Iglaki to uniwersalne, łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne rośliny, które możemy posadzić zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie lub balkonie. Wiele gatunków osiąga małe lub średnie rozmiary i nadaje się do uprawy w pojemnikach takich jak skrzynie czy duże donice. Te zimozielone rośliny latem będą stanowić piękne zielone tło dla sezonowych gatunków kwitnących, a zimą ożywią przestrzeń i będą się pięknie prezentować w śnieżne i mroźne dni.

Iglaki nie są zbyt wymagające i raczej rzadko atakują je choroby lub szkodniki. Są odporne na działanie niskich temperatur i czasowy niedobór wody. Ponadto nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wybór gatunków i odmian, którymi możemy przyozdobić duży taras, jest ogromny. Znajdzie się również coś na balkon o małym metrażu, ponieważ w sprzedaży z roku na rok pojawia się coraz więcej karłowych odmian iglaków. Poznaj pięć gatunków iglaków idealnych na taras lub balkon

Jakie gatunki iglaków nadają się na taras lub balkon?

Przede wszystkim powinny to być rośliny średnich lub niewielkich rozmiarów. Odmiany wybieramy więc, kierując się nie tylko ich wyglądem i swoim gustem, ale także siłą wzrostu rośliny i maksymalnymi osiąganymi przez nią rozmiarami.

1. Żywotniki Thuja

Najlepszym gatunkiem na taras jest żywotnik zachodni Thuja occidentalis. Roślina ta wywodzi się z Ameryki Północnej, ale już od XVI wieku jest z powodzeniem uprawiana w Europie. W Polsce jest już uważana za gatunek zadomowiony. Podstawowy gatunek dorasta do ponad 15 metrów wysokości i osiąga 3-4 metry szerokości. Jest jednak wiele odmian karłowych, które są znacznie mniejsze i z powodzeniem możemy je uprawiać w pojemnikach na tarasie czy balkonie.

Żywotnik zachodni ma łuskowate aromatyczne igły, które z wierzchu mają kolor ciemnozielony, a od spodu jasnozielony. W zimie wierzchnie igły często brązowieją, co jest naturalnym procesem. Roślina wytwarza małe kulisto- owalne szyszki, które początkowo mają kolor żółty, a z czasem brązowieją. Żywotnik jest łatwy w uprawie i nie ma wygórowanych wymagań, ale aby ładnie się rozrastał i był zdrowy, warto zapewnić mu optymalne warunki wzrostu. Roślina będzie się czuła najlepiej na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Podłoże do uprawy żywotnika powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne i mieć lekko zasadowy odczyn.

Niewielkich rozmiarów odmiany żywotników polecane na tarasy i balkony to:

 • Little Champion o karłowej kulistej budowie i miękkich jasnozielonych igłach,
 • Little Gem - odmiana o kulistej formie i ciemnozielonych łuskach,
 • Micki o piramidalnej formie i soczyście zielonych łuskowatych igłach,
 • Mr Bowling Ball- piękna soczyście zielona odmiana o kulistym poduszkowatym pokroju,
 • Rheingold o złocistym, niemalże cytrynowym wybarwieniu igieł.

2. Jałowce Juniperus

Jałowce to rośliny, które dziko rosną pospolicie na półkuli północnej oraz w rejonach klimatu umiarkowanego, oraz subpolarnego, a także na górskich obszarach strefy międzyzwrotnikowej. W zależności od gatunku i odmiany jałowce to rośliny o bardzo zróżnicowanym wzroście od gatunków płożących po takie, osiągające nawet do 40 metrów wysokości. Do uprawy pojemnikowej wybieramy oczywiście te, rośliny o mniejszych rozmiarach.

Liście jałowców mogą być kłujące lub łuskowate. Jałowce rosną bardzo wolno, są łatwe w uprawie i mają ogromne zdolności adaptacyjne. Poradzą sobie niemal w każdym podłożu i na każdym stanowisku (poza głębokim cieniem), jednak, aby jak najlepiej rosły i pięknie się prezentowały, warto zapewnić im idealne warunki. Jałowce najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Preferują one przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże. W praktyce świetnie rosną w typowej ziemi ogrodniczej, którą kupimy w każdej kwiaciarni lub w podłożu do iglaków.

Do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie sprawdzą się jałowiec pospolity Juniperus communis i jałowiec sabiński Juniperus sabina. W przypadku jałowca pospolitego polecane do uprawy pojemnikowej odmiany to:

 • Anna Maria - odmiana o poduszkowym pokroju,
 • Compressa o kolumnowym kształcie,
 • Goldshatz - odmiana karłowa płożąca o bardzo oryginalnym pomarańczowo- żółtym kolorze igieł,
 • Depressa Aurea o żółtych igłach,
 • Spoty Spreader o bardzo dekoracyjnych pstrych igłach.

Z kolei w przypadku jałowca sabińskiego godne polecenia są takie odmiany jak: 

 • Erecta o wzniesionym pokroju i intensywnie zielonym kolorze,
 • Glauca o pięknych srebrzysto - zielonych łuskach,
 • Mas o niebiesko - szaro - zielonym zabarwieniu,
 • Tamariscifolia o srebrzysto - niebieskim zabarwieniu,
 • Variegata w pstrym zielono - kremowym kolorze.

3. Cisy Taxus

Cis jest wiecznie zielonym drzewem lub krzewem iglastym występującym naturalnie w Europie, zachodniej Azji oraz północnej Afryce. Cisy to rośliny wolno rosnące, o zielonych miękkich ostro zakończonych, ale nie kłujących igłach. Charakterystycznym elementem ozdobnym cisów są niewielkie nasiona otoczone mięsistą jaskrawoczerwoną osnówką. Cis to gatunek silnie trujący. Jedyną nietrującą częścią rośliny jest właśnie ta czerwona osnówka.

Cisy preferują stanowiska półcieniste. Nie nadają się do uprawy na bardzo nasłonecznionym tarasie lub balkonie na przykład takim wychodzącym na południe. Zdecydowanie najlepiej będą się czuły na tarasie północnym, północno-wschodnim czy północno-zachodnim. Rośliny dobrze rosną zarówno w glebie o odczynie obojętnym, jak i lekko kwaśnym czy lekko zasadowym. Pamiętajmy jedynie, że podłoże w donicy powinno być przez cały czas lekko wilgotne. Cis nie lubi być przesuszany.

Do uprawy w dużych pojemnikach na tarasie polecane są takie odmiany cisa jak:

 • Aurea odmiana cisa pospolitego o złocistych igłach,
 • Denisformis- cis pospolity o krzaczastym pokroju dorastający do wysokości 1,5 metra,
 • Goud Elsje- odmiana cisa pospolitego o żółto- zielonych igłach dorastająca do 70 cm,
 • Nana – cis japoński osiągający zaledwie o,5 metra wysokości,
 • Summergold- odmiana cisa pospolitego, której igły latem są złocistożółte, a zimą brązowo- zielone.

4. Sosny Pinus

Sosna to przepiękne zimozielone drzewo lub krzew iglasty występujący w strefie klimatu umiarkowanego i rejonach górskich w innych strefach klimatycznych. Sosny mają długie cienkie zaostrzone igły wyrastające po kilka w krótkopędzie, przy czym ich ilość jest różna w zależności od gatunku sosny. Szyszki sosen są stojące i opadają na ziemię w całości.

W Polsce naturalnie występuje sosna pospolita oraz gatunki górskie takie jak kosodrzewina, oraz limba. Sosny lubią stanowiska słoneczne i lekką przepuszczalną, próchniczą glebę. Mają umiarkowane wymagania wodne i dobrze znoszą czasowy niedobór wody w glebie. Choć sosna z reguły kojarzy nam się z dużym drzewem, które trudno sobie wyobrazić w donicy, to jednak są karłowe odmiany, które idealnie nadają się do uprawy pojemnikowej.

Świetnym wyborem na taras lub balkon będzie:

 • sosna bośniacka Pinus heldreichii karłowa odmiana Smiddti o kulistym kształcie, 
 • sosna drobnokwiatowa Pinus parviflora takich odmian jak Blue Giant, Glauca i Tempelhof,
 • sosna czarna Pinus nigra w wolno rosnących odmianach takich jak Helga, Rondello czy Spielberg,
 • sosna gęstokwiatowa Pinus denisoflora w karłowej kulistej odmianie Low Glow czy bardzo ciekawej odmianie Tamoyosho Compacta, która po latach wyrasta na niskie urocze wielopniowe drzewko o parasolowatym pokroju, 
 • sosna karłowa Pinus pumila odmiany Glauca o srebrzystych igłach.

5. Świerki Picea

Świerki to wiecznie zielone drzewa iglaste występujące na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym oraz chłodnym. W Polsce naturalnie rośnie tylko jeden gatunek. Jest to świerk pospolity Picea abies. Jednak w uprawie ogrodowej oraz nasadzeniach występują także pospolicie inne gatunki świerków.

Świerki mają typowy „choinkowy” pokrój. Ich korona jest regularna, stożkowata i ostro zakończona. Igły są sztywne zielone, skrętoległe, przeważnie ostro zakończone. Szyszki są cylindryczne, zwisające i opadają na ziemię w całości. Jest to bardzo tolerancyjny i łatwy w uprawie gatunek. Świerki są odporne na suszę, zanieczyszczenia powietrza i gleby oraz mróz. Lubią stanowiska słoneczne i żyzną umiarkowanie wilgotną glebę o odczynie lekko kwaśnym.

Świerki nadające się do uprawy pojemnikowej to przykładowo: 

 • świerk biały Picea glauca odmiany Conica o stożkowatym kształcie, 
 • świerk kaukaski Picea orientalis odmiany Gracilis o gęstej stożkowatej koronie, który po 10 latach uprawy osiąga zaledwie metr wysokości,
 • świerk kłujący Picea pungens w karłowych odmianach takich jak Blue Trinket, Brynek, Hermann Naue, Glauca Globosa,
 • świerk pospolity Picea abies- odmiany karłowe Nidiformis lub Pusch,
 • świerk pospolity Picea abies w wolno rosnących płaczących odmianach o zwisającym pokroju na przykład Formanek, Frohburg, Invera i Loreley.

Jak pielęgnować iglaki w donicach?

Pielęgnacja iglaków rosnących w pojemnikach nie jest trudna. Wystarczy regularnie podlewać rośliny. W okresie letnim można je także od czasu do czasu zasilić nawozem do iglaków. Dbajmy również o to, by na bieżąco usuwać wszelkie pożółknięte igły czy uszkodzone gałązki. Roślin nie trzeba przycinać, choć wiele gatunków iglaków jak na przykład cisy, nadaje się do formowania i jeśli mamy ochotę, to możemy wyczarować z nich piękne ozdobnie uformowane okazy.

Przy zakupie iglaka na taras czy balkon dokładnie dowiedzmy się, jaką maksymalną wysokość osiąga roślina i jakie jest jej tempo wzrostu. Jest to bardzo ważne w kontekście wybrania dla niej odpowiedniej donicy lub skrzyni. Iglaki nie przepadają za częstym przesadzaniem, dlatego najlepiej od razu posadzić je w dużym pojemniku, który wystarczy na co najmniej kilka lat.

Kolejną niezwykle istotną kwestą jest zabezpieczenie roślin na zimę. Choć większość iglaków jest wystarczająco odporna na mróz, aby bez problemu przezimować na zewnątrz w naszym klimacie, to jednak warto zabezpieczyć młode okazy przed niską temperaturą. Silne mrozy mogą zaszkodzić roślinom rosnącym w pojemnikach, ponieważ podłoże w nich wychładza się łatwiej i szybciej niż w przypadku iglaków rosnących w gruncie. Warto więc ocieplić na zimę donicę lub skrzynię choćby agrowłókniną.

Iglaki to rośliny uniwersalne, które sprawdzą się na każdym tarasie i balkonie, bez względu na to, w jakim stylu chcemy go urządzić. Będą pięknie się prezentować zarówno w towarzystwie kwitnących roślin jednorocznych, jak i bylin, gatunków o ozdobnych liściach oraz ziół i warzyw. Po iglaki na taras najlepiej wybrać się do dobrej szkółki roślin. Znajdziemy tam zdrowe okazy w atrakcyjnych cenach, a specjalista od lat zajmujący się uprawą tych roślin chętnie doradzi nam w kwestii wyboru gatunku, odmiany, sposoby pielęgnacji roślin, a nawet aranżacji tarasu.