Zagadnienia w artykule:
  • Dlaczego organiczne kształty?
  • Organiczne formy luster i ich funkcje
  • Gdzie wieszać lustra o organicznych kształtach?
  • A co z ramą do lustra?
  • Lustra o organicznym kształcie a styl wnętrza

Tradycyjne lustra mają przeważnie geometryczne formy - zwykle prostokąty, koła, owale. Mogą być wzbogacone albo w zdobne, albo w bardzo minimalistyczne, delikatne wizualnie ramy. W przypadku luster o organicznym kształcie zwykle rama jest jedynie zarysowana, a pierwsze skrzypce w wystroju gra szklana tafla i jej nietypowy kształt

inspiracja: Pinterest

Dlaczego organiczne kształty?

Lustra o organicznym kształcie to jeden z ciekawszych trendów wnętrzarskich na 2024 rok. Można go powiązać ze stałym zainteresowaniem naturalnymi formami oraz odchodzeniem od rygorystycznej geometrii. Współczesne technologie produkcyjne pozwalają zaś wyjątkowo bawić się formami, a fantazja projektantów w tym zakresie jest wręcz nieposkromiona.

Miękkie, asymetryczne, a przy tym łagodne, organiczne linie przywodzą na myśl kreatywną siłę przyrody. Trudno w niej przecież spotkać kształty rysowane jak od linijki. Podobny trend znamy chociażby z organicznych form mebli wypoczynkowych, a także nietypowych konstrukcji rzeźbiarskich, które są dekoracjami samoistnymi albo też stanowią element większych przedmiotów (np. jako podstawa stołu).

fot. Giera Design

Organiczne formy luster i ich funkcje

Lustra we wnętrzach można wykorzystywać na wiele sposobów, a organiczne kształty zapewniają jeszcze więcej opcji. Takie przedmioty mogą np. zastąpić tradycyjny dekor ścienny, czyli obrazy czy grafiki. Nie jest to zresztą zjawisko nowe - wystarczy przypomnieć sobie zabytkowe pałace z olśniewającymi galeriami lustrzanymi. Oprócz tego lustra w różnych wydaniach mają wybitną moc optycznego powiększania wnętrza.

To cenna właściwość zwłaszcza we współczesnych mieszkaniach, które z uwagi na rosnące ceny nieruchomości stają się coraz mniejsze i coraz bardziej kompaktowe. Ponadto szklane tafle dobrze odbijają światło, co rozjaśnia wnętrze, dodając mu jednocześnie odrobinę blasku. Wreszcie cenny aspekt praktyczny lustra - czyli możliwość przejrzenia się w nim czy to w przedpokoju, w garderobie, czy w łazience. Organiczne kształty mają ciekawy walor dekoracyjny, a przy tym nie tracą tego istotnego - funkcjonalnego.

inspiracja: Pinterest

Gdzie wieszać lustra o organicznych kształtach?

Takie formy luster są dość wszechstronne i świetnie prezentują się w różnych strefach oraz pomieszczeniach:

Salon: bardzo ciekawe zestawienie tworzą np. komody i konsole o geometrycznych, prostych formach z lustrem o organicznym kształcie powieszonym nad nimi. Można również pójść nieco dalej i stworzyć kompozycję z kilku mniejszych luster - o zbliżonych, ale jednak różnych kształtach.

Łazienka: tu oczywiście warto pamiętać o kluczowej strefie, w której wiesza się lustro - czyli nad umywalką. Miękkie, organiczne formy przypominające rozlaną wodę czy malowniczą „kałużę” świetnie odnajdują się w pomieszczeniu, które z wodą ma tak wiele wspólnego.

Przedpokój: także tutaj dobrze jest powiesić lustro nad szafką, komodą czy konsolą. Przyda się do skontrolowania wyglądu przed wyjściem z domu.

Sypialnia/garderoba: w takich strefach dobrze sprawdzają się wyższe lustra, w których można dobrze obejrzeć całą sylwetkę. Jeśli jest to sypialnia, pamiętajmy jednak, by zwierciadło nie znajdowało się naprzeciwko łóżka (potrafi to powodować niepokój i zaburzać sen).

A co z ramą do lustra?

W przypadku luster o organicznych kształtach możliwości są przede wszystkim trzy:

Bardzo cienka rama - ledwie widoczna, delikatnie wyznaczająca krawędź szklanej tafli. Może być np. czarna bądź srebrzysta.

Dekoracyjna rama - nadal nie jest tak spektakularna jak w lustrach tradycyjnych, niemniej staje się już ważnym elementem wystroju. Godne polecenia są ramy złociste czy w kolorze miedzianym. Rzadziej (przy organicznych kształtach tafli) spotkamy te drewniane czy nawet skórzane lub w tkaninie boucle.

inspiracja: Pinterest

Podświetlona rama - czyli składająca się najczęściej z taśmy LED-owej. Ciekawy wybór np. do nowoczesnej łazienki.

Lustra o organicznym kształcie a styl wnętrza

Organiczne kształty szklanych tafli są zjawiskiem nowoczesnym, zatem nic dziwnego, że najlepiej prezentują się w bardziej współczesnych stylistykach. We wnętrzach klasycznych, rustykalnych czy prowansalskich mogą stanowić pewien dysonans, ale już w minimalistycznych, skandynawskich bądź glamour odnajdą się znakomicie!

Zdjęcie otwierające artykuł: Giera Design

Autor
Wnętrzarski trend na 2024 rok - lustra o organicznym kształcie!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...