Choć gruntownym remontem tarasu powinniśmy się zająć, zanim przyjdzie nam ochota na opalanie się przed domem, to i tak nie wszystko stracone. Na wykonania nowej nawierzchni nie trzeba dużo czasu, bowiem w sprzedaży są zestawy desek z legarami i systemem mocowania, z którym poradzi sobie każdy majsterkowicz. Po położeniu nie musimy ich nawet konserwować, o ile zdecydowaliśmy się na nowoczesne deski kompozytowe.
Potem wystarczy już tylko ustawić meble ogrodowe. Niektórym wystarczą te ratanowe, które już się trochę wysłużyły, ale ze względu na sentyment ich właściciele ograniczą się jedynie do położenia na fotelach nowych poduch. Inni, spragnieni zmian, popędzą na zakupy.
W sklepach, obok mebli ogrodowych z materiałów naturalnych, z pewnością znajdą meble plecione z włókien syntetycznych. Do złudzenia przypominają rattanowe, ale są bardziej odporne na wodę, promienie UV i skrajne temperatury. I często też dużo droższe.
Gruntowna zmiana
Jednym z ważniejszych pytań, jakie zadają sobie ci, którzy planują budowę lub remont tarasu, jest to, z jakich materiałów ma on być wykonany. Nawierzchnia tarasu przez cały rok jest wystawiona na działalność zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego materiał musi się wykazywać wysoką odpornością na deszcz, wiatr i mróz.
Dla drewna niebezpieczna jest przede wszystkim woda, dla materiałów takich jak kamień i ceramika – niskie temperatury. Najczęściej do wykończenia tarasu stosuje się płytki ceramiczne albo drewniane deski. Drewno wygląda pięknie, ale wymaga okresowej konserwacji. Płytki są pod tym względem bardziej praktyczne, łatwo też się je czyści. Stosunkowo wytrzymałe są płyty i kostki betonowe, często też do złudzenia przypominają kamień naturalny lub deski. Jednak i one przed położeniem wymagają zaimpregnowania, by nie wnikała w nie woda i brud. Nie stosuje się ich też do wykańczania tarasów zbudowanych na konstrukcji wspornikowej.
Dobrym rozwiązaniem często okazuje się deska kompozytowa, która wygląda jak drewniana, ale jest zdecydowanie mniej wymagająca. Powstaje ona z połączenia tworzyw sztucznych i mączki drzewnej. W procesie produkcji tworzywo trwale łączy się cząstkami drewna, dzięki czemu materiał jest wytrzymały. Ma jednocześnie pożądane właściwości tworzyw sztucznych – nie blaknie i nie nasiąka wodą, nie atakują go pleśń i szkodniki. Deski kompozytowe łatwo utrzymać w czystości. Z reguły są też niezwykle proste w montażu.
Meblowanie w ogrodzie
Zazwyczaj zadajemy sobie pytanie, jak mają wyglądać meble do ogrodu czy na taras, jakie powinny mieć funkcje i kolory. Nie zawsze jednak mamy ochotę zgłębiać zagadnienia związane z wytrzymałością materiałów, z których wykonuje się fotele i stoły. Wiemy przecież, że zwykle kupuje się meble rattanowe, bo są naturalne i trwałe. Mamy również zaufanie do mebli z drewna teakowego. Nie lubimy mebli metalowych, bo są zimne i ciężkie, a jako ostateczność traktujemy meble z plastiku. Czas jednak zdać sobie sprawę z tego, że naszymi wyborami i przekonaniami rządzą stereotypy.
Po pierwsze meble z wikliny czy meble z rattanu wcale nie są trwałe. Szkodzi im deszcz, płowieją na słońcu. Przy beztroskim traktowaniu po kilku sezonach wyglądają jak nieszczęście. Teak to drewno bardzo wytrzymałe, więc teakowe stoły i krzesła zniosą naprawdę dużo; pamiętajmy jednak, że drewno to materiał naturalny, który ma prawo zmienić kolor pod wpływem słońca. Szczególnie ostrożnie należy traktować tańsze meble sosnowe, którym daleko do wytrzymałości mebli ogrodowych wykonanych z drewna egzotycznego.
Jeśli sceptycznie odniesiemy się do mebli metalowych (z których kiedyś musi przecież poodpryskiwać farba), zostaną nam do rozważenia meble z tworzywa sztucznego. Na szczęście nie wszystkie są z białego, uginającego się plastiku. Najdroższe i cieszące się coraz większym powodzeniem są meble plecione z włókien syntetycznych, nazywanych technorattanem. Tworzywo to ma wszystkie zalety surowca naturalnego - jest lekkie, elastyczne, efektowne, dostępne w wielu odcieniach naturalnych i nie tylko naturalnych. Ma tę przewagę, że nie szkodzą mu zupełnie deszcz i słońce, a także niskie temperatury. Mebli z tworzywa sztucznego nie musimy konserwować. Przed następnym sezonem wystarczy je umyć wodą i są jak nowe.
tekst: Justyna Składowska; zdjęcia serwisy prasowe firm