Czas pandemii pokazał nam, jak bardzo ważny jest sen, by utrzymać w dobrej kondycji nasze ciało i psychikę. To niezbędny warunek, by zapewnić sobie równowagę w pomiędzy aktywnością i relaksem, zachować work-life balance. Inwestycja w zdrowy sen to najlepszy kierunek, by zregenerować się na wiosnę.

Dla 84% badanych Polaków sypialnia w domu to azyl, miejsce zarezerwowane do wyciszenia się, bycia sam na sam, a 75% deklaruje, że sypialnia służy wyłącznie do spania i relaksu, co oznacza, że zgodnie z zaleceniami ekspertów nie zabieramy pracy do łóżka - tak wynika z badań użytkowników przeprowadzonych przez Hilding Anders Polska skandynawską markę materacy, która od 20 lat projektuje i produkuje materace także w Polsce. Kilka lat temu firma przeprowadziła pierwsze na rynku Badania Jakości Snu Polaków, by edukować i dzielić się doświadczeniami w zakresie efektywnego snu i wypoczynku. W ostatnim badaniu sprawdziła, jakie znaczenie ma dla Polaków sypialnia. 

Jak widzimy swoją sypialnię?

Świadomość znaczenia snu i stworzenia odpowiednich warunków, by faktycznie odpoczywać efektywnie w ostatnich latach bardzo wzrosła. Jak widzimy swoją sypialnię? Jako miejsce chronione przed gośćmi, a czasem także innymi domownikami, gdzie można pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Aranżację sypialni ściśle podporządkowujemy wypoczynkowi, zwracamy uwagę na wygodę, wyciszenie. W projektowaniu tego wnętrza jest silna tendencja do zachowania prostoty, czasem minimalizmu to przykład sypialni w skandynawskim stylu, który bliski jest marce Hilding. Na drugim jednak biegunie lubiany jest przez Polaków styl glamour w sypialni, jako sposób na rozpieszczanie siebie, stworzenie namiastki luksusu i otoczenie się ulubionymi gadżetami, które uruchamiają miłe wspomnienia i dzięki temu, też pomagają się nam zrelaksować. 

Sypialnia - miejsce intymne

Mówimy o swojej sypialni z czułością, podkreślają intymność np.: "Sypialnia to pomieszczenie, w którym śpimy, odpoczywamy i kochamy się - taki nasz azyl. Komnata rozkoszy i przyjemności, spokoju i snu" lub "Zdarza mi się w łóżku pić kawę, to taki poranny rytuał, ale podoba mi się, kawa lepiej smakuje" czy wręcz jako miejsce dostępne tylko dla współlokatorów "Nie lubią, jak ktoś zagląda mi do sypialni. To jest moje intymne miejsce i jeśli ktoś wejdzie, to zakłóca mój spokój. Nawet jak przychodzą goście i chcą zobaczyć mieszkanie, nie pokazuję sypialni"

Brak sypialni jest przez badanych zwykle określany jako stan przejściowy. U osób młodych, stojących dopiero u progu dorosłego życia, mieszkających z rodzicami, jest to pomieszczenie wielofunkcyjne. To prywatna i spersonalizowana przestrzeń pracy, aktywności i wypoczynku. Kolejną przyczyną braku sypialni i wygodnego łóżka z materacem jest konieczność związana z brakiem dostatecznej liczby pomieszczeń w mieszkaniu. Miejsce do spania jest wtedy najczęściej jednocześnie salonem, gdzie skupia się życie całej rodziny, tu przyjmowani są goście. Z powodów kulturowych nie ma tu przyzwolenia na łóżko z materacem. Jest to bardzo silna bariera psychologiczna. W tej sytuacji badani przyznają, że ich potrzeby komfortowego snu pozostają niezaspokojone. 

Polacy doceniają sypialnię

Badania przeprowadzone przez Hilding Anders Polska wykazują, że coraz więcej Polaków posiada wydzieloną sypialnię (69,1%) i wskaźnik ten coraz bardziej rośnie. Wynika to ze stopniowego polepszenia warunków życiowych, a także ze wzrostu świadomości znaczenia snu w naszym życiu. Aby sprostać wyzwaniom dnia codziennego, musimy zainwestować w dobrej jakości sen. Sypialnia staje się więc naturalnie jednym z ważniejszych miejsc w domu, dlatego więcej uwagi przywiązujemy do jej umeblowania i aranżacji. To właśnie materac i łóżko są najważniejszymi elementami dobrego środowiska snu i wystroju sypialni

Materac dla dobrego snu

Prowadząc codziennie aktywny tryb życia, pracując zawodowo, spędzając czas z dziećmi i szukając wolnej chwili na nasze pasje czy dyscypliny sportowe, zmuszamy nieustannie nasze ciało do większej wydajności. Dlatego, dla utrzymania doskonałej równowagi między wysiłkiem a regeneracją, która na niego pozwala, właśnie sen staje się tak ważny. I nie chodzi tylko o jego stricte fizjologiczny aspekt. Niezwykle istotny jest sposób i miejsce, w jakich odpoczywamy. Stało się to jeszcze ważniejsze w czasie pandemii, gdy wiele osób musiało zmagać się z chorobą swoją lub bliskich. 

Wygodne łóżko, idealnie dobrany materac. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy, że odpowiednie podłoże do spania stanowi 90% naszego zdrowego snu, daje nie tylko więcej energii do działania, ale także zapobiega bólom mięśni i ciała oraz schorzeniom kręgosłupa. Niewygodne miejsce do spania - często rozkładana kanapa z nierówną powierzchnią, za krótką do naszego wzrostu lub zużyty, wgnieciony materac - w dłuższej perspektywie naraża nasze ciało, a zwłaszcza kręgosłup i mięśnie na kilka godzin dyskomfortu podczas każdej doby. Dlatego powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego materaca, który może zmienić na lepsze jakość naszego codziennego snu i regeneracji. 

Jaki materac wybrać?

Materac piankowy czy sprężynowy? Zwykle zadajemy sobie to pytanie, poszukując nowego materaca. Propozycją może być materac Modern z oferty Hilding Anders Polska to model wysokoelastyczny, piankowy o uniwersalnym przeznaczeniu. Dzięki dwóm poziomom twardości polecany jest zarówno osobom o niskiej wadze, preferującym sen na twardszym podłożu, jak i osobom o podwyższonym ciężarze ciała, nawet do 140 kg. Zatem idealnie nadaje się dla par o różnej masie ciała. Jeśli nie możemy zdecydować się, czy wolimy bardziej miękki, czy twardszy materac wystarczy przetestować obie strony i wybrać odpowiednią dla siebie (wygodne uchwyty pomagają go swobodnie odwrócić).

Otwartokomórkowa struktura pianki gwarantuje doskonałą wentylację, a tym samym odpowiednią higienę snu. 7 zróżnicowanych stref twardości zapewnia idealne dopasowanie i wsparcie całego ciała, komfort oraz sprężystość i elastyczność. Delikatny w dotyku i puszysty pokrowiec Cashmere ma właściwości antyalergiczne i wchłania do 40% wilgoci z otoczenia, co  odpowiada na potrzeby alergików. Pokrowiec jest odpinany, można go wyprać w warunkach domowych w temperaturze 40 stopni. Materac posiada 15 lat gwarancji. 

Materace hybrydowe - innowacja w trosce o sen

Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku są materace hybrydowe łączące zalety materacy piankowych i sprężynowych. Przykładem może być model Dance marki Hilding. To nowoczesny materac hybrydowy zbudowany z 7-strefowego systemu drobnych sprężyn Pocket Plus o wysokości aż 15 cm, które pozwalają uzyskać optymalną sprężystość, bardzo wysoką elastyczność punktową oraz doskonałe wsparcie dla kręgosłupa. Wierzchnia warstwa stworzona z dwóch wysokich warstw pianek - wysokoelastycznej pianki HR o wyższym poziomie twardości dla zapewnienia dodatkowego podparcia oraz lekko chłodzącej pianki FloFom - tworzą strefę komfortu. Dzięki temu materac reaguje na zmianę ułożenia ciała i dostosowuje się do kształtu kręgosłupa, pozwalając na dogłębną regenerację wszystkich mięśni. To idealne rozwiązanie dla par (także z dużą różnicą wagową) i osób aktywnych. Materac występuje w wielu rozmiarach, w tym najbardziej popularnych - materace 140x200, materace 160x200, ale też 180x200. 

Decydując o zakupie materaca, pamiętajmy, żeby kierować się najważniejszymi wartościami: zdrowiem, indywidualnymi predyspozycjami i stylem życia. Zwróćmy też uwagę na materiały, z których materac jest wykonany, certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość produktu i niezawodność marki. Jak pokazały badania przeprowadzone przez Hilding Anders Polska, największym wyzwaniem dla kupujących jest wybór odpowiedniego materaca spośród dużej liczby modeli o skomplikowanych parametrach technologicznych. Na tej podstawie w kolekcjach marki Hilding wprowadzono istotne zmiany. Zaprojektowano czytelne piktogramy - oznaczenia produktów. Każdy z modeli otrzymał charakterystykę, dla jakiego użytkownika jest szczególnie polecany: osób aktywnych, niemowląt, dla młodzieży, seniorów, par i par o dużej różnicy wagowej, jak również alergików czy osób z bólem kręgosłupa. Wszystkie te oznaczenia znalazły się w nowym katalogu produktów, na stronie www.hilding.pl i w miejscach sprzedaży. Ułatwia to wybór właściwego modelu i podzielenie się wiedzą ekspercką dotyczącą jakości i warunków dobrego snu. 

Stwórzmy w sypialni strefę komfortu, która będzie spełniała nasze najwyższe oczekiwania i co najważniejsze zapewniała zdrowy i w pełni regenerujący sen. Wtedy wkroczymy w wiosenny czas pełni sił witalnych i chętni do aktywności.

Więcej propozycji na: www.hilding.pl