Kanapa na środku salonu - wady i zalety

Kanapa na środku salonu to układ, który wyróżnia się na tle standardowych salonów z meblami pod ścianami. Zanim zdecydujesz się na taki wariant, warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Zaletą w tym wypadku jest fakt, że sercem pokoju staje się miejsce, w którym spędzamy czas z najbliższymi. W dużych salonach niewątpliwie plusem takiego rozwiązania jest zmniejszenie odległości między kanapą a telewizorem, który niemal zawsze znajduje się właśnie w salonie.

Znajdująca się na środku kanapa nieco "odciąża" ściany i w dużych pomieszczeniach niweluje optyczne pomniejszenie pomieszczenia poprzez ustawianie wszystkich mebli pod ścianami. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli salon jest mały i już znajduje się w nim sporo mebli. Nie jest to jednak najgorsza opcja, ponieważ nawet mały salon o regularnych kształtach za pomocą kilku aranżacyjnych zabiegów można świetnie urządzić z kanapą w miejscu centralnym.

Jeśli jednak salon jest dość wąski, a na środku stanie sporej wielkości mebel, zabierzemy sobie przestrzeń konieczną do komfortowego użytkowania pomieszczenia. W takich sytuacjach kanapa na środku może okazać się przeszkodą, którą będzie trzeba wymijać, aby dostać się do drugiej części wnętrza. Kolejną wadą takiego układu jest fakt, że nie każda kanapa nadaje się do ustawienia jej na środku salonu. Zbyt masywne sofy będą wyglądały ciężko, a ponadto niektóre meble tego rodzaju są tworzone po to, aby postawić je pod ścianą. W związku z tym ich tylna część nie wygląda atrakcyjnie. Decyzja o postawieniu kanapy na środku salonu powinna więc uwzględniać metraż, kształt pokoju oraz wygląd kanapy z każdej strony. 

Jaki metraż salonu będzie odpowiedni przy centralnym ustawieniu kanapy?

Średniej wielkości salon nie jest przeszkodą, aby postawić kanapę na jego środku. Można wówczas wybrać kanapę o lżejszym designie i mniejszych wymiarach, przez co salon nie będzie wydawał się zagracony. Najlepszym rozwiązaniem dla kanapy na środku dziennej przestrzeni są salony na planie kwadratu lub obszernego prostokąta, których metraż zaczyna się od 25 metrów kwadratowych. Wówczas właściciele mają duże pole do popisu w zakresie aranżacji i większą swobodę w wyborze optymalnej kanapy. Przy centralnym ustawieniu warto zdecydować się na jedną z kanap, która z tyłu ma małe szafki albo zakryć niezbyt "atrakcyjne plecy" niskim regałem z książkami lub kwiatami. Dzięki temu centralny punkt salonu będzie dobrze się prezentował z każdej strony.

W salonach, w których znajduje się również aneks kuchenny lub strefa jadalna, kanapa postawiona na środku może stać się miejscem, które wyraźnie oddziela dwie części pomieszczenia. Maleńkie salony w blokach zazwyczaj są urządzane tak, aby wszelkie meble znajdowały się pod ścianami, a kanapa najczęściej ustawiana jest pod dłuższą ścianą naprzeciwko telewizora. Jednak w minimalistycznych nowoczesnych wnętrzach nawet małe pomieszczenie można zaaranżować tak, aby kanapa znajdowała się na środku. Ważne jest wówczas dobranie kilku niezbędnych mebli, stolika o lekkiej konstrukcji i nieprzeciążanie wnętrza nadmiarem drobiazgów czy kolorów. W takiej sytuacji warto postawić na maksymalnie trzy kolory.

Kanapa w centralnym punkcie salonu - jak ustawić pozostałe meble?

Kanapa ustawiona na środku salonu może wydawać się sporą zagwozdką i zawadą dla osób, które właśnie myślą o takim rozwiązaniu, ale wcale tak nie jest. W sporej wielkości salonach o regularnych kształtach takie rozwiązanie pozostawia wokół kanapy mnóstwo przestrzeni, którą można zagospodarować w dowolny sposób. Ważne jest jednak to, aby niemal cała reszta mebli znajdowała się pod ścianami. Jeśli cała przestrzeń wypełni się dowolnie poustawianymi elementami wystroju, będzie przypominała kawiarnię, a nie przytulny salon w domu.

Przy kanapie powinien znaleźć się jedynie niski stół lub stoliczek kawowy. Regały książkami, przeszklone witryny czy komody powinny znaleźć się pod ścianami i to w takich miejscach, aby pozostawiały jak najwięcej przestrzeni użytkowej. Jeśli w salonie mają znaleźć się jeszcze dodatkowe pufy lub fotele, ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w kątach. Dodatkowe oświetlenie w postaci lamp stojących czy kinkietów podkreśli unikatowy charakter takiego salonu.