Lato za progiem. Coraz dłuższe i coraz cieplejsze dni zachęcają do wypoczynku w ogrodzie. Do pełni szczęścia potrzebujemy jeszcze tylko wypielęgnowanych rabatek i klombów, choćby w wersji kompaktowej - w donicach, doniczkach i kwietnikach.

Donice to bardzo modny element architektury ogrodowej. Dzięki nim możemy stworzyć klimatyczne miejsce, prawdziwą oazę zieleni. Jeśli jednak chcemy uzyskać naprawdę dobry efekt, musimy je umiejętnie dobrać do charakteru i wielkości przestrzeni.

Donice z serii Skye - Cane-Line Donica Classico - Lechuza Donice Bottanic - Cane-Line
Donice z serii Skye, włókno szklane, kolor czarny, dostępne w 4 rozmiarach, w sestawach po dwie (33 x 33 x 33 cm + 42 x 42 x 42 cm oraz 50 x 50 x 50 cm + 58 x 58 x 58 cm), Cane-Line, SQUARE SPACE, 690 i 1400 zł Donica Classico, z odpornego i nieblaknącego polipropylenu, wyposażona w specjalny zawór odprowadzający nadmiar wody i system nawadniania; do wyboru 8 kolorów i 7 rozmiarów (od 21 x 20 do 70 x 64 cm), Lechuza, FLORA DESIGN, cena zależnie od rozmiaru od 129 do 789 zł Donice Bottanic z włókna Cane-Line Tex pokrytego poliestrem, odpornego na zmienne warunki pogodowe, kolor mocca lub naturalny, śr. 40 cm, wys. 57 cm, Cane-Line, SQUARE SPACE, 529 zł

Małe i duże

Idealna aranżacja przestrzeni charakteryzuje się m.in. dobrymi proporcjami, dlatego tak ważny jest rozmiar donic. Duży ogród wymaga odpowiednio dużych obiektów. Z ich kupnem nie powinniśmy mieć raczej problemu, bo przeskalowane pojemniki na kwiatki to obowiązujący trend. Osobom lubiącym mocne efekty szczególnie spodobają się megadonice mające średnicę baseniku dla dzieci i dorównujące wysokością koszykarzowi.

Inaczej ma się rzecz z małymi tarasami i balkonami. Tu zdecydowanie sprawdzą się małe pojemniki. Dobierzmy ich formę tak, by stworzyć oryginalną, zgrabną kompozycję. Możemy też pokusić się o indywidualny projekt – w jego realizacji pomoże nam pracownia wykonująca na zamówienie przedmioty z ceramiki, betonu czy metalu.

Wskaźnik poziomu wody - Lechuza Donica Balconera - Lechuza Uniwersalne chwyty - Lechuza
Wskaźnik poziomu wody - element systemu nawadniania gleby do donic Lechuza, do stosowania w domu i w ogrodzie, zapewnia roślinom potrzebną ilość wody do 12 tygodni (w zależności od rozmiaru donicy i rodzaju rośliny) bez podlewania, Lechuza, FLORA DESIGN, sprzedawany razem z donicami Donica Balconera z polipropylenu, zawór umożliwia odpływ nadmiaru wody, Lechuza, FLORA DESIGN, 199 zł i 239 zł Uniwersalne chwyty do zawieszenia donicy Balconera lub zwykłej skrzynki balkonowej, kolor biały lub czarny, Lechuza, FLORA DESIGN, od 78 do 86 zł

Na cały rok

Przy doborze donic do ogrodu powinniśmy brać pod uwagę trwałość materiału. Donice i kwietniki wykonane z ceramiki czy drewna świetnie komponują się z naturą, ale jesienią lepiej zabierać je do domu.

Bardziej wytrzymałe są donice z tworzyw sztucznych, ocynkowanego metalu czy betonu. Prawdziwą karierę robi technoratan, czyli tworzywo, z którego wyplatane są donice i meble ogrodowe. Jego zaletą jest odporność na śnieg, deszcz, mróz czy blaknięcie pod wpływem słońca. Dobrze też imituje naturę.

Bardzo wytrzymałym materiałem jest włókno szklane. Wykonane z niego donice zazwyczaj mają gładką i lśniącą powierzchnię oraz głębokie kolory, przez co wyglądają dość kosmicznie. Wspaniały efekt uzyskamy, wykorzystując je w oszczędnych ogrodach zaplanowanych w oparciu o trawy i krzewy.

Donice Scaleo - Oltre  Ceramiczne donice Tajlandia -Cermax  Donice Bottanic -Cane-Line
Donice Scaleo, aluminiowy stelaż i poliuretanowa plecionka, do wyboru 3 kolory (czarny, brązowy i piaskowy) i 5 wielkości (wys. od 40 do 120 cm), OLTRE, E-KRZESŁO, od 300 do 460 zł Ceramiczne donice Tajlandia w kształcie stożka, wys. najmniejszej 35 cm, Cermax, NOMI, 99,99 zł Donice Bottanic, śr. 40 cm, wys. 57 cm, Cane-Line, SQUARE SPACE, 529 zł

W trosce o rośliny

Nowoczesne donice bardzo ułatwiają dbanie o rośliny. Zwykle mają wkład, w którym bezpośrednio sadzimy kwiaty - jest on niezbędny przy bardzo wysokich donicach, których dzięki niemu nie musimy w całości napełniać ziemią. Wkład może też być elementem systemu nawadniania - ma specjalnie ukształtowane dno, które pomaga drenować ziemię, ale też pobiera niezbędną ilość wody zmagazynowaną w donicy. My musimy tylko wlać wodę i… możemy jechać na wakacje.

Donica Cilindro Cottage - Lechuza   Wysokie donice z serii Skye - Cene-Line    Dekoracyjne dodatki do ogrodu z kolekcji French - Francuska Weranda
Donica Cilindro Cottage, z polipropylenu odpornego na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, Lechuza, FLORA DESIGN, cena 129 zł i 239 zł   Wysokie donice z serii Skye, włókno szklane, kolor czarny, wym. 46 x 46 x 90 cm, Cane-Line, SQUARE SPACE, 1310 zł   Dekoracyjne dodatki do ogrodu z kolekcji French Country w błękitno-białą kratkę, FRANCUSKA WERANDA, od 89 zł/szt.

Duże donice mogą być wyposażone w podstawę z kółkami lub ukrytymi rolkami. To pozwoli na bezproblemowe ich przestawienie, jeśli znudzi nam się dotychczasowa aranżacja lub jeśli wymaga tego okresowa zmiana naświetlenia.

W wielofunkcyjnej donicy rośliny będą miały idealne warunki, a my możemy cieszyć się zielenią przez cały sezon.