Salon to newralgiczne miejsce, które ma uniwersalne zastosowanie. Z jednej strony jest tym pomieszczeniem, w którym domownicy chętnie spędzają czas i się relaksują, a z drugiej strony miejscem, w którym najczęściej przyjmujemy gości. Zależy nam więc na tym, aby salon był zarówno funkcjonalny i przytulny, jak i na tym, aby robił wrażenie i pięknie prezentował się, kiedy odwiedzają nas znajomi. Dawno już minęły czasy, kiedy w salonach królowała biel i beże. Dziś chętnie eksperymentujemy z kolorem i dodatkami, kreując unikatowy wystrój. W ostatnich latach niezwykle modne stały się szarości. Część osób uważa, że nie jest to trafny wybór, a ściany pomalowane na ten kolor kojarzą się raczej z chłodną ekspozycją w sklepie wnętrzarskim. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie dobrane odcienie i dodatki mogą zapewnić oczekiwany efekt w postaci salony przytulnego, nowoczesnego i zupełnie nietuzinkowego pod względem zestawienia kolorystycznego.

Szary salon - w jakim stylu go zaaranżować?

Szare odcienie nie są inwazyjne i nie rażą nadmiarem w dużych ilościach, a ponadto można je pięknie przełamywać lub podkreślać za pomocą wielu innych kolorów. W związku z tym aranżacje salonów w kolorze szarym zależą tak naprawdę od indywidualnego gustu i preferencji urządzających. Szary salon można urządzić w jednym z wielu modnych w ostatnich latach stylach wnętrzarskich. Idealnie pasuje do stylu nowoczesnego, w którym królują przestrzeń i prostota, zwłaszcza jeśli w salonie są duże okna i wpada do niego sporo światła dziennego. Szare ściany i dobrane odpowiednio meble można z łatwością urozmaicić stojącymi lampami, a brak drobiazgów otworzy całą przestrzeń. W takich salonach warto zdecydować się na jaśniejsze odcienie szarości, aby optycznie nie pomniejszać pomieszczenia.

Salon w stylu skandynawskim to połączenie minimalizmu, przytulności, komfortu. Łączenie szarości z naturalnym drewnem i ciekawymi dodatkami o prostej formie zapewni salonowi schludny, aczkolwiek ciepły w odbiorze charakter. Szarość idealnie sprawdzi się również w stylu klasycznym, dla którego ważna jest symetria, starannie dobrane dodatki i oświetlenie, długie zasłony czy nawet sztukateria. Na jej tle pięknie będą prezentowały się obrazy, a odpowiednie oświetlenie podkreśli elegancję pomieszczenia.

W ostatnich latach wielką popularnością cieszy się styl industrialny, a w tym wypadku szarość sprawdza się wręcz idealnie. Połączenie szarości z surowymi materiałami takimi, jak metal, drewno, cegła i szkło zapewni salonowi oryginalny wygląd nawiązujący do stylu loftowego z lat pięćdziesiątych. Szarość może stać się również w salonie bazą dla stylu eklektycznego. Na jej tle różnokolorowe dodatki, które pozornie są ze sobą sprzeczne i w ogóle do siebie nie pasują, mogą stworzyć barwną i spójną całość.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szary salon urządzić w stylu rustykalnym. Połączenie szarych elementów z bielą, drewnem, starymi meblami, ludowymi wzorami i suszonymi kwiatami to gwarancja przytulności nawiązującej do tradycji.

Jakie kolory pasują do szarego salonu?

Wszystko zależy od tego, jaki styl preferujemy. W salonach w stylu industrialnym, w których dominuje szarość, warto zdecydować się na dodatki z surowych materiałów i metalu, a także sztukę współczesną. Odrobina koloru w surowych wnętrzach nada im przytulności, podobnie jak więcej źródeł światła żółtego. W salonach w stylu klasycznym warto komponować dodatki tak, aby pod względem kolorystycznym nawiązywały do dominującej szarości. Warto więc zdecydować się na kilka jej odcieni i zestawić je tak, aby tworzyły harmonijną całość.

Szare salony w stylu skandynawskim lub nowoczesnym dają nieco większe pole do popisu. Choć w tych stylach wnętrzarskich najlepiej sprawdza się prostota, to właśnie te proste formy można dobierać w kolorach, które będą pięknie kontrastowały z szarością. Jasne odcienie szarości pięknie przełamują kolory turkusowy, pudrowy róż czy miętowy. Jeśli ktoś przepada za mocnymi kontrastami, można wybrać elementy w kolorze ciemnożółtym lub pomarańczowym. Ciekawie wyglądają również eksperymenty z malowaniem trzech ścian na szaro, a jednej na kolor zupełnie inny, co może optycznie powiększyć pomieszczenie i pięknie współgrać z innymi elementami.

Jak wybrać meble i dodatki do szarego salonu?

Przede wszystkim meble powinny być funkcjonalne. Jeśli spełniają ten warunek, można zacząć myśleć o estetyce. W salonach klasycznych wybór jest oczywisty. Zarówno meble, jak i dodatki, powinny idealnie współgrać z całością. Aby wszystkie elementy nie zlały się w jedno ze ścianami, warto eksperymentować z różnymi odcieniami szarości i ewentualnie delikatnie przełamywać je drobiazgami w postaci doniczek z kwiatami w innym kolorze, obrazami czy innymi dekoracjami. W salonach w stylu industrialnym oryginalne wykorzystanie elementów przemysłowych zawsze będzie dodatkowym plusem. Można we własnym zakresie stworzyć lampy wiszące z durszlaków czy stół z palet. Pięknie prezentują się w takich wnętrzach szafy ze szkła ornamentowego czy "żarówki Edisona".

Dodatki do szarych salonów w stylu eklektycznym dają największe pole do popisu, ale nadmiar kolorów może okazać się przytłaczający. Warto zdecydować się na trzy kolory dominujące i różnorodne formy. Summa summarum wystrój salonu w różnych odcieniach szarości daje kreatywnym osobom wielkie pole do popisu i możliwość stworzenia unikatowego wnętrza.