Gdy zastanawiamy się, czym wykończyć podłogi w domu, pierwszą myślą jest - drewno. To dlatego, że kojarzy nam się z długowieczonością, dzięki której z czasem nabiera szlachetnej patyny.
Jednak drewno drewnu nie równe. Do wyboru mamy nie tylko tradycyjne podłogi z litego drewna, ale także nowoczesne, łatwe do układania, panele drewniane. Podjęcie decyzji wcale nie jest łatwą sprawą...
![]() |
fot. Witex |
Drewno wprowadza do wnętrz ciepło, przytulną atmosferę i odrobinę elegancji. Ten najbardziej tradycyjny materiał na podłogi ma także inne zalety: jest bardzo trwały, nie uczula oraz dostosowuje się do wilgotności powietrza w pomieszczeniu - to dlatego zimą, gdy podłoga wysycha, pojawiają się w podłodze szpary, które znikają na wiosnę. Trzeba też pamiętać, że drewno jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, więc nie każde nadaje się na ogrzewane posadzki.
Wybór podłogi wiąże się nie tylko z wyglądem podłogi, gdyż w zasadzie wszystkie typy posadzek drewnianych mogą być wykonane z rodzimego drewna (najpopularniejsze to dąb, buk, brzoza i jesion), jak i z gatunków egzotycznych.
Rodzaj posadzki ma wpływ na to, jak łatwo i szybko się ją układa, a także na jej późniejsze walory użytkowe. Najgrubsze, a co za tym idzie najtrwalsze, są modne ostatnio deski z litego drewna. Niewiele ustępują im parkiety. Produkowane są z wąskich deszczułek. Na krawędziach mają wykonane połączenia (tak zwane pióro i wpust). Deszczułki klei się do podłoża, łącząc je także między sobą.
![]() |
fot. Komfort |
Mozaika to także podłoga deszczułkowa. Jej elementy są jednak znacznie cieńsze niż te wykorzystywane do produkcji parkietów. Jest też łatwiejsza do ułożenia, gdyż drewniane elementy są naklejone na siatkę syntetyczną. W tej postaci mozaikę przykleja się do podłoża.
Odmianą tradycyjnych mozaik są mozaiki przemysłowe - grubsze od typowych, gdyż deszczułki są w nich ułożone na węższym boku, czyli na sztorc (stąd też stosowana często nazwa podłogi sztorcowe).
W odróżnieniu od laminowanych są one w całości wykonane z drewna. Tyle tylko, że jest to najczęściej drewno iglaste sklejone warstwowo, dzięki czemu mniej reaguje na zmiany wilgotności. Warstwa wierzchnia, a zarazem dekoracyjna, wykonana jest ze szlachetnego gatunku drewna. Jest zwykle dość cienka, więc podłogi z paneli drewnianych nie da się odnawiać (cyklinować) tak często, jak litej.
tekst: Joanna Karwarska
zdjęcie wprowadzające: Kopp