Rośliny doniczkowe w domu mogą pełnić różne funkcje. Wyeksponowane, przyciągają wzrok i dodają wnętrzom uroku. Ustawione w strategicznych miejscach oczyszczają, nawilżają i neutralizują promieniowanie elektromagnetyczne i działają uspokajająco.

Rośliny doniczkowe dla zapominalskich

Zieleń w domu dodaje uroku, ożywia wnętrze i wprowadza niepowtarzalny klimat. Kwiaty doniczkowe oprócz walorów ozdobnych często spełniają dodatkowo funkcję naturalnych, oczyszczaczy powietrza. Umieszczając je w strategicznych miejscach, np. w sypialni możemy cieszyć się czystym i bezpiecznym dla naszego zdrowia powietrzem.

Rośliny doniczkowe niewymagające wielu zabiegów to doskonałe prezent dla zapominalskich lub żyjących w ciągłym biegu osób. Pozostawione bez opieki i wody przetrwają i nadal będą cieszyć oczy swoim widokiem. Odporne na zaniedbania, niewymagające częstych zabiegów pielęgnacyjnych są też idealne dla osób początkujących zaczynających dopiero swoją przygodę z hodowlą kwiatów.

Kwiaty doniczkowe odporne na suszę

Ozdobne, a zarazem odporne na brak wody kwiaty to doskonała alternatywa dla wszystkich zapracowanych. Wystarczy wybrać odpowiednie i rozmieścić je w miejscach, zgodnych z ich potrzebami. Właściwe stanowisko i podłoże oraz oszczędne podlewanie to wszystko, czego potrzebują do dobrego wzrostu.

Zamiokulkas - wieloletnia roślina doniczkowa popularna na całym świecie. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, jest odporna na brak światła, dobrze znosi suszę i niską wilgotność powietrza. Jako sukulent potrafi gromadzić wodę i składniki pokarmowe, które wykorzystuje w czasie większych niedoborów.

Kaktus - popularny sukulent spotykany w wielu domach, biurach oraz w fabrykach. Doskonale znosi okresową suszę, obniżoną wilgotność powietrza i duże zapylenie. Praktycznie bezobsługowy, kwiat podlewa się rzadko, ale obficie. Zimą przechodzi w stan spoczynku i nawadnianie nie jest konieczne.

Sansewieria - łatwa w uprawie, preferująca suszę i okresowy brak wody roślina doniczkowa, często spotykana jest w pomieszczeniach biurowych, w urzędach i w domach. Zaliczana jest do tzw. żelaznych roślin. Ten wieloletni tropikalny sukulent preferuje temperaturę powyżej 10 stopni C. Z uwagi na właściwości pochłaniające toksyny i inne zanieczyszczenia, bardzo często ustawiany jest w sypialniach i w miejscach o dużym zapyleniu.

Grubosz - to wyjątkowo ozdobna roślina przypominająca drzewko bonsai. Określany często jako "drzewko szczęścia" lub "drzewko pieniężne" (jego liście z kształtu przypominają monety) jest łatwym w uprawie kwiatem doniczkowym. Nie ma specjalnych wymagań, dobrze znosi okresowy brak wody, preferuje stanowiska o umiarkowanym nasłonecznieniu i można go formować, przycinając pędy.

Patyczak - niewymagający i łatwy w uprawie kwiat doniczkowy zaliczany jest do rodziny kaktusowatych. Rhipsalis to oryginalna żywa ozdoba. Zbudowany z miękkich, cienkich i zwisających pędów, często kwitnie, szybko się rozrasta i może być umieszczany w różnych miejscach w domu. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i w tych bardziej zacienionych.

Rośliny domowe łatwe w uprawie

Jukka z rodziny agawowatych jest niewymagająca, łatwa w hodowli i wyjątkowo efektowna. Ozdobny pióropusz z ostro zakończonych liści kojarzony jest z palmami. Pochodząca z Ameryki Południowej roślina nie ma specjalnych wymagań i dobrze znosi okresową suszę. Preferuje słoneczne stanowiska i umiarkowane podlewanie.

Kalanchoe to niewymagający zabiegów kwitnący sukulent. Występuje w różnych kształtach i rozmiarach. Drobne kwiaty owinięte liśćmi przypominają bukiet. Nie wymaga częstego podlewania, dobrze znosi okresową suszę i jest odporny na choroby. Nie powinien być uprawiany w niskiej (poniżej 12 stopni) temperaturze.

Inne łatwe w uprawie rośliny to Dracena Lucky Bamboo, Zielistka, Beukarnea wygięta, popularne i znane ze swoich właściwości leczniczych Geranium oraz Epipremnum złociste. Wszystkie uznawane są za łatwe w uprawie, odporne na choroby i prawie bezobsługowe.

Stojące, pnące i zwisające rośliny mogą być doskonałym uzupełnieniem domowych wnętrz. Oprócz niewątpliwych walorów ozdobnych kwiaty doniczkowe pochłaniając szkodliwe toksyny, nawilżając i produkując tlen, tworzą w domu korzystny dla zdrowia mikroklimat, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia.