We współczesnych domach rzadko na jadalnię przeznaczamy osobny pokój. Zwykle wstawiamy stół do salonu, który - często połączony także z kuchnią - stanowi otwartą strefę dzienną mieszkania. Tutaj odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy znajomych - stół jest w centrum naszego życia.

Jadalnia w salonie

Wybierając stół do salonu, zadbaj, aby tworzył zgraną całość nie tylko z krzesłami, lecz także z meblami wypoczynkowymi. Jeśli obawiasz się eksperymentów, postaraj się, by stół nawiązywał stylem i wykończeniem do sofy, stolika kawowego i innych mebli w salonie. Wrażenie spójności uzyskasz, dobierając takie samo wybarwienie drewna i podobne detale, takie jak gięte nóżki czy okucia.

Jadalnia Focus - Meble Wójcik
Jadalnia Focus - w kolekcji znajdziemy zarówno stół i krzesła, jak i szafy i komody. Białe błyszczące fronty i blat stołu w połączeniu z jasnym dekorem stone oak dają wrażenie lekkości przestronności. MEBLE WÓJCIK

Stół w roli głównej

Gdy zależy Ci na wyraźnym wydzieleniu przestrzeni jadalnianej, postaw na kontrasty. Przy stonowanych, neutralnych meblach wypoczynkowych charakterystyczny, designerski stół stanie się gwiazdą salonu. Tylko uważnie dobierz krzesła, aby godnie mu towarzyszyły, ale nie konkurowały.

Subtelniej wydzielisz jadalnię, różnicując wykończenie podłogi, na przykład w kuchni i jadalni ułóż płytki, a w wypoczynkowej części salonu parkiet. Podobny efekt da sufit podwieszany. Jeśli natomiast prace wykończeniowe masz już za sobą, z pomocą przyjdzie dywan. Ułożony pod stołem powinien być jednak na tyle duży, byśmy odsuwając krzesła, nie zawadzali o brzeg dywanu - jest to niewygodne i dywan szybko się zniszczy.

Jakie wymiary powinien mieć stół do salonu?

Meble do salonu i jadalni Cambio - Bydgoskie Meble
Stół S9402 w kolorze dąb wenge o zdecydowanie nowoczesnej linii dobrze komponuje się z meblami Cambio. BYDGOSKIE MEBLE

To zależy od tego, ile osób chcesz przy nim posadzić i ile masz miejsca. Żeby było wygodnie, kwadratowy stół dla 4 osób powinien mieć przynajmniej 80 x 80 cm, a okrągły - 90 cm średnicy. Dla 6 osób będzie to już 120 cm, więc na okrągły stół do salonu mogą pozwolić sobie jedynie właściciele dużych mieszkań. Tym bardziej, że aby wygodnie wstać, potrzeba jeszcze ok. 75 cm wolnego miejsca wokół stołu.

Dlatego bardziej ustawne są stoły prostokątne, gdzie jedna osoba potrzebuje 60 cm miejsca, a właściwie kawałka blatu o wymiarach 60 x 40 cm. Jak łatwo policzyć, prostokątny stół do salonu dla 4-osobowej rodziny powinien mieć wymiary 120 x 80 cm. Przy większej liczbie osób wydłuż blat o 50 cm na każde 2 osoby. A więc jakie wymiary powinien mieć Twój stół do salonu? 

 

tekst: Agata Fijołek
zdjęcia: serwisy prasowe firm
zdjęcie wprowadzające: meble Absynth, Deffine Furniture