Romantyzm kiedyś i dziś

Pojęcie romantyzmu przeszło tak wiele metamorfoz, że dziś niemal każdy rozumie je trochę inaczej. Jedni utożsamiają je ze stanem ducha znanym z dziewiętnastowiecznej literatury, inni zaś widzą w nim radosne rozmarzenie pensjonarki. Sięgając do prawdy historycznej romantyzm to tragiczne rozdarcie i emocjonalna sinusoida, który w malarstwie wizualizowany był w postaci gwałtownej burzy.

Dziś pojęcie romantyzmu, w odniesieniu do sztuki aranżacji, nie odzwierciedla tych stanów ducha. Romantyczne wnętrze zwykle wyobrażamy sobie jako słodkie i cukierkowe. Jednak nie musi być ono mdłe. Możemy potraktować je bardziej nowocześnie, dostrzegając w nim przede wszystkim harmonię i silny walor emocjonalny.

fot. Woodchip & Magnolia

Jak zaaranżować wnętrze w stylu romantycznym?

Romantyczna aranżacja ma przenosić w inny, piękniejszy świat. Należy się jednak zastanowić czy na dłuższą metę wypełnią tę misję kwiatowe desenie w odcieniach bieli i różu, uznawanych za sztandarową paletę stylu. Być może - wzorem mistrzyń gatunku, takich jak Nina Campbell czy Laura Ashley - róż warto zastąpić kolorem mniej cukierkowym lub połączyć kwieciste wzory z subtelnymi paskami lub kratką.

Podobny efekt zapewni kontrapunkt w postaci mebla z nieco innej bajki. Może to być przysadzisty fotel lub stół z egzotycznego drewna. Aranżacja nabierze wówczas wyrazistego charakteru i nie znudzi się nam tak szybko.

Jakie kolory pasują do wnętrz w stylu romantycznym?

W romantycznym wnętrzu kolorem podstawowym jest najczęściej biel, która doskonale komponuje się ze wszystkimi pastelami: różem, błękitem i odcieniem lawendy. Najszlachetniej jednak prezentuje się obok jasnego drewna i szarości. Taki zestaw zyska z pewnością aprobatę osób, które preferują spokojne, nienarzucające się aranżacje.

fot. The French Bedroom & Co

Jak dobrać dodatki do wnętrz w stylu romantycznym?

Trend rozumiany dziś jako romantyczny jest lekki i pełen wdzięku. Sporo czerpie z tradycji i natury, która we wnętrzach przedstawiana jest w sposób realistyczny. Kwietne „łączki” i bukiety na obiciach mebli, obrusach i zasłonach są niczym pocztówki z życzeniami na imieniny.

Nieodłączną ozdobą wnętrza new romantic są też żywe kwiaty, które pasują do każdego pomieszczenia. Ponieważ estetyczną bazą nurtu jest biel, przy doborze roślin najkorzystniej ograniczyć się do pokrewnych odcieni delikatnego różu czy lila. Dobrym pomysłem jest też połączenie bieli z zielenią, która wniesie do aranżacji świeżość, tworząc subtelną symbiozę z pozostałymi elementami wystroju.

Wnętrza urządzone w duchu romantycznym nie stronią od dekoracji. W salonie jest miejsce dla bibelotów i obrazów, a w kuchni i jadalni - dla stylizowanych utensyliów i ozdobnej, delikatnej ceramiki. Romantyczne wnętrze to także przestrzeń pełna ciepłych wspomnień. Liczą się w nim przedmioty osobiste, przywodzące na myśl przeżyte miłe chwile: zdjęcia w fantazyjnych ramkach, drobiazgi przywiezione z podróży i stare rodzinne pamiątki.

fot. The French Bedroom & Co

Styl romantyczny w sypialni i łazience

Styl new romantic można idealnie zaprezentować w sypialni. Stwórzmy tu kolebkę słodkich snów, która koi i rozprasza smutki. Unikajmy jednak nadmiaru kolorów; uspokójmy wystrój stawiając na jeden kolor wiodący, np. lila, który kojarzy się ze snem, lub spokojną szarość. Wbrew pozorom w łazience także nietrudno uzyskać romantyczny klimat. Jego wyznacznikami będą jasne kolory, motyw kwiatów, a także stylizowane wyposażenie.