Na co zwrócić uwagę, wybierając kołyskę dla dziecka?

Kołyska dla dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczna i wygodna. Jej najważniejszym elementem jest materac, dlatego warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany, a przede wszystkim dopilnować, aby nie był mniejszy niż wnętrze kołyski. Jeśli tak będzie, będzie przesuwał się pod wpływem kołysania, a w rezultacie dziecko będzie leżało wewnątrz w niewygodnej pozycji. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie kołyski w zestawie z optymalnym materacem.

Jeśli zamierzamy korzystać z kołyski dłużej, najlepszym wyborem będzie zakup nieco większej kołyski. Chodzi, oczywiście, o to, aby dziecko zbyt szybko z niej nie wyrosło. Wielu rodziców decyduje się na zakup kołyski z drugiej ręki, co jest zrozumiałe i bardzo powszechne. Wówczas ważne jest to, aby sprawdzić, czy kołysanie nie powoduje nieprzyjemnego skrzypienia, które mogłoby wybudzać dziecko.

Dodatkowe funkcje kołysek dla dzieci

Rola kołyski została określona już wieki temu, ale dzisiejsze modele bardzo często zostają wyposażone w nowe funkcje, które zapewniają komfort i wygodę zarówno dziecku, jak i rodzicom. Jedną z nich jest funkcja blokowanie bujania, dzięki której kołyskę można unieruchomić, kiedy dziecko już zaśnie. Produkowane są również kołyski z wysuwnymi kółkami, które pomagają w o wiele wygodniejszym przenoszeniu kołyski z miejsca na miejsce. Przy wyborze takiego modelu warto zorientować się wcześniej, czy kółka można zablokować.

Niektóre z najnowocześniejszych kołysek mają w zestawie pilota, którym można zdalnie ustalać oświetlenie kołyski. Z kolei zamontowany pod kołyską kosz pozwala rodzicom na przechowywanie pod ręką najważniejszych akcesoriów wykorzystywanych do pielęgnacji czy zabawy.

Z jakiego materiału wybrać kołyskę dla dziecka?

Za najsolidniejsze i najbardziej stabilne uchodzą kołyski z litego drewna. Na przykład kołyski z drewna sosnowego bardzo często mają certyfikat jakości wydany na podstawie restrykcyjnych norm unijnych. Drewniane kołyski powinny mieć szczebelkowe dno, co ułatwi odpowiednią cyrkulację powietrza i sprawi, że dziecko nie będzie nadmiernie się pocić. Kołyski z najróżniejszych tkanin zyskują coraz większą popularność, ponieważ pozwalają na wybór dowolnego koloru i wzoru. Bardzo często sprzedawane są w zestawie z grającymi zabawkami powieszonymi na ramie, a ponadto zajmują nieco mniej miejsca niż tradycyjne kołyski drewniane. W związku z modą na styl retro rodzice małych dziewczynek decydują się często na kołyski z efektownym baldachimem. W takich sytuacjach należy jednak pamiętać o regularnym praniu ozdobnych tkanin, ponieważ nadmiar kurzu w pobliżu dziecka może być dla niego szkodliwy.

W ostatnich latach furorę na rynku robią również kołyski w formie hamaków, które mogą służyć dziecku w domu lub jako łóżeczko turystyczne. Kołyski te wyróżniają się bardzo łatwym montażem, do którego nie potrzeba narzędzi, i z łatwością można ściągnąć z ramy tkaninę, aby ją wyprać. Hamaki te wyposażone są w specjalne pasy bezpieczeństwa, a ciało dziecko pod wpływem własnej wagi idealnie dopasowuje się do kształtu hamaków. Tego rodzaju hamaki-kołyski bardzo często wykonane są z czystej bawełny. Jeśli jednak dziecko reaguje alergicznie na naturalne tkaniny, można zastąpić bawełnę materiałem syntetycznym.

Na ile starczy kołyska dla dziecka?

Szacuje się, że w pierwszym kwartale życia dziecko rośnie około trzech centymetrów miesięcznie, podczas gdy w kolejnym od dwóch do trzech centymetrów. W związku z tym kołyska dla dziecka kupowana w pierwszych dniach jego życia wystarczy na kilka miesięcy, a później zrobi się w niej za ciasno. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup kołyski, która na początku jest nieco zbyt duża, ale za to posłuży dziecku dłużej. Również w związku z tym nie ma nic dziwnego w fakcie, że kołyski w niemal idealnym stanie można kupić na rynku wtórnym. Większość rodziców używa ich do usypiania niemowląt przez kilka miesięcy, a potem chętnie sprzedaje je za znacznie mniejsze kwoty niż te proponowane w sklepach.

Ile kosztuje kołyska dla dziecka?

Ceny kołysek dla dzieci wahają się od kilkuset złotych do nawet ponad tysiąca złotych, a wszystko zależy od wykorzystanego materiału, dodatkowych funkcji oraz marki. Najtańsze są kołyski pozbawione jakichkolwiek dodatkowych funkcji, które zrobiono z tworzyw sztucznych. Można je kupić za nieco ponad 300 złotych.

Drewniane kołyski w starym stylu, które aktualnie przeżywają renesans, można kupić za cenę wahającą się od kilkuset do ponad tysiąca złotych, a wszystko zależy od gatunku wykorzystanego drewna. Najdroższe są nowoczesne, designerskie kołyski z dodatkowymi funkcjami i pilotem, które mogą kosztować nawet 1200 złotych.