Według najnowszych trendów nasze tarasy i ogrody powinny być jak najbliższe natury, ale przede wszystkim mają być wygodne. Stają się letnimi salonami, w których można się zrelaksowaćna miękkiej kanapie, zjeść przy stole, posłuchać muzyki.

Na podłodze miękka wykładzina, pod ścianą wygodny fotel z poduchami w modne wzory, dalej biokominek, który wygląda jak otwarte palenisko. Jest też praktyczny stolik z ukrytym schowkiem, pionowy ogród, niewidoczne głośniki, z których sączy się delikatna muzyka, a nawet telewizor chowany w ścianie. Nie, to nie opis salonu w apartamencie, ale balkonu. Tak bowiem powinien wyglądać wedle najnowszych trendów.

aranżacja tarasu - Rhoda Modułowe meble ogrodowe KUNGSHOLMEN - IKEA
Taras czy balkon przestają być tylko dodatkiem do mieszkania, a stają się jednym z ważniejszych czynników decydujących o wartości nieruchomości. Fot. Rhoda Modułowe meble ogrodowe KUNGSHOLMEN pozwalają złożyć dokładnie taki zestaw, jaki jest nam potrzebny. Wykonane są z trwałego i odpornego na działanie czynników atmosferycznych technorattanu. Poduszki KUNGSO mają hydrofobowe, odporne na blaknięcie poszewki. Fot. IKEA

Nasze tarasy i balkony, podobnie jak przydomowe ogrody, przestają być tylko dodatkiem do mieszkania czy domu, a stają się jednym z ważniejszych czynników decydujących o ich wartości. Mają być przedłużeniem tego, co wewnątrz i co za tym idzie powinny być tak samo komfortowe. Standard jak na kempingu to już przeszłość. Nierzadko w meble na balkon czy do ogrodu inwestujemy równie dużo, co w te do salonu, a ich design niczym nie odbiega od wzornictwa mebli do wnętrz.

- Minęły czasy, kiedy był dostępny tylko jeden model mebla ogrodowego, czyli wiklinowy fotel - potwierdza Susan Cohan, amerykańska projektantka ogrodów i terenów zielonych. Znane marki, jak Seletti, Zanotta czy BoConcept, nie kojarzone do tej pory z meblami ogrodowymi wprowadzają je do swojej oferty. Na tym nie koniec.

- Wszystko, co masz we wnętrzu, możesz też mieć na zewnątrz - przekonuje Lisa Port ze studia projektowego Banyon Tree Design Studio w Seattle - od kuchni przez oświetlenie po ogrzewanie.

leżaki APPLARO - IKEA Leżaki Bistro - Kettler
Pozycję leżaków APPLARO można regulować (5 ustawień). Meble wykonane są z drewna akacjowego i bejcowane. Fot. IKEA Leżaki Bistro są wykonane z plecionki, idealnie dopasowują się do kształtu ciała, ich oparcie można dowolnie regulować. Fot. Kettler

Porównanie balkonów do salonów jest zatem w pełni uzasadnione. Wszystko po to, żebyśmy mogli jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu. Potrzeba kontaktu z naturą, choćby jej namiastką, leży u źródeł wzmożonego zainteresowania balkonami i ogrodami. Dążenie do wygody na balkonie, a jednocześnie do naturalności, zaowocowało popularnością mebli ogrodowych w stylu chabby chic. Wypierają nieco meble o nowoczesnych formach z tworzyw sztucznych. Wyglądają bardziej swojsko, przyjaźnie, ale i elegancko zarazem. Wykonane najczęściej z postarzanego drewna przywodzą na myśl dawne ganki i werandy, na których się przesiadywało w letnie wieczory.

aranżacja tarasu HK Living/Le Pukka Meble Lissabon - Kettler Przyjęcie na świeżym powietrzu - Zara Home
Naturalne akcenty są niezbędne na tarasach i balkonach. Mogą się pojawiać w formie roślin, także uprawnych, oraz naturalnych materiałów. Wiklina, rattan, bambus, drewno czy kamień świetnie się tu sprawdzą. Fot. HK Living/Le Pukka Meble Lissabon z plecionki w kolorze piaskowym, z wygodnymi poduszkami. W serii jest też 3-osobowa sofa i fotele. Pokrowce przeciwdeszczowe ułatwiają przechowywanie mebli. Fot. Kettler Przyjęcie na świeżym powietrzu możemy urządzać nie tylko latem. Wygodne krzesła, poduchy, duży, pięknie nakryty stół to atuty nie tylko domowej jadalni. Fot. Zara Home

Dążenie do naturalności pociągnęło także za sobą trend na bycie eko. I tak ogrody i tarasy zazieleniły się od mini upraw i wertykalnych ogrodów. Posiadacze nawet małych balkonów sadzą w donicach pomidory, sieją zioła i hodują inne warzywa. Tworzą z nich pnące się w górę kompozycje. Takie zielone ściany na balkonach to coraz częstszy widok, szczególnie w dużych miastach.

Po długiej dominacji szarości i neutralnych barw, do łask wracają kolorowe meble i dodatki. Susan Cohan przewiduje, że także w ogrodach będzie coraz więcej kolorów i nie chodzi tu o kolorystykę roślin. Barw nabiorą płoty, altany, a nawet fasady domów.

krzesła Air XL Taras na zdjęciu jest wyłożony płytami Blue Lias w kolorze marengo, ścieżka wokół domu to płukana kostka Pastella w kolorze luminoso
W aranżacji tarasów królują wysokiej jakości materiały wykończeniowe i meble. Na zdjęciu krzesła Air XL marki Siesta exclusive wykonane z polipropylenu wzmacnianego włóknem szklanym. Fot. Hagea Taras na zdjęciu jest wyłożony płytami Blue Lias w kolorze marengo, ścieżka wokół domu to płukana kostka Pastella w kolorze luminoso, ogrodzenie posesji zaś wykonano z systemu Sonnblick w kolorze szary granit. Fot. Semmelrock.

- Częściej niż białe, brązowe czy szare płoty, będziemy widzieć ciemnozielone albo granatowe. To trend, który narodził się w zachodniej Europie i będzie się rozprzestrzeniał - twierdzi Cohan. Takie kolory kojarzą się z sielskimi wioskami i wpisują się w szerszy trend powrotu do natury.

Z trendem eko zgodne są też materiały, jakie wybieramy do wykańczania balkonów. Na znaczeniu zyskują kompozyty, zazwyczaj powstałe z połączenia plastiku z recyklingu z drewnem. Taki materiał nadaje się na tarasowe podłogi - jest trwały, bardzo odporny na pęknięcia, łatwy w utrzymaniu, a co za tym wszystkim idzie bardziej przyjazny środowisku. Dążenie do naturalności w kształtowaniu naszego zielonego otoczenia to trend, który bardzo mocno się zakorzenia. Jednak jego największy rozkwit jeszcze przed nami.