"Polacy, na tle klientów z innych krajów grupy G-U - wykazują się dużą otwartością na innowacje” - powiedział Michał Dudziak, Prezes Zarządu G-U Polska podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2021 Online. Jakie innowacje dotyczące flagowego produktu G-U - drzwi podnoszono-przesuwnych HS - cieszą się największą popularnością?

Pierwsze skojarzenia ze słowem "innowacje" to dziś hasło: Internet Rzeczy (IoT - Internet of Things) i związane z nim rozwiązania Smart Home. Nic dziwnego - sterowanie drzwiami tarasowymi za pomocą pilota lub zdalnie - telefonem czy głosem, czyli to, co jeszcze niedawno traktowaliśmy jako futurystyczne marzenia, stało się rzeczywistością. Jednak innowacje niejedno mają imię - nie zawsze oznaczają spektakularny efekt. Często kryją się w niepozornych detalach, których zastosowanie zmienia jednak komfort użytkowania drzwi tarasowych.

Okna tarasowe napędzane marzeniami

Duże okna tarasowe z napędem to rozwiązanie komfortowe, które dodatkowo wpisuje się w ideę budownictwa bez barier. W przypadku drzwi tarasowych opartych na rozwiązaniach G-U dostępne są dwa rodzaje napędów: klasyczny, nawierzchniowy HS Master o ciekawym, industrialnym wyglądzie, montowany na ramie nad oknem oraz HS ePOWER, który wszystkie podzespoły ma ukryte w ramie skrzydła. Umożliwiają one wygodne sterowanie drzwiami tarasowymi z pozycji fotela, wpuszczenie do domu psa, któremu już znudziło się bieganie po ogrodzie, otwarcie okna w celu przewietrzenia, kiedy nie chce nam się wstać z sofy.

Zastosowanie napędu to nie tylko komfort, ale też uproszczenie otwierania, co stanowi prawdziwą zaletę dla mniej sprawnych domowników. Zresztą w tym przypadku postęp poszedł dalej - po podpięciu napędu do modułu sterującego GU Controller IO drzwiami tarasowymi można sterować również za pomocą telefonu.

To nie czary - zdalne sterowanie drzwiami tarasowymi

Istnieją jednak i takie innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają otwieranie drzwi tarasowych z dowolnego miejsca na Ziemi albo sterowanie nimi za pomocą głosu. Takie funkcje są dostępne pod warunkiem podłączenia systemu drzwi tarasowe - napęd - moduł sterujący do centrali zarządzającej inteligentnym domem, np. TaHoma Premium. Wystarczy uruchomić w telefonie aplikację, np. TaHoma Somfy, aby w każdej chwili (jeśli tylko mamy dostęp do Internetu) móc sprawdzić, czy drzwi HS są otwarte czy zamknięte oraz - w razie konieczności - zamknąć je lub otworzyć. Napędy HS Master i HS ePOWER są również kompatybilne z głośnikiem Google Home, który odczytuje komendy, a tym samym umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą głosu.

Innowacje pozornie niepozorne

Nie wszystkie innowacje wdrożone w drzwiach podnoszono-przesuwnych muszą być spektakularne, jednak ich zastosowanie zawsze robi widoczną różnicę. Najprostszym przykładem jest przedłużona klamka, dzięki której - na zasadzie dźwigni - obsługa nawet bardzo ciężkich drzwi tarasowych bez napędu jest o wiele łatwiejsza. Jeśli dodatkowo wyposażymy drzwi w rozwiązanie HS LiftUnit, dzięki któremu siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana o połowę - ich obsługa staje się jeszcze prostsza. HS LiftUnit sprawia, że skrzydło unosi się niemal bez wysiłku ze strony otwierającego, dlatego bez problemu obsłużą je również osoby słabsze, na przykład seniorzy.

Kolejną innowacją dotyczącą okien tarasowych typu HS - wykonanych z drewna oraz niektórych profili PVC - praktycznie niewidoczną, jest listwa mikrowentylacyjna, która pozwala na wietrzenie pomieszczeń przy zamkniętych drzwiach tarasowych. Listwa, w klasie antywłamaniowej RC2, wysuwana jest z ramy drzwi tarasowych HS, tworząc dobrze zabezpieczoną "szczelinę", przez którą dokonuje się wymiana powietrza, choć drzwi cały czas pozostają zaryglowane.

Innowacje bywają różne - mniej lub bardziej spektakularne. Jednak ich istotą nie jest efekt wizualny, ale poprawa jakości naszego życia. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w drzwiach podnoszono-przesuwnych właśnie ten postulat realizują: podnoszą pojęcie komfortu na wyższy poziom.

Więcej informacji na: www.g-u.com