Zima to pora, kiedy spędzamy więcej czasu w domu. Aby uprzyjemnić sobie ten okres, warto zadbać o zmianę wystroju i dekoracyjną zimową aranżację mieszkania. Oto 10 pomysłów na zimowe dekoracje, które wprowadzą do Twojego domu i ogrodu magię zimy i stworzą niepowtarzalny klimat. Sprawdź nasze propozycje i znajdź coś dla siebie.
Przytulne zimowe dekoracje do wnętrza
Gdy zbliża się gwiazdka i bożonarodzeniowy czas, w głowie rodzi się mnóstwo pomysłów na to, jak zadbać o wystrój mieszkania, aby stało się ono nastrojowe i przytulne. Zimowe ozdoby do domu należy dopasować do aranżacji wnętrza, jednak istnieją uniwersalne sposoby na to, aby zimowo udekorować mieszkanie.
1. Tekstylia, czyli ciepłe koce, narzuty, pledy i poduszki
Mroźne dni wymagają wyjątkowej oprawy, czyli przytulnej atmosfery. Wszelkiego rodzaju tkaniny są podstawą w jej uzyskaniu we wnętrzu. Letnie cienkie zasłony warto zastąpić grubszymi, wykonanymi z naturalnych materiałów, z kolei wełniane ciepłe koce, pledy i narzuty na łóżko będą idealne na chłodne zimowe wieczory. Z uwagi na fakt, że zima nierozerwalnie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, można puścić wodze fantazji i zaszaleć z kolorystyką. Poszewki na poduszki ze świątecznymi motywami podbiją magię grudniowego czasu.
2. Klimatyczne lampiony i girlandy - oświetlenie ocieplające wnętrze
Odpowiednio dobrane oświetlenie ma ogromną moc w wizualnym ociepleniu aranżacji. Codzienne oświetlenie oczywiście jest niezbędne, jednak to lampiony i girlandy świetlne są nieocenionym elementem w zimowej dekoracji.
Można pokusić się również o kurtynę świetlną, która imitując sople, gwiazdki i krople, doda wnętrzu nie tylko zimowego nastroju, ale również eleganckiego sznytu albo kule typu cotton balls. Rozproszone ciepłe delikatne światło wprowadzi do wnętrza wyjątkową przytulność, zwłaszcza gdy za oknem panuje mroźny klimat.
3. Stół w roli głównej - w kolorach zimy
Jakie są kolory zimy? Są zupełnym przeciwieństwem tych lekkich, letnich. Zwyczajowo to czerwień w różnych tonacjach, szmaragdowa i butelkowa zieleń, kobalt, grafit i elegancki granat, a wszystko to okraszone śnieżną bielą i srebrnymi dodatkami. W tym sezonie projektanci jednak stawiają na odważne, nieoczywiste rozwiązania, czyli minimalizm, połączony z eklektyzmem i nutką tradycji. Nadal na stołach modne będą naturalne materiały i dekoracje DIY oraz sznurkowe i jutowe dodatki.
4. Ozdoby zimowe w domu - minimalistyczne, czy tradycyjne?
Z powodzeniem da się połączyć minimalizm z elementami tradycji. Ważne, aby nie przesadzać z ozdobami zimowymi w domu. Nadal strzałem w dziesiątkę są naturalne materiały, warto więc postawić na ozdoby zimowe z juty, papieru i sznurka. Świetnie sprawdzą się świeczniki i stroiki z gałązek, szyszek i świec. Tradycyjna choinka z bombkami rodem wyjętymi z babcinego drzewka, drewniana figurka dziadka do orzechów i czerwony bieżnik w kratę dopełnią aranżacji.
5. Wyjątkowe dekoracje zimowe na okno i parapet
Lampki LED to niemalże must have zimowych dekoracji w domu. Można zdecydować się na świetlistą gwiazdę, zawieszoną w oknie, podświetlone sznurem LED gałązki, osadzone w wazonie i postawione na parapecie, świeczki, ledowe figurki lub drewnianą zimową scenkę. Sztuczny śnieg na szybach, ułożony za pomocą szablonów w zimowe wzory to również bardzo popularne rozwiązanie. A może na parapecie znajdzie swoje miejsce uroczy wełniany skrzat?
Zimowe dekoracje na zewnątrz - jak stworzyć klimat przed domem?
Można powiedzieć, że zima na zewnątrz przecież już jest i nic nie trzeba robić. Same płatki śniegu jednak nie wystarczą, aby przed domem zagościł odświętny nastrój. Również balkon i taras można pięknie ozdobić.
6. Świąteczne oświetlenie - wprowadź nastrój do ogrodu!
Choinka rosnąca przy domu musi zyskać światełka choinkowe i jest to nieodłączny element zimowego wystroju ogrodu. Lampki można również zawiesić na innych drzewach oraz na girlandzie dookoła drzwi wejściowych. Przyda się podświetlony renifer LED, a może świetlne sople, zwisająca z gałązek niskich krzewów? Okazałe świetlne kule, ustawione w ogrodzie lub na tarasie to także dobry pomysł na zimowe udekorowanie ogrodowej przestrzeni.
7. Karmnik dla ptaków DIY, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym i wyczarować ptasią stołówkę?
Tradycyjny drewniany karmnik dla ptaków, wykonany z drewnianych desek to radość nie tylko dla ptaków, ale także dzieci, które z zaciekawieniem przez okno przyglądają się przyrodzie. Karmnik może przyjąć również inną formę.
Wiszące na gałęziach ziarna, sprasowane w fantazyjne zimowe kształty, wydrążona pomarańcza, wypełniona słonecznikiem i ziarna zamknięte w ozdobnej papilotce do muffinek nie tylko dostarczą ptactwu pożywienia, ale przy okazji zimowo ozdobią ogród. Minikarmniki można zawiesić na sznurku, druciku lub wstążce.
8. Doniczki pełne iglaków i szyszek - jak zrobić zimowe dekoracje w donicach?
Jakie rośliny przetrwają zimą w doniczkach? Zimozielone krzewy, ozdobne trawy odporne na mróz, krzewy iglaste. Sprawdzi się więc golteria z pięknymi czerwonymi owocami, wrzos pączkowy, turzyca oszimska i japońska, ognik z jadalnymi owocami, jałowiec i jarmuż, który nawet w formie zamarzniętej zachowuje żywe barwy. Do doniczki można wsypać szyszki.
9. Zimowe wianki na drzwi
Wianek na drzwiach niekoniecznie musi być świąteczny. Uroczo na drzwiach będzie prezentował się zarówno ten wykonany z gałęzi drzew iglastych, jak i wianek z zasuszonych kwiatów, liści, wikliny oprószonej śniegiem w sprayu, czy bielonych gałązek.
10. Zimowe rzeźby i figurki - drewniane, stalowe, a może śnieżne?
Figurki ogrodowe kojarzą się z pociesznymi krasnalami, ale możesz postawić na coś zupełnie innego! Może drewniana choinka, kreatywnie pomalowana przez pociechy albo podświetlona biała ażurowa stalowa ławeczka w okolicy ganku? W ogrodzie świetnie sprawdzą się również szklane kule. W środku możesz umieścić figurki świąteczne lub gałązki roślin.
Zimowe dekoracje i ozdoby: podsumowanie
Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby czuć się dobrze we własnym domu. Wybierz takie ozdoby, które sprawią Ci przyjemność i wprowadzą do wystroju wnętrza świąteczną atmosferę.