do stworzenia ścianki sklejka jest już wyszlifowana i idealnie gładka, a do tego wykonana z  trwałych materiałów wytrzymujących duże obciążenie. Każda płyta ma już nawiercone otwory z nakrętkami, a chwyty można rozmieszczać w dowolnym miejscu.

Najważniejsze jest przyłożenie kupionych paneli do ściany i zaznaczenie miejsc, w których konieczne będzie wykonanie otworów. Warto zainwestować w dobrej jakości wiertła, a potem postępować zgodnie z wytycznymi, a więc przytwierdzić panele do ścian za pomocą załączonych elementów mocujących płyty do ścian, a także przytwierdzić chwyty do paneli za pomocą załączonych elementów mocujących. 

Ścianka wspinaczkowa DIY - jak samodzielnie wykonać mebel do wspinaczki?

Montowanie elementów do wspinaczki na ścianie to przedsięwzięcie, które wymaga mocnych ścian i ingerencji w ich konstrukcję. Powinniśmy więc być pewni, że wytrzymają one dodatkowe obciążenie. Samą ściankę warto dostosować do możliwości dziecka oraz kwestii bezpieczeństwa. Nie powinna być zbyt wysoka, a pod nią powinien znajdować się obszerny materac, który zabezpieczy dziecko w razie upadku. Zaczynamy od drewnianej sklejki wysokiej jakości o grubości minimum 12 mm oraz zakupu stalowych prętów, na których będzie opierać się cała konstrukcja.

W zależności od wielkości ścianki należy również zainwestować w odpowiednią ilość kotw chemicznych, farbę do drewna, tuleje siatkowe do kotew chemicznych, po dwie nakrętki sześciokątne na każdy pręt, gniazda mocujące do drewna oraz chwyty wspinaczkowe. Otwory w sklejce należy wykonać w odległości minimum 20 centymetrów, przez co będzie można w przyszłości konfigurować układ chwytów.

Kiedy otwory będą gotowe, malujemy sklejkę na wybrany kolor, a następnie mocujemy gniazda w wywierconych otworach. Montujemy ściankę na prętach wwierconych w ścianę i zabezpieczamy nakrętkami kołpakowymi. Kiedy ścianka będzie już wisiała na ścianie, można zacząć wkręcanie chwytów.