Przede wszystkim na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma jednej uniwersalnej reguły, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz dla mężczyzn i kobiet. Każdy z nas jest indywidualnością, ma określone gusty i zainteresowania. To właśnie one powinny nadawać ton wystrojowi. Poniższe wskazówki są więc tylko propozycją w oparciu o pewną tradycję, nie zaś - stereotypy.

Męska sypialnia, czyli jaka?

W męskich sypialniach często korzysta się z klasycznej, stonowanej palety kolorów, takich jak głębokie odcienie szarości, granat, butelkowa zieleń czy ciepły brąz. Warto też odnieść się do kilku konwencji stylistycznych, które szczególnie dobrze odnajdują się w takich wnętrzach:

  • Styl skandynawski - jego uniwersalność i harmonia sprawiają, że stanowi doskonały wybór właściwie dla każdego. Inna sprawa, że Skandynawia ma świetne obyczaje w kategoriach chociażby równouprawnienia! Biel, łagodne szarości, odcienie drewna, delikatne pastele - to doskonałe wskazówki także w kontekście wyboru tapety do męskiej sypialni.
  • Styl industrialny - pewna surowość, ale też kreatywność daje szerokie możliwości aranżacyjne w męskiej sypialni. Paleta kolorystyczna jest również w miarę stonowana, niemniej można też postawić na nieoczywiste akcenty. Industrial można śmiało wykorzystywać w aranżacjach typu "man cave".
  • Styl minimalistyczny - w sypialni szczególnie dobrze sprawdzają się szarości, ponieważ korzystnie oddziałują na psychikę i mają właściwości wyciszające. By je nieco złagodzić oraz ocieplić, warto do nich dodać odrobinę drewna czy skóry.
  • Styl vintage - zwłaszcza w wydaniu klasycznie eleganckim, "dżentelmeńskim", z wpływami kolonialnymi. Paleta kolorystyczna jest tu ciepła, głęboka, pojawia się też sporo szykownych, naturalnych materiałów. Warto do tego nawiązywać, dobierając tapetę do męskiej sypialni.
fot. Boras Tapeter

W stronę elegancji

Klasyczna elegancja, w tym inspiracje vintage, stanowią dobry kierunek zarówno dla całego wystroju pomieszczenia, jak i samej tapety do męskiej sypialni. Warto postawić na sprawdzone, harmonijne wzory, takie jak paski, kratka czy bardziej wyrafinowane geometryczne kompozycje w stylistyce art déco. Dobrze sprawdzają się kolory chłodniejsze i bardziej stonowane bez mocnych kontrastów. Mogą to być szarość, granat, ciemna zieleń, brąz z jednej strony, z drugiej - szykowne złote i srebrne akcenty, a z trzeciej - pastele i odcienie drewna.

fot. Deco Martini

Tapeta do męskiej sypialni w wersji minimalistycznej i industrialnej

Tapeta do męskiej sypialni w stylu minimalistycznym również bazuje na harmonii kolorystycznej. Przykład? Jedna barwa (zawsze dobra opcja - szarość!), ale subtelnie zróżnicowana pod kątem odcieni czy faktury. Bardzo ciekawie prezentuje się też chociażby wzór betonu, który odrobinę urozmaici minimalistyczną bazę albo też wprowadzi do wystroju akcent już bardziej w konwencji industrialnej. Ta z kolei zakłada już nieco większą kreatywność oraz nieoczywiste granie kolorami i wzorami. Męska tapeta w tej stylistyce może np. imitować cegłę, skórę czy postarzone drewno, ale też wprowadzać do sypialni wyrazistsze akcenty, jak np. przemysłowe typografie.

fot. Boras Tapeter

Fokus na zainteresowania

Zainteresowania to temat rzeka i przede wszystkim - kwestia bardzo indywidualna. Za pomocą tapety da się je w zjawiskowy sposób zaakcentować w wystroju sypialni. Można więc sięgać do inspiracji literackich, filmowych (np. fototapety jak postery kinowe), nawiązać do ulubionych komiksów czy gier komputerowych albo też skupić się na pasji podróżniczej. Zawsze także świetnie sprawdzają się motywy naturalne - górskie krajobrazy, leśne ostępy albo nadmorskie widoki. Te ostatnie zresztą korzystnie oddziałują na psychikę.

fot. Wallsauce
Autor
Tapeta w męskiej sypialni - oto patent na designerskie wnętrze!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...