Często zastanawiamy się jak można by pomóc ptakom w okresie zimowym. Wiadomo przecież że ta pora roku to prawdziwa udręka dla tych stworzeń. Jednym z najlepszych sposobów jest zbudowanie im karmnika. Ten niewielkich rozmiarów ptasi domek stanowi zarówno bezpieczne miejsce schronienia jak też ciekawą ozdobę ogrodową. Zwłaszcza te karmniki które wykonaliśmy własnoręcznie cieszą oko najbardziej.

Co prawda zbudowanie karmnika dla ptaków nie należy do najprostszych czynności, za to praca przy nim to bezspornie dużo frajdy i satysfakcji po jego ukończeniu. Jakimi warunkami powinniśmy się kierować decydując się na budowę ptasiego schronienia? Czy lepiej swą rolę spełni duży i przestronny karmnik czy raczej mniejsze i ciaśniejsze gniazdko? To jak duży będzie nasz prosty karmnik dla ptaków uzależnione jest od wielkości ptaków mających w nim zamieszkać. Konstrukcja takiego karmnika w żadnym wypadku nie powinna posiadać żadnych ostrych i niebezpiecznych elementów.

Karmnik dla ptaków DIY

Dla wyrafinowanego fachowca bądź zapalonego majsterkowicza zbudowanie karmnika krok po kroku nie powinno stanowić większego problemu. Nieco inaczej wygląda sprawa z nowoczesnymi, designerskimi karmnikami dla ptaków. To już wyższy poziom wtajemniczenia. Pomysłów na karmnik jest wiele. Od czego więc zacząć?

Pierwszym krokiem podczas montażu ptasiego karmnika jest montaż konstrukcji. Aby zbudować karmnik średniej wielkości powinniśmy się zaopatrzyć w kantówki drewniane o długości ok. 20 cm. Posłużą one jako konstrukcja pod zadaszenie naszego karmnika. Kantówki te mocujemy za pomocą wkrętów do podłogi, którą stanowi prostokątny lub kwadratowy kawałek deski. Aby w przyszłości pokarm dla ptaków nie wysypał się z karmnika, warto zabudować podłogę z każdej strony cieniutką bandą.

Do stworzenia daszka potrzebować będziemy dwóch deseczek które skręcamy za pomocą wkrętów do drewna pod kątem prostym. Następnym krokiem jest montaż tak wykonanego daszku do wcześniej przygotowanej konstrukcji. Aby mieć pewność że nasz karmnik dla ptaków będzie trwały i solidny, należy skręcić go odpowiednio mocno i wykonać ze stosunkowo trwałych materiałów. Niezbędnym elementem poprawnie wykonanego karmnika dla ptaków jest jego impregnacja. Najlepiej czynność tą wykonywać przy pomocy pokostu lnianego. Pamiętajmy że malujemy karmnik tylko z zewnątrz. W środku należy zachować materiał naturalny gdyż taki będzie bardziej przyjazny dla naszych małych lokatorów.

Karmnik jako ptasia restauracja

Choć może nam się wydawać że karmnik to świetne miejsce na pozostawianie w nim resztek pożywienia warto pamiętać że miejsce to, to nie śmietnik. Na pewno nie należy ptaków dokarmiać chlebem gdyż jego nadmiar może poważnie uszkodzić ptasi układ pokarmowy. Należy również unikać pokarmów ze zwiększoną zawartością soli oraz bogatych w konserwanty. Co zatem można zaserwować naszym ptakom? Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie zaopatrzenie się w specjalną karmę dla ptaków. Kupić ją można bez problemu w każdym sklepie zoologicznym. Świetnym rozwiązaniem będzie także podawanie ptakom czarnego słonecznika oraz kawałków wędzonej słoniny. Zapewnia ona ptakom duży zastrzyk energii zwłaszcza w wyjątkowo mroźne, zimowe dni.

Gdzie zamocować karmnik?

Przygotowanie odpowiedniego miejsca na zamocowanie karmnika to niezwykle istotna sprawa. Najważniejsze aby zabezpieczyć go przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przecież karmnik to nie tylko miejsce spożywania posiłków ale także odpoczynku. Jeśli my lub nasi bliscy lubimy obserwować ptaki, karmnik można zawiesić w pobliżu okna. Przylatujące i odlatujące ptaki na pewno dostarczą wielu ciekawych wrażeń.

Gdzie kupić prosty lub designerski karmnik dla ptaków?

O ile do niedawna wśród karmników dla ptaków rządziły proste i prowizoryczne konstrukcje, o tyle w dzisiejszych czasach nawet one doczekały się swoich designerskich modeli. Takie nowoczesne i wyszukane karmniki z łatwością można kupić w marketach budowlanych, sklepach zoologicznych lub na zamówienie w zakładach stolarskich.