W Polsce korek kojarzymy głównie z materiałem do produkcji tablic czy podeszew. W rzeczywistości jednak jest to niezwykle wszechstronny materiał, który sprawdza się również jako surowiec budowlany. W Europie w produkcji korka dominuje Portugalia, która wykorzystuje ten materiał między innymi do produkcji akcesoriów takich jak torebki i portfele. Coraz częściej można jednak spotkać się z zastosowaniem wykładziny korkowej jako alternatywy dla tradycyjnej podłogi, czy okładzin na ściany. Jak wykorzystać korek we wnętrzu i dlaczego cieszy się on tak dużą popularnością?

Korek jako materiał - jakie są jego zalety?

Ciepły odcień i przykuwająca uwagę, niejednorodna faktura to niewątpliwe wyróżniki korka. Preferencje estetyczne to jednak rzecz względna. Oprócz walorów dekoracyjnych korek ma dużo innych zalet. Po pierwsze - ładnie się "starzeje". Wraz z eksploatacją, nie traci przyjemnego odcienia i nie ściera się. Ponadto, korek pochłania nadmiar wilgoci. W krajach nadmorskich, jak właśnie Portugalia, to właśnie głównie z tego powodu jest to tak chętnie wykorzystywany materiał do produkcji podłóg. Wybierając korek, nie musisz obawiać się rozwoju grzybów i pleśni oraz zawilgocenia.

Podobnie jak drewno, korek zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu. To świetny materiał izolacyjny, dlatego doskonale sprawdza się na podłodze czy ścianie. Wykładając je korkiem, możesz zmniejszyć koszty ogrzewania.

Podłoga korkowa - świetna alternatywa dla drewnianych paneli

Ze względu na wszystkie te zalety, korek jest strzałem w dziesiątkę przy doborze pokrycia podłogi. Podłoga korkowa izoluje ciepło jeszcze lepiej niż drewno, co zwiększa komfort korzystania z pomieszczenia niezależnie od pory roku. Korek nie odkształca się pod naciskiem, dzięki czemu zachowuje świetny wygląd przez wiele lat. Również w kuchni podłoga korkowa sprawdzi się idealnie. Jest odporna na wilgoć, a przy tym łatwa w czyszczeniu. Ponadto, w przeciwieństwie do płytek, może zapobiec uszkodzeniu naczyń w przypadku upadku z dużej wysokości.

Wykładzinę korkową możesz polakierować lub pozostawić w nielakierowanej postaci. Lakierowanie zabezpiecza korek i ułatwia jego czyszczenie, ale wiele osób preferuje jego naturalną wersję.

Ściana korkowa - do ocieplenia wnętrza

Umieszczanie korka na ścianie staje się coraz popularniejsze z kilku powodów. Po pierwsze - gwarantuje on dodatkową izolację cieplną. Po drugie - ciepły, korkowy odcień i niejednorodna faktura mogą dodać pomieszczeniu rustykalnego uroku. I po trzecie - na ścianach korkowych łatwo wiesza się różne rzeczy bez konieczności wiercenia. Wystarczy skorzystać z pinezek. To właśnie dlatego szczególnie chętnie umieszczane są one w biurach, służąc jako płaszczyzny do eksponowania różnych dokumentów czy map myśli.