Gdy zastanawiamy się, czym wykończyć podłogi w domu, pierwszą myślą jest - drewno. To dlatego, że kojarzy nam się z długowieczonością, dzięki której z czasem nabiera szlachetnej patyny.

Jednak drewno drewnu nie równe. Do wyboru mamy nie tylko tradycyjne podłogi z litego drewna, ale także nowoczesne, łatwe do układania, panele drewniane. Podjęcie decyzji wcale nie jest łatwą sprawą...

 fot. Witex

Drewno wprowadza do wnętrz ciepło, przytulną atmosferę i odrobinę elegancji. Ten najbardziej tradycyjny materiał na podłogi ma także inne zalety: jest bardzo trwały, nie uczula oraz dostosowuje się do wilgotności powietrza w pomieszczeniu - to dlatego zimą, gdy podłoga wysycha, pojawiają się w podłodze szpary, które znikają na wiosnę. Trzeba też pamiętać, że drewno jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, więc nie każde nadaje się na ogrzewane posadzki.

Wybór podłogi wiąże się nie tylko z wyglądem podłogi, gdyż w zasadzie wszystkie typy posadzek drewnianych mogą być wykonane z rodzimego drewna (najpopularniejsze to dąb, buk, brzoza i jesion), jak i z gatunków egzotycznych.

Rodzaj posadzki ma wpływ na to, jak łatwo i szybko się ją układa, a także na jej późniejsze walory użytkowe. Najgrubsze, a co za tym idzie najtrwalsze, są modne ostatnio deski z litego drewna. Niewiele ustępują im parkiety. Produkowane są z wąskich deszczułek. Na krawędziach mają wykonane połączenia (tak zwane pióro i wpust). Deszczułki klei się do podłoża, łącząc je także między sobą.

fot. Komfort

Mozaika to także podłoga deszczułkowa. Jej elementy są jednak znacznie cieńsze niż te wykorzystywane do produkcji parkietów. Jest też łatwiejsza do ułożenia, gdyż drewniane elementy są naklejone na siatkę syntetyczną. W tej postaci mozaikę przykleja się do podłoża.

Odmianą tradycyjnych mozaik są mozaiki przemysłowe - grubsze od typowych, gdyż deszczułki są w nich ułożone na węższym boku, czyli na sztorc (stąd też stosowana często nazwa podłogi sztorcowe).

W odróżnieniu od laminowanych są one w całości wykonane z drewna. Tyle tylko, że jest to najczęściej drewno iglaste sklejone warstwowo, dzięki czemu mniej reaguje na zmiany wilgotności. Warstwa wierzchnia, a zarazem dekoracyjna, wykonana jest ze szlachetnego gatunku drewna. Jest zwykle dość cienka, więc podłogi z paneli drewnianych nie da się odnawiać (cyklinować) tak często, jak litej.

tekst: Joanna Karwarska
zdjęcie wprowadzające: Kopp