Przed Tobą remont i urządzanie mieszkania? Zastanawiasz się, w jaki sposób wykończyć sypialnię, jak dobrać wystrój, oświetlenie i kolory? W tym artykule przedstawimy kilka sprytnych patentów na to, żeby uczynić nową sypialnię przytulną. Zostań z nami, żeby dowiedzieć się, jak przeobrazić pomieszczenie w prawdziwą oazę do wypoczynku i miejsce, które gwarantuje dobry sen.

Przytulna sypialnia - najważniejsze zasady aranżacji

Jeśli chcemy, żeby nasza sypialnia była urokliwa i przytulna, musimy trzymać się kilku zasad dotyczących jej aranżacji. Po pierwsze, przytulna sypialnia nie może być zagracona. Biorąc pod uwagę wystrój i dobierając meble, pamiętajmy, by nie przesadzić z ich ilością. Proporcje mają ogromne znaczenie. Aranżacja przytulnej sypialni wymaga odrobiny wyczucia i zachowania zdrowego rozsądku jeśli chodzi o dobór ozdób.

Po drugie, starajmy się, żeby sypialnia rzeczywiście spełniała swoją funkcję. Nie umieszczajmy w sypialni miejsca do pracy, komputera lub telewizora. Wygodne duże łóżko, piękne szafki nocne, lampy dające łagodne, ciepłe oświetlenie - to naprawdę w większości przypadków wystarczy, aby osiągnąć efekt sprzyjający relaksowi. Telewizor, służbowy laptop, inne sprzęty elektroniczne to niekoniecznie najlepszy wybór, jeśli chodzi o sypialnię i jej docelowe przeznaczenie.  

fot. Miuform

Kolory do przytulnej sypialni

Zastanawiasz się, jakie kolory wybrać, tak, żeby aranżacja przytulnej sypialni prezentowała się znakomicie? Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, jakie kolory najbardziej lubisz? Najlepiej jest wybrać barwy, które odpowiadają naszemu gustowi, ale i w tym aspekcie także należy zachować rozsądek. Niektóre kolory, zwłaszcza o dużym nasyceniu i intensywności, mogą przytłaczać i nie sprzyjać relaksowi.

Jeśli marzy nam się np. sypialnia cała na czerwono, w trakcie realizacji może się okazać, że jednak ciężko wypoczywa się w tak zaaranżowanej przestrzeni. Biel, szarość, beże, kolory z palety barw natury o umiarkowanym nasyceniu to najlepszy wybór jeśli chodzi o niemal każde wnętrze sypialniane. Pamiętajmy też, że przytulna mała sypialnia powinna być pomalowana na jasny kolor, bo ciemny ją dodatkowo optycznie pomniejszy. To ważny wnętrzarski trick: jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenia, a ciemne - znacząco je zmniejszają. Kolory do przytulnej sypialni muszą być zatem dobrane odpowiednio pod metraż pomieszczenia oraz nasz indywidualny gust.

fot. Budzik Studio/ Miloo Home

Oświetlenie do przytulnej sypialni

Ważną sprawą przy aranżacji przytulnej sypialni jest również kwestia dobrania odpowiedniego oświetlenia. Światło w sypialni powinno mieć kilka źródeł. Oprócz standardowego oświetlenia sufitowego warto zamontować kinkiety lub lampki nocne, które będą dawać ciepłe, rozproszone światło o małej intensywności wtedy, kiedy będziemy szykować się już do snu.

W sklepach znajdziemy mnóstwo ciekawych rozwiązań technologicznych, które umożliwiają sprawne zarządzanie światłem w sypialni. Na niektóre rozwiązania warto się zdecydować już na etapie projektu remontu i wystroju. Wyłączanie światła za pomocą pilota, dowolne przyciemnianie i rozjaśnianie pomieszczenia - jest to możliwe za naprawdę nieduże pieniądze. Ciekawe oświetlenie sprawia, że nawet małe pomieszczenie może stać się super przyjazną, przytulną małą sypialnią.

Przytulna sypialnia na poddaszu - jak ją urządzić?

Poddasze jest zawsze wyzwaniem w aranżacji: skosy powodują, że ustawność pomieszczenia znacząco jest mniejsza w porównaniu z tradycyjnym metrażem bez skosów. Poddasze świetnie nadaje się jednak do tego, żeby zaaranżować na nim sypialnię z prawdziwego zdarzenia. Jeśli chcemy urządzić przytulną sypialnię na poddaszu, pamiętajmy, by uważnie sprawdzać metraż i ustawność danego pomieszczenia, za każdym razem, kiedy decydujemy się na jakieś rozwiązanie.

fot. VOX

Mała przytulna sypialnia w bloku - jaką aranżację wybrać?

Jeśli posiadamy bardzo mały metraż, mieszkanie w bloku i nasza sypialnia to dosłownie kilka metrów kwadratowych, wybierzmy aranżację, w której nie ma przekombinowania. Kilka funkcjonalnych mebli, dobrze dobrane oświetlenie i dobrze dobrane kolory, z odrobiną dodatków może uczynić wnętrze przyjaznym i przytulnym. Przytulna mała sypialnia wymaga jedynie konsekwencji w doborze mebli, kolorów, dodatków i zastosowaniu zasad umiaru.

Zdjęcie otwierające artykuł: Paradyż