Postarzane ściany - jak wyglądają i do jakiego stylu pasują?

Celowo postarzane ściany to ostatni krzyk mody w branży wnętrzarskiej. Wyróżnia się estetyką, w której cała ściana sprawia wrażenie wiekowej, a więc jest poprzecierana, popękana, pełna nierówności i z widoczną gołym okiem fakturą. Tego rodzaju ściany mogą stać się wielką ozdobą każdego pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach i łazienkach, kuchniach z jadalniami urządzanych w stylu rustykalnym czy salonach w stylu nowoczesnym, skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym.

Wielki zakres materiałów potrzebnych do wykreowania tego efektu sprawia, że można go osiągnąć nawet w niedawno wybudowanych domach czy najnowszych mieszkaniach. Nazwa filozofii wabi-sabi składa się z dwóch pojęć. Pierwsze z nich można przetłumaczyć jako pokorę i prostotę, a także życie zgodnie z naturą i cieszenie się tym, co się ma. Drugie słowo oznacza upływ czasu, przemijalność oraz naturalne starzenie się. Filozofia ta staje się niezwykle popularnym stylem wnętrzarskim, co przekłada się na pomieszczenia urządzane zgodnie z naturą, a nie aspirujące do perfekcji. Postarzane ściany, naturalne elementy, asymetria i autentyczność to mieszanka, która skutkuje zupełnie unikalnymi aranżacjami sypialni, salonów czy przestronnych łazienek.

Postarzanie ścian jest również popularne w stylu japandi, które jest zlepkiem słów "Japan" oraz "Scandinavia". Łatwo wywnioskować, że w stylu tym bazą aranżacyjną jest połączenie skandynawskiej prostoty i japońskiej stylistyki. Wbrew pozorom skandynawska filozofia "hygge" oraz japońska kultura mają ze sobą wiele wspólnego, a mianowicie miłość do organicznych materiałów takich, jak miękkie tkaniny i naturalne drewno, a także czerpanie radości z drobiazgów w życiu. Wnętrza w stylu japandi są jednocześnie ascetyczne, designerskie i eleganckie, a postarzone ściany dodają im jeszcze więcej charakteru.

Ściany z efektem postarzenia wprost idealnie wpisują się również w styl rustykalny, który sam w sobie jest nawiązaniem do przeszłości, tradycji i folkloru. Kuchnie urządzone właśnie w takim stylu często wyposażone są w rekwizyty nawiązujące do polskiej wsi takie, jak stare młynki do kawy, miedziane naczynia i suche kwiaty, a wszystkie te przedmioty pięknie prezentują się na tle ścian z pęknięciami czy przetarciami.

Jak osiągnąć efekt postarzania ścian? Czy farby strukturalne to dobry pomysł?

Istnieje wiele sposobów na celowe postarzenie ścian i doprowadzenie do wrażenia, że ich powierzchnia zmieniła się w sposób naturalny wraz z upływem czasu. Najłatwiejszym z nich jest zastosowanie farby strukturalnej, która zawiera drobinki kwarcu, a na powierzchni cechuje się wyrazistą fakturą. Wiele osób uważa jednak, że farby strukturalne dają zbyt "idealny" efekt, a w rezultacie ściana nie wygląda na starą, a jedynie na stylizowaną na taką. Może więc stać się cennym dodatkiem, ale aby osiągnąć zamierzony efekt warto wykorzystać więcej rozwiązań.

Postarzanie ścian krok po kroku - instrukcja dla początkujących

Chociaż końcowy efekt jest spektakularny i wydaje się, że cały proces jest trudny, wcale tak nie jest. Cały proces malowania warto zacząć od zabezpieczenia taśmą malarską wszelkich elementów, które nie będą malowane takich, jak narożniki czy listwy. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz wykorzystać kilka różnych metod.

Efekt spękań na ścianie rozpocznij od uzupełnienia ubytków i wyszlifowania jej na całkiem gładką. Dopiero wtedy można nałożyć warstwę farby dyspersyjnej. Warto dłużej zastanowić się nad jej kolorem, ponieważ będzie on później widoczny w spękaniach. Kiedy ściana wyschnie, można nałożyć pędzlem lub wałkiem lakier dający efekt spękanej ściany. Ważne jest, żeby nakładać go podłużnymi ruchami i w jednym kierunku. Kiedy lakier całkiem wyschnie, pomaluj ścianę farbą akrylową w wybranym kolorze. Już po minucie zaczną być widoczne pierwsze spękania.

Jeśli zależy Ci na drobnych pęknięciach, lakier i farbę nakładaj cienkimi warstwami. Jeśli pęknięcia mają być bardziej widoczne, ich warstwy muszą być grubsze. Nieco inaczej należy postępować, jeśli ktoś chce uzyskać efekt rdzy na ścianie. Wówczas oszlifowaną ścianę należy pomalować na czarno farbą lateksową, a po wyschnięciu nałożyć drugą warstwę farby.

Do efektu rdzy można użyć dwóch farb strukturalnych o jaśniejszym i ciemniejszym odcieniu. Pierwszy kolor nakładaj na ścianę stemplując ją suchą gąbką z dużymi oczkami, a drugi mokrą gąbką, układając gąbkę pod różnymi kątami. Postaraj się na zakryć pierwszego koloru i co jakiś czas oceń z daleka, czy efekt zbliża się do tego zamierzonego. Całość da efekt rdzy na ścianie i będzie pięknie wyglądać w wielu wnętrzach.