Rozpraszacze to wszystkie te czynniki, które odciągają Twoją uwagę od tego, co jest naprawdę ważne - czyli od odpoczynku. Niektóre z nich są oczywiste, inne mniej, ale wszystkie mają negatywny wpływ na jakość i ilość Twojego snu. Dlaczego warto się ich pozbyć? Ponieważ sen jest niezbędny dla Twojego zdrowia, samopoczucia i wydajności. Podczas snu Twój organizm regeneruje się, mózg przetwarza informacje, a układ odpornościowy się wzmacnia. Bez wystarczającej ilości snu możesz być zmęczona i drażliwa, a także mieć problemy z koncentracją, pamięcią i nastrojem.

Zadbaj o to, aby Twój sen był spokojny, głęboki i nieprzerwany. Aby to osiągnąć, musisz się pozbyć tych 3 rozpraszaczy, które mogą Ci to utrudniać:

1. Telefon komórkowy

Telefon komórkowy to jeden z najczęstszych i najbardziej szkodliwych rozpraszaczy, których powinnaś się pozbyć przed snem. Dlaczego? Ponieważ emituje on niebieskie światło, które hamuje wydzielanie melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu dobowego. Melatonina sygnalizuje Twojemu organizmowi, kiedy jest czas na sen, a kiedy na pobudkę. Jeśli jest jej za mało, możesz mieć problemy z zasypianiem i budzić się niewyspana. Poza tym telefon komórkowy to źródło wielu bodźców, które mogą Cię stresować, niepokoić lub nadmiernie ekscytować. Sprawdzanie wiadomości i mediów społecznościowych czy granie mogą wydawać się niewinnym sposobem na relaks, ale w rzeczywistości utrudniają Ci oderwanie się od rzeczywistości i przejście w stan spoczynku. Nie mówiąc już o tym, że telefon komórkowy w nocy może dzwonić lub wibrować, co przerywa Twój sen.

Co zrobić, aby się pozbyć tego rozpraszacza? Najlepiej jest wyłączyć telefon komórkowy na co najmniej godzinę przed snem i odłożyć go z dala od łóżka. Jeśli używasz telefonu jako budzika, ustaw go na tryb samolotowy lub "nie przeszkadzać", aby nie odbierał żadnych sygnałów. Jeśli nie możesz się obyć bez smartfona, ogranicz jego użycie do minimum i korzystaj z funkcji trybu nocnego lub filtru światła niebieskiego, które zmniejszają szkodliwy wpływ światła na Twój sen.

2. Telewizor

Telewizor to kolejny rozpraszacz, który może zakłócać Twój sen. Podobnie jak telefon komórkowy, emituje niebieskie światło, które hamuje wydzielanie melatoniny. Oglądanie wiadomości, filmów, seriali czy programów rozrywkowych może wywoływać w Tobie różne emocje, które nie sprzyjają spokojnemu zasypianiu. Niektóre z nich mogą być nawet tak wciągające, że będziesz chciała oglądać je do późna, co skróci Twój czas snu.

Jak to zmienić? Najlepiej jest nie oglądać telewizji przed snem, a jeśli już, to tylko lekkie i relaksujące programy. Jeśli masz telewizor w sypialni, wyłącz go na co najmniej godzinę przed snem. Unikaj oglądania telewizji w łóżku, ponieważ to może zaburzyć Twój odruch skojarzeniowy, który łączy łóżko z miejscem do spania. Najlepiej zresztą pozbyć się telewizora z sypialni - tak naprawdę niezbędnym wyposażeniem w tym pomieszczeniu jest jedynie łóżko z wygodnym, dopasowanym do Twoich potrzeb materacem: https://sennamaterace.pl/108-materace-90x200.

3. Kawa i inne napoje pobudzające

Kawa i inne napoje pobudzające, takie jak herbata, cola, energetyki czy alkohol, to rozpraszacze, które mogą utrudniać Ci zasypianie i pogarszać jakość Twojego snu. Dlaczego? Ponieważ zawierają kofeinę, teinę, teobrominę lub alkohol, które są substancjami psychoaktywnymi, czyli wpływają na Twój układ nerwowy. Mogą one zwiększać Twój poziom energii, poprawiać nastrój, pobudzać umysł, ale także zakłócać Twój rytm dobowy, hamować wydzielanie melatoniny, skracać fazę snu głębokiego i REM oraz powodować częstsze budzenie się w nocy.

Najlepiej jest unikać picia napojów pobudzających na co najmniej 4-6 godzin przed snem, a jeśli już, to tylko w małych ilościach. Zamiast tego pij wodę, herbatę ziołową lub mleko, które nawilżą Twój organizm, uspokoją układ nerwowy i pomogą Ci zasnąć. Jeśli jesteś uzależniony od kawy lub innych napojów pobudzających, spróbuj zmniejszać ich spożycie stopniowo, aby uniknąć objawów odstawienia, takich jak bóle głowy, drażliwość czy senność.

Pamiętaj, że sypialnia powinna być Twoim azylem. Staraj się ograniczać w niej wszelkie zbędne bodźce, takie jak urządzenia elektroniczne, hałas czy ostre światło. Otaczaj się pięknymi przedmiotami i zadbaj o relaksującą atmosferę. Kluczem do komfortowego, nieprzerwanego snu jest oczywiście wygodne łóżko z materacem, ale elementy takie jak pościel czy poduszki również nie pozostają bez znaczenia. O efektywny sen, po którym będziesz wypoczęta i pełna energii na cały dzień, zadbasz z https://sennamaterace.pl/. Jest to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, oferujący szeroką gamę najwyżej jakości produktów do sypialni.