Jak dopasować jeden salon do potrzeb wielu domowników? Czym jest salon wielofunkcyjny?
Salon wielofunkcyjny to nic innego, jak pomieszczenie dzienne, które w zależności od potrzeb domowników i pory dnia pełni różne funkcje. Dawniej było to miejsce, w którym odpoczywano po pracy przed telewizorem lub bawiąc się w gronie najbliższych czy też przyjmowano gości. Dziś salony wielofunkcyjne często stanowią również strefę jadalną albo są połączone z kuchnią czy aneksem kuchennym.
Jeśli w domu są małe dzieci, w salonie często pojawiają się również kąciki zabaw stworzone z myślą o nich. Jeśli zaś rodzina pielęgnuje tradycję jedzenia posiłków razem, w salonie nie może zabraknąć stołu, przy którym wszyscy się zmieszczą. Wspólny relaks z przyjaciółmi lub wieczorne oglądanie filmów w gronie rodzinnym będą wymagały pojemnej kanapy, foteli lub puf, na których zmieszczą się wszyscy. Warto wziąć pod uwagę metraż, a także nasze własne plany związane z przeznaczeniem salonu.
Meble i rozwiązania do nowoczesnego salonu - jakie sprawdzą się najlepiej?
Kwestia umeblowania salonu zależy nie tylko od naszego gustu, ale również od przestrzeni, jaką dysponujemy. Obszerne salony dają dużą dowolność i pozwalają na umieszczenie w nich wszystkich meblowych klasyków takich, jak stylowy zestaw wypoczynkowy czy szafka pod telewizor i dodatkowe pufy.
Jeśli salon jest połączony z kuchnią, warto ustawić w nim stół jadalny i krzesła, dzięki czemu cała rodzina lub rodzina i goście będą mogli jeść razem posiłki. Część jadalną można oddzielić od salonu wolnostojącym regałem z książkami lub drobiazgami nadającymi wnętrzom przytulności. Taki mebel będzie wówczas umowną granicą między dwiema częściami salonu.
W małych salonach, które stanowią osobne pomieszczenie, warto ograniczyć meble do minimum, jakie jest niezbędne domownikom i zrezygnować z natłoku kolorów czy dodatków, a wtedy przestrzeń będzie optycznie większa.
Sofa modułowa - jakie moduły i obicie wybrać, żeby mebel był funkcjonalny i trwały?
Sofa modułowa to bardzo wygodne rozwiązanie podczas urządzania salonu wielofunkcyjnego, ponieważ pozwala na skomponowanie własnej strefy wypoczynkowej z wielu elementów, których wspólnym mianownikiem jest jednakowy wzór i, oczywiście, wykorzystane materiały. W zależności od tego, czy chcemy aby kanapa znajdowała się na środku salonu, pod ścianą czy też w kącie, można rozważyć wybór odpowiedniej kanapy czy rogówki.
Jeśli pozwala na to metraż, można do niej dobrać dodatkowe elementy, które idealnie będą komponować się z resztą. Im większa rodzina lub ilość przyjmowanych gości, tym więcej modułów powinno się znaleźć w zestawie. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci lub zwierzaki wchodzące na niższe meble, takie jak koty, warto zainwestować w zdejmowane obicie, które można prać, kiedy tylko zajdzie potrzeba.
- Producenci sof nie tylko śledzą trendy, ale również uważnie wsłuchują się w potrzeby klientów. Kwestia praktycznego zastosowania mebla jest nie mniej ważna niż design, stąd wiele marek oferuje moduły podnoszące funkcjonalność. - mówi Krzesimir Kwasiborski, Brand Manager MTI Furninova.
- Jednym z najpopularniejszych zabiegów zwiększających komfort kanapy jest wydłużenie siedziska. Pozwala ono rozciągnąć nogi, ale również eksponuje tapicerkę oraz tworzy układ mebla, który nadaje sofie nowy charakter. Wykorzystanie modułów typu corner zmienia całościową konfigurację, dzięki czemu stworzymy układ półzamknięty, zwiększający poczucie bliskości podczas korzystania z sofy. Dobór tapicerki do sofy może być ciekawą przygodą, ponieważ producenci mebli oferują bardzo szerokie palety kolorów, faktur, gęstości i innych cech tkanin. Szczególnie warte uwagi są tkaniny łatwoczyszczące lub hydrofobowe. Zastosowanie obicia, z którego plamy można usunąć wilgotną ściereczką, sprawi, że sofa latami będzie świeża i czysta. Producenci tkanin zadbali też o to, by tkaniny łatwoczyszczące były przyjazne dla zwierząt i łatwo je było utrzymać w idealnym stanie. - tłumaczy ekspert.
Sofa lub narożnik w salonie. Jaki wybrać najlepszy model dla siebie?
Wybór sofy lub narożnika do salonu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W mniejszych salonach świetnie sprawdzają się narożniki, ponieważ są ustawione w kącie i pozostawiają przestrzeń na środku pomieszczenia. Jeśli jednak salon jest przestronny, warto zastanowić się nad kanapą ustawioną na środku pomieszczenia, zwłaszcza jeśli domownicy lubią siedząc na sofie oglądać telewizję. Wystarczy zadbać o to, aby sofa pozostawiała wystarczająco dużo przestrzeni wokół siebie albo też zdecydować się na mniejszą sofę i dodatkowe fotele, a wtedy pomieszczenie nie będzie sprawiało wrażenia pustego.
Wybór sofy pod względem estetycznym zależy od planowanego stylu aranżacyjnego. W nowoczesnych salonach warto postawić na prostotę i minimalizm, zaś w klasycznych ciekawym rozwiązaniem są sofy na ozdobnych nóżkach, które nawiązują do tradycji. A co z funkcjonalnością? Zapytaliśmy o to Grażynę Michalską, Menedżera ds. Rozwoju Gala Colezzione.
- Wszystkie nasze kolekcje łączy funkcjonalność, nowoczesny styl i trwałość. Wybrane linie posiadają bardzo pożądane obecnie funkcje dodatkowe, takie jak możliwość rozłożenia sofy do spania, regulowane zagłówki, barek czy funkcja relaks, pozwalająca zmienić położenie mebla i po przyciśnięciu sensora odpocząć w pozycji półleżącej. Dodatkowym atutem, docenianym przez użytkowników, jest oczywiście bardzo szeroki wybór rodzaju tkaniny a także kolorystyki obicia. - tłumaczy ekspertka.
Jakie rozwiązania smart home pomogą łatwiej korzystać z salonu?
Rozwiązania smart home robię furorę nie bez powodu. Dzięki nim można doprowadzić do momentu, w którym przestrzeń domowa zdaje się być idealnie dopasowana do domowników. Funkcja ViCare pozwala na przykład na zdalne sterowanie temperaturą w różnych pomieszczeniach w domu, dzięki czemu nie trzeba opuszczać gości przyjmowanych w salonie, aby zadbać o komfort dzieci śpiących w innym pomieszczeniu.
Czy rozwiązania technologiczne mogą nam pomóc komfortowo korzystać z salonowej przestrzeni? Oczywiście! - Zacznijmy od sterowania oświetleniem. Dzięki smart gniazdkom i odbiornikom zamontowanym w puszkach pod przełącznikami będziemy mogli dostosować światło do naszego aktualnego nastroju czy charakteru spotkania towarzyskiego. Jednym kliknięciem w aplikacji w smartfonie lub krótkim poleceniem głosowym możemy dowolnie przyciemnić, rozjaśnić czy włączyć lampę, bez wstawania z kanapy. - tłumaczy Maciej Gąszczak, Product manager SOMFY POLSKA.
- Kolejny istotny punkt w salonie to okna, a dokładniej – zapewnienie optymalnego dostępu światła naturalnego do naszych wnętrz. Zapewnią nam to zasłony lub rolety zewnętrzne wyposażone w napędy elektryczne, które mogą zasłaniać się i odsłaniać samodzielnie, bez naszego udziału. Jest to nie tylko wygodne, ale też funkcjonalne – chroni bowiem nasz salon przed nadmiernym nasłonecznieniem lub utratą ciepła. Smart urządzenia w całość spina centrala sterująca, np. TaHoma switch marki Somfy. Dzięki niej będziemy mogli efektywniej zarządzać salonem, choćby poprzez tworzenie dopasowanych do naszych potrzeb scenariuszy. Wystarczy, że uruchomimy zapisany wcześniej np. „wieczór filmowy”, a oświetlenie odpowiednio się wyciemni, zasłony lub rolety opuszczą, a my będziemy mogli cieszyć się chwilą relaksu. - dodaje ekspert.
Dodatki do salonu - one pomogą w kompleksowej aranżacji wnętrza
Kiedy ściany są już pomalowane, a meble kupione, przychodzi najprzyjemniejszy moment, a więc "dopieszczanie" wnętrza w taki sposób, aby maksymalnie odpowiadało swojej funkcji i naszemu gustowi. Warto zastanowić się nad dodatkami, które sprawią, że salon będzie przytulniejszy takimi, jak kwiaty doniczkowe, obrazy czy ozdobne poduszki na sofę.
Z kolei funkcjonalność zapewnią w tym pomieszczeniu dodatkowe lampy stojące lub wiszące, odpowiednie rolety lub zasłony, regały na książki czy eksponowane drobiazgi czy też dodatkowe stoliczki postawione przy komplecie wypoczynkowym.
- Akcesoria takie jak uchwyty do drzwi, wieszaki ścienne, czy klamki do tej pory wybieraliśmy w komplecie z meblami lub drzwiami. PORTA postanowiła podejść do tego tematu holistycznie, proponując nową kolekcję akcesoriów meblowo-drzwiowych AZURA, które możesz dopasować do wykończenia wnętrz zależnie od stylu, jaki chcesz uzyskać. - opowiada Magdalena Jakóbiak, Product Promotion Department Manager PORTA KMI POLAND.
- Kolekcja dodatków AZURA to 12 elementów, które dowolnie możesz łączyć i kupować osobno. Kolekcji dedykowane są trzy linie kolorystyczne: złota – idealnie sprawdzi się w stylizacjach klasycznych, srebrna – będzie pasowała do modern glamour looku, a czarny mat – sprawdzi się w minimalistycznych lub futurystycznych aranżacjach. Wszystkie elementy posiadają ozdobne radełkowanie, które jest też niezwykle praktyczne – dzięki niemu na uchwytach i klamkach nie będzie widać odcisków palców. Trendem stają się domy z całościowo przemyślanymi smart rozwiązaniami – elektronicznymi czy ekologicznymi. Urządzając salon, pomyśl o wnętrzu kompleksowo i dobierz do niego spójne dodatki. - tłumaczy ekspertka.
W jaki sposób za pomocą grzejnika podkreślić charakter salonu?
Głównym przeznaczeniem grzejnika jest zapewnienie domownikom ciepła w chłodne dni, ale w salonie może on mieć również walory estetyczne. Grzejniki dekoracyjne idealnie pełnią podwójną rolę, a szeroka gama wymiarów oraz kolorów sprawia, że z łatwością można je dostosować do salonów urządzanych w różnym stylu. Warto wybrać taki, który będzie pod względem odcienie pasował do innych elementów znajdujących się w salonie.
- Polecam spojrzeć na grzejnik jako na coś więcej niż tylko źródło ciepła. Może on być wartościowym elementem wystroju wnętrza. Doskonały przykład stanowi Zehnder Charleston. To grzejnik klasyczny w formie, ale z nowoczesnymi kolorami i unikatowym technoline - surowa stal pokryta lakierem bezbarwnym czy „stalą młotkowaną”. Dostępny jest w wersji poziomej pod parapet, ale też pionowej - w zależności od preferencji i dostępnej powierzchni. Będzie idealnym rozwiązaniem zarówno do wnętrz klasycznych, jak i ultranowoczesnych. - mówi Dawid Sychowski, Manager ds. Marketingu i Komunikacji ZEHNDER POLSKA.
Eksponować czy ukrywać drzwi w salonie?
Drzwi w salonie bywają jego wielką ozdobą, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dwuskrzydłowymi drzwiami typowymi dla przedwojennych kamienic czy niektórych domów jednorodzinnych. Jeśli dodatkowo drzwi wypełnione są szkłem ornamentowym, to z całą pewnością będą stanowiły ozdobę pomieszczenia. Jeśli zależy nam na tym, aby salon był pomieszczeniem otwartym i sprawiającym wrażenie bardziej przestronnego, drzwi powinny być otwarte. A co na temat drzwi w salonie myśli Krzysztof Miruć, architekt i ambasador firmy DRE?
- Skrzydło drzwiowe to element wystroju wnętrza i musi być dobrane do projektu. W zależności od jego założeń może być widoczne i stać się główną ozdobą wnętrza lub zupełnie w nim zniknąć. Jeżeli chcemy ukryć drzwi, wybierzmy te z ukrytą ościeżnicą np. DRE Sara Eco 2. Ten model wytapetowany lub pomalowany tworzy gładką powierzchnię z płaszczyzną ściany. Przy takich rozwiązaniach warto przemyśleć zastosowanie skrzydeł rewersowych. Oznacza to, że zlicowane z płaszczyzną ściany otwierać się będą do wnętrza pomieszczenia. - mówi Krzysztof Miruć.
- Drzwi to przegroda pomiędzy dwoma pomieszczeniami i przede wszystkim powinny być funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że nie mogą stać się główną ozdobą we wnętrzu. Dobierając dekoracyjne drzwi, np. z linii DRE Supreme, musimy je traktować jak fragment płaszczyzny ściany, a zatem skomponować tak ścianę i pomieszczenie, żeby skrzydło było widoczne. Pomyślmy o drzwiach jak o dużym obrazie, który ma zdobić i doskonale się prezentować w pomieszczeniu. - dodaje architekt.
Jak dobrać uchwyty meblowe?
Uchwyty meblowe to drobiazg, który może mieć spore znaczenie zarówno dla komfortu użytkowania mebli, jak i dla wyglądu salonu. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby wszystkie reprezentowały jeden styl, ponieważ zbyt duże urozmaicenie nie będzie wyglądało dobrze.
W nowoczesnych salonach stawia się na minimalizm, a w związku z tym świetnie sprawdzą się w tym wypadku uchwyty muszlowe lub wpuszczane. W salonach w stylu industrialnym ciekawym rozwiązaniem będą uchwyty w postaci skórzanych pasków w formie przybitej do mebli pętli.
Zdjęcie otwierające artykuł: Nowodvorski lighting