Zamieniła mieszkanie na mniejsze o połowię, by spełnić marzenia

Jak sama przyznaje, stawia na komfort życia. Dlatego projektantka Gaba Kliś postanowiła zamienić swoje dotychczasowe mieszkanie w Bielsko-Białej o powierzchni 110 metrów kwadratowych na mniejsze aż o połowę, ale za to takie, które spełni jej marzenie. Czyli?

- Zamieszkać w puderniczce - z uśmiechem mówi Gaba. - Pragnęłam, aby moje nowe miejsce na Ziemi otulało mnie swoim ciepłem, by dzięki subtelnym odcieniom różu niemal czuć było w powietrzu delikatny zapach pudru.

Biały stół do jadalni
Krzesło Panton, Vitra
Nasza propozycja
Krzesło Panton, Vitra
1087 zł
Stolik Chess, Moooi
Nasza propozycja
Stolik Chess, Moooi
3869 zł
Sofa Kate, różowa, Dutchbone
Nasza propozycja
Sofa Kate, różowa, Dutchbone
4399 zł
Kącik jadalniany to czysta finezja. Stół jak szachowy pion stworzył dla niej zaprzyjaźniony stolarz Behemot. Nad nim lampa Ge z Kartell Flagstore Łódź, biały Panton i różowy fotel z Westwinga.

Pudrowe, kobiece wnętrze projektantki

Bazą dla swojej wizji projektantka jak zawsze uczyniła biel, która od sufitu, przez ściany, aż po bieloną podłogę aż prosiła, by jak czyste płótno wypełnić ją pięknymi meblami i dodatkami. Właściwe całe mieszkanie to jedna, dość spora i otwarta przestrzeń. Tu granice pomiędzy strefami są zatarte, wszystko bowiem subtelnie przeplata się ze sobą.

Biało różowa kuchnia
Lampa wisząca Egg of Columbus, 22,5 cm
Nasza propozycja
Lampa wisząca Egg of Columbus, 22,5 cm
175 zł
Duże lustro z ciekawą ramą to pamiątka po babci. Zyskało tylko nowy, biały kolor. W nim odbija się kuchnia, którą dekoruje zabawna tapeta Wild Life marki Flugger we wzór różowej panterki, dwie lampy Lolita od Moooi oraz czajnik Smeg.

Przedpokój łagodnie zmienia się w kuchnię, krok od niej jest strefa jadalniana, która właściwie jest częścią salonu, skąd krok do strefy prywatnej, czyli zabytkowej konsoli, która pełni rolę toaletki, oraz ukrytej w metalowej „klatce” sypialni.

- Gdy moi przyjaciele przychodzą z wizytą, często słyszę od nich: „U Ciebie jest jak na wiecznych wakacjach!” - mówi Gaba. - I ja sama tak właśnie się czuję tutaj.

Kinkiet ze skrzydłami
Kinkiet Lucellino NT, Ingo Maurer
Nasza propozycja
Kinkiet Lucellino NT, Ingo Maurer
1255 zł
Zabytkowa komoda była kiedyś kredensem, z którego Gaba zdjęła górną część i dorobiła marmurowy, biały blat. Ozdobiła go bibelotami, m.in. podkładki Forasetti. Na ścianie powyżej dwa różne kinkiety – po prawej OVO-P od Faro Barcelona, a po lewej Lucellino NT zaprojektowana przez Ingo Maurera. Na podłodze stanął kupiony w Nowym Jorku świecznik Bold od Moooi, który jest prezentem od przyjaciół.

Ten klimat tworzy nie tylko wszechobecna zieleń latem czy spowity śniegiem zimowy krajobraz za oknami oraz imponujący widok na góry i narciarskie stoki. Nastrój jak w luksusowym kurorcie podkreślają też białe żaluzje, które pozwalają słońcu wlewać się do środka delikatnymi pasmami.

Tapeta w liście do łazienki
Puf z frędzlami
Nasza propozycja
Puf z frędzlami
250 zł
Tapeta z kolekcji Maui Maui, Wallquest
Nasza propozycja
Tapeta z kolekcji Maui Maui, Wallquest
436 zł
Łazienka zaskakuje ciekawymi pomysłami. Blat to połowa stołu, który Gaba przepiłowała i postawiła tu umywalkę Shui Comfort marki Cielo. Dolna zabudowa ukrywa hydraulikę oraz głęboką szafkę na kosmetyki. Dla widowiskowego efektu oklejono ją tapetą Paloma marki Khrôma z Dekorian Home. Przy lustrze projektu Gaby lampa Cherry od Petite Friture.

Zachwyca też pieczołowity dobór mebli. Przepyszna, pudroworóżowa sofa, stoliki, krzesła, lustra, lampy, wazoniki, kwiaty - wszystko tu ma swoje znaczenie, swoje miejsce i swoją historię. Gaba lubi mieszać style, bo to nadaje wnętrzu charyzmy. Widzimy więc zabytkową komodę, ale z nowoczesnym marmurowym blatem. Jest stara konsola, do której projektantka dobrała żartobliwe lustro marki Seletti. A stiuki skontrastowała z modernistycznym oświetleniem.

Imponująca sofa Westwing zaprasza, by się w nią wtulić. To nie tylko ulubione miejsce projektantki, ale także jej ulubienicy – złotej Koki.

Ciekawym rozwiązaniem jest tu ułożenie desek podłogowych w poprzek. - Nie tylko optycznie powiększyło to przestrzeń, ale przede wszystkim uwolniło mnie z obowiązku ustawiania mebli wzdłuż czy wszerz klepki - przyznaje projektantka. Dzięki temu zabiegowi w każdej chwili można dowolnie zaaranżować wnętrze.

W zaprojektowanej przez Gabę metalowej „klatce” kryje się za różowymi zasłonami sypialnia. Wystarczy jeden prosty ruch, by zalało ją dzienne światło.

Zamiast osobnego pokoju na sypialnię, Gaba przeznaczyła na nią wnękę. - To też było jedno z moich marzeń o mieszkaniu idealnym, by mieć oszkloną „klatkę”, w której rolę ścian pełnić będą po prostu zasłony - przyznaje projektantka. Często zostawia je rozsunięte, bowiem lubi być budzona przez promienie słońca.

Sypialnia z czarnym sufitem
Okrągła poduszka Bjuv, velvet
Nasza propozycja
Okrągła poduszka Bjuv, velvet
89 zł
Jak piękny cień wygląda zagłówek, którego fantazyjny kształt Gaba zaprojektowała sama. Z czarnego sufitu zwisa pierzasta lampa EOS marki Vita Copenhagen. Przy łóżku jako nocny stolik – szafka Componibili z Kartell Flagstore Łódź. Pościel Zara Home, okrągłe poduszki Jysk.

Nie byłaby sobą, gdyby nie wymyśliła tutaj czegoś niezwykłego. To czarny sufit i zaprojektowany przez nią także czarny zagłówek łóżka, na których pani domu może „wyświetlać” wszystkie swoje wspaniałe marzenia i sny.

Autor
Pudrowe mieszkanie projektantki
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...