Latem, gdy słońce pali, zasłon okiennych potrzebujemy zarówno w domu, jak i w pracy. Idealnym sposobem na trzymanie słońca w ryzach są rolety wewnętrzne i zewnętrzne, markizy, markizolety i zasłony. Oprócz tego, że chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się, zapewniają również prywatność i dekorują wnętrze. Zabezpieczają też przedmioty przed zżółknięciem czy wyblaknięciem. Warto więc czasami zasłaniać okna na świat.

Markiza AMZ Solar, FAKRO Markizoleta VMB Solar, FAKRO
Ekonomiczna i inteligentna Markiza AMZ Solar jest wyposażona w inteligentny system automatycznego uruchamiania w zależności od nasłonecznienia. Jest to niezwykle oszczędne rozwiązanie. Jest zasilana energią słoneczną i nie potrzebuje prądu z sieci elektrycznej. Rolę czujnika pełni panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na promieniowanie słoneczne. Latem, w przypadku dużego nasłonecznienia, markiza samoczynnie rozsuwa się i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem. Przy pochmurnej pogodzie automatycznie się zwija, zwiększając napływ naturalnego światła.
Markiza AMZ Solar, FAKRO, cena dostępna u producenta
Markizolety przeznaczone są do okien pionowych i służą do ochrony wnętrza przed nagrzewaniem. Są wyposażone w ruchomą, odchylaną belkę, dzięki czemu po rozwinięciu jest możliwy dostęp do zewnętrznego parapetu. W przypadku dużego nasłonecznienia markizoroleta rozsuwa się samoczynnie, a przy pochmurnej aurze automatycznie zwija się, zwiększając napływ naturalnego światła.
Markizoleta VMB Solar, FAKRO, cena dostępna u producenta
Zasłona plisowana APS, FAKRO Napęd do rolet Sonesse 30 DC RTS, SOMFY
Przeciwsłoneczna zasłona plisowana APS to eleganckie rozwiązanie, dzięki któremu uzyskujemy we wnętrzu miękkość światła i harmonię kolorów. Białe prowadnice aluminiowe kryją brzegi materiału i pozwalają ustawić zasłonę w dowolnej pozycji.
Zasłona plisowana APS, FAKRO, cena dostępna u producenta
Napędy i akcesoria do osłon z kolekcji Sonesse® charakteryzują się bardzo cichą pracą porównywalną z ludzkim szeptem. Międzynarodowy zespół inżynierów i techników w oparciu o najnowocześniejsze narzędzia badawcze i rozwojowe opracował serię urządzeń, których silniki pracują niemal bezszelestnie.
Napęd do rolet Sonesse 30 DC RTS, SOMFY, ok. 590,99 zł
Roleta Dzień-Noc mini z kolekcji PIANO 3042, FRANC GARDINER Karnisz elektryczny Glydea® 35e WT, SOMFY
To specjalny rodzaj roletki z tkaniny w poziome pasy transparentne oraz zaciemniające. Materiał jest zamontowany w taki sposób, że dwie warstwy, przesuwając się jedna za drugą, pozwalają na płynną regulację ilości wpadającego światła. Miniroleta umieszczona jest na metalowej rurce o średnicy 17 mm z mechanizmem zwijającym koralikowym i prowadzeniem żyłkowym. Dostępna w 9 kolorach.
Roleta Dzień-Noc mini z kolekcji PIANO 3042, FRANC GARDINER, ok. 69 zł/szt.
System karniszy elektrycznych Somfy Glydea został zaprojektowany w najdrobniejszych szczegółach. Po określeniu długości karnisza i sposobu odsłaniania zasłony użytkownik otrzymuje kompletny mechanizm, w skład którego wchodzą m.in. estetyczne szyna oraz uchwyty sufitowe, a także napęd elektryczny z możliwością regulacji położeń krańcowych, co sprzyja eleganckiej prezentacji zasłon. Teraz można sterować zasłonami drogą przewodową lub bezprzewodową - za pomocą pilota IR lub radiowego.
Karnisz elektryczny Glydea® 35e WT, SOMFY, do 2,5 m - ok. 1400 zł
Roleta rzymska Cotton Panama, DEKORIA.PL Panel Track Ultimate, Laser Cut, DORMAX
Roleta rzymska z kolekcji Cotton Panama idealnie wpisuje się w proste skandynawskie wnętrza. Jest wykonana z najwyższej jakości bawełny odpornej na ścieranie, mechacenie i kurczenie podczas prania. Materiał wywołuje perlenie rozlanych cieczy i w ogóle ich nie wchłania. Jest plamoodporny.
Roleta rzymska Cotton Panama, DEKORIA.PL, wym. 80 x 170 cm, 189 zł
Panel Track Ultimate to rodzaj stor japońskich. Ażurowe pasy tkanin zakrywają całą połać okna. Są transparentne, ale w ciągu dnia chronią przed słońcem. W nocy z powodzeniem pełnią funkcję zasłon.
Panel Track Ultimate, Laser Cut, DORMAX, wym. 200 x 250, 1969 zł