Nawadnianie roślin, szczególnie w okresie letnim jest bardzo ważne. Niezależnie od tego czy posiadamy ogród, czy balkon podlewanie wymaga od nas wiedzy i czasu. Poznaj sprytne sposoby Gardeny na podlewanie!

Podlewaj o odpowiedniej porze 

Zapotrzebowanie roślin na wodę jest bardzo różne i zmienia się wraz z pogodą. Powinniśmy podlewać ogród rzadziej, a obficiej - w godzinach porannych lub wieczornych. Dzięki temu unikniemy parowania i utraty wody czy rozwoju chorób grzybowych. Pomocny może okazać się sterownik nawadniania Gardena Bluetooth, dzięki któremu ustawimy dokładny czas podlewania. Urządzenie włącza się automatycznie lub za pomocą aplikacji Bluetooth. Sterownik możemy podłączyć do zraszaczy wahadłowych, bez konieczności instalacji całego automatycznego systemu nawadniania.  

Mierz wilgotność gleby 

Dobrym dodatkiem do sterownika może być czujnik wilgotności gleby. Jeżeli wilgotność gleby będzie wystarczająca, sterownik nawadniania nie uruchomi się. Rośliny będą podlewane tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Zmierzona wartość wilgotności wyświetla się na wskaźniku sterownika w postaci symboli - kropli wody. Jeżeli urządzenia zostały podłączone do aplikacji Gardena Bluetooth, zobaczymy tam również ustawienia i wyświetlane wartości.

Czujnik wilgotności gleby, cena sugerowana 225 zł.

Zapewnij wygodny dostęp do wody 

Jeśli masz dość rozwijania i zwijania długich węży ogrodowych lub biegania po ogrodzie z konewką idealnym rozwiązaniem będzie system Gardena Pipeline. System łatwo montuje się na stałe pod ziemią i zapewnia wygodny dostęp do wody. Zbudowany jest z puszki podłączeniowej i puszek poboru wody, które można umieścić w dowolnych miejscach w ogrodzie. Puszki połączone są za sobą specjalnymi rurami montowanymi pod ziemią. Dzięki opatentowanej technice łączenia "Quick and Easy" wszystkie elementy można łatwo łączyć ze sobą i rozbudowywać, bez konieczności użycia narzędzi. Wystarczy otworzyć kulową pokrywę, podłączyć wąż i rozpocząć nawadnianie, a potem odłączyć wąż i zamknąć pokrywę - nic prostszego. System jest również odporny na warunki atmosferyczne.

Zestaw podstawowy Pipeline, cena sugerowana 541 zł.

Wykorzystuj wodę z alternatywnych źródeł 

Podczas deszczu możemy gromadzić wodę do odpowiednich zbiorników czy beczek i następnie używać jej do nawadniania. Pracę zdecydowanie ułatwi nam pompa do deszczówki 4700/2 Inox Automatic. Możemy bez problemu podłączyć do niej zraszacze czy system nawadniania. Maksymalny przepływ urządzenia wynosi 4 700 l/h, a ciśnienie pracy do 2,3 bara. Pompa wyposażona jest również w włącznik hydroforowy, który ją włączy i wyłączy przy każdorazowym poborze wody, na przykład, gdy uruchomimy przycisk na pistolecie. Ponadto specjalna rura teleskopowa umożliwia szybką i łatwą regulację. Dzięki niej woda łatwo przepływa nad krawędzią beczki, bez strat i zaginania się przewodu.

Pompa do deszczówki 4700/2 Inox Automatic, cena sugerowana 586 zł.

Nie zapominaj o roślinach podczas urlopu 

Gdy wyjeżdżamy na wakacje, często musimy zostawić rośliny pod opieką rodziny lub sąsiada, a znalezienie osoby, której możemy je powierzyć nie należy do najłatwiejszych. Automatyczna konewka do skrzynek balkonowych zadba o kwiaty, nawet jeśli na balkonie nie posiadamy kranu z wodą. Urządzenie umożliwia nawadnianie nawet do sześciu skrzynek o długości 1 metra, z możliwością dalszego rozbudowania. Przepływ wody jest włączany i wyłączany automatycznie. Konewka może czerpać wodę na przykład ze zbiornika na deszczówkę, co dodatkowo ułatwia pracę i uniezależnia ją od kranu.  

Automatyczna konewka do skrzynek balkonowych, cena sugerowana 608 zł

Jeśli nie posiadamy na balkonie ani kranu, ani dostępu do gniazdka elektrycznego możemy zastosować zestaw AquaBloom - to urządzenie 3w1, które składa się z pompy, sterownika nawadniania oraz panelu słonecznego zasilającego akumulatory. Panel możemy wygodnie umieścić w nasłonecznionym miejscu, na przykład na donicy czy barierkach balkonu. AquaBloom zadba nawet o 20 roślin jednocześnie, a częstotliwość podlewania oraz ilość wody można określić, wybierając jeden z 14 programów nawadniania.

Zestaw AquaBloom

Gardena Pipeline - omówienie i instalacja systemu:

Więcej informacji na: www.gardena.com