Styl boho najpierw święcił triumfy w świecie mody, aby zręcznie przedostać się do świata aranżacji wnętrzarskich i zachwycić ekspertów swoim eklektyzmem. Dziś salony w stylu boho zyskują przychylność dzięki nietuzinkowym połączeniom i przytulności, a przecież głównie na niej zależy nam w kontekście pomieszczenia, w którym relaksujemy się z rodziną i przyjaciółmi. 

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu boho?

Wnętrza w stylu boho stanowią eklektyczny konglomerat różnych stylów, w którym można dopatrzeć się nawiązania do designu lat sześćdziesiątych, stylu rustykalnego, motywów etnicznych, ruchu hippisowskiego oraz nuty bohemy artystycznej, z jaką kojarzy nam się przede wszystkim koniec dziewiętnastego wieku.

Bazę stanowią tutaj przede wszystkim jasne kolory, a więc biel, ale zazwyczaj urozmaicona beżami, miodowym odcieniem koloru żółtego czy czekoladowymi brązami. Bardzo często mniejsze dodatki stanowią kolorystyczne przełamanie w odcieniu ochry, turkusu i pastelowych kolorów. Styl boho najbardziej pasuje do przestronnych i jasnych pomieszczeń, ponieważ te cechy sprawią, że wszystkie dodatki będą prezentowały się lekko, a całe wnętrze nie będzie wyglądało na zagracone i ciasne.

Scandi boho, czyli miks stylu skandynawskiego i boho

Scandi boho to nowy trend w świecie aranżacji wnętrz i dowód na to, że przeciwieństwa nie tylko się przyciągają, ale też mogą tworzyć harmonijną całość. Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i funkcjonalnością, podczas gdy boho to dużo dodatków, elementów stricte dekoracyjnych i nawiązanie do sielskiej scenerii.

Z połączenia tych dwóch stylów powstał styl scandi boho, który łączy ciepłą kolorystykę i przestronność z antycznymi lub etnicznymi elementami, takimi jak rzeźby, makrama czy wiklinowe kosze. Białe ściany słusznie kojarzone ze stylem skandynawskim mogą stać się idealnym tłem dla licznych dodatków, które z kolei pojawiają się w stylu boho.

Ważnym elementem stylu scandi boho są podłogi, które w tym wypadku powinny być wykonane z jasnego drewna. Najpiękniej prezentuje się w tym wypadku układ w jodełkę, a drewno będzie pięknie uzupełnione przez etniczne czy nawiązujące do natury elementy wystroju. Ostatnią rzeczą, jaka świetnie sprawdzi się w salonach urządzanych w tym stylu, są tkaniny i dzianiny. Pojawiają się one również w samym stylu skandynawskim, ale tym razem warto celować w ciepłe odcienie, etniczne wzory czy grube faktury, które sprawią, że wnętrza będą jeszcze przytulniejsze i urokliwe.

Pokój dzienny w stylu boho loft - jak wygląda?

Boho loft to jedno z najbardziej zaskakujących mariaży wnętrzarskich ostatnich lat. Stanowi wyważone połączenie stylu industrialnego ze stylem boho. Najbardziej zaskakujący jest w tym wypadku kontrast, jaki na co dzień odróżnia od siebie te dwa sposoby na aranżacje. O ile styl boho charakteryzuje się ciepłem i przytulnością, styl industrialny jest dość chłodny i surowy, ale przy okazji robi wielkie wrażenie dzięki pomysłowym rozwiązaniom. Urządzanie pokoju w takim stylu warto zacząć od industrialnej bazy, a więc postawienia na nietuzinkowe połączenie surowej cegły, szkła, metalu i drewna.

Zagospodarowanie przestrzeni w stylu amerykańskich trendów z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku stanie się atrakcyjnym punktem wyjścia do dodania elementów w stylu boho, takich jak afrykańskie dywany, etniczne rzeźby, sznurkowe ozdoby czy lampy z tykwy lub bambusa. W rezultacie otrzymamy unikalne wnętrze, które jest jednocześnie niezwykle stylowe, ale też przytulne. 

Dodatki i kolory do salonu w stylu boho

Salon w stylu boho najczęściej bazuje na białych ścianach i dodatkach w różnych odcieniach beżu i brązu. Jeśli dodamy do wystroju elementy w jednym kolorze przełamującym ciepłą całość, na przykład turkusowym, efekt będzie jeszcze ciekawszy. Ważne jest to, aby całe pomieszczenie sprawiało wrażenie ciepłego i przytulnego, a przede wszystkim, żeby nie przesadzić z ilością zastosowanych kolorów. Jakie dodatki idealnie sprawdzą się w salonie w stylu boho?

Poza meblami o lekkim designie i wiklinowymi elementami, warto skupić się na tkaninach i dzianinach. Koce albo narzuty w etniczne wzory, które są wykończone frędzlami, nadadzą wnętrzu charakteru i ciepła. Niektórzy decydują się na pokrycie jednej ze ścian tapetą w motywy roślinne lub figury geometryczne, przez co pomieszczenie wygląda ciekawiej, ale też bardziej kameralnie. Jeśli zaś chodzi o mniejsze dodatki, w salonie tego rodzaju idealnie sprawdzą się mandale, mniejsze i większe łapacze snów, makrama czy wiszące rzeźby.